Yarın kurtuluş meşalesinin yakılmasının 104. yılı, tamı tamına 104 yıl önceki heyecan, coşku, sevinç unutulmadan milletimizin kalplerinde yaşamaktadır. Öyle de anlaşılıyor ki, 19 Mayıs 1919 ruhu milletimizin gönlünde yıllarca olduğu gibi bundan sonra da ebedi yaşayacaktır.

104 yıl öncesine gidip tarihimize bir baktığımızda, Osmanlı Devleti emperyalist güçler tarafından işgal edilmiş tarih sahnesinden silinmiş ve sömürge haline getirilmiş, bitmiş tükenmiş imparatorluğun küllerinden TÜRKİYE CUMHURİYETİ devletinin doğmuş olduğunu görüyoruz.

Milletimizin Kurtuluşunun şimşeği bundan tam yüz dört yıl önce 19 MAYIS 1919 günü Samsun’da çakmıştır.

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk Anadolu’ya geçerken devrimin başlangıç ateşini Samsun’dan yakmıştır.

Özgürlükten, tam bağımsızlıktan yana olan Cumhuriyetimizin kurulması için; azimle, cesaretle, büyük ideallerle, şevkle, heyecanla, kararlı ve bitmek tükenmek bilmeyen inançla ilk adım atılmıştır.

Anılan bu hareket emperyalist işgal güçlerine karşı bir başkaldırı, bir direniştir. Yeni bir ulusun doğuşunun habercisidir. Ümmetten MİLLET’e geçişin ulusal onurun kazanılmasının ilk yürüyüşüdür. Yüzyılın en büyük toplumsal, kültürel ve siyasal dönüşümünün göstergesidir. Bir kişisel destanın değil toplumsal, emperyalizme karşı mücadelenin simgesidir. Kişisel ikbale bağlı olmayan, boyun eğmeyi reddeden ulusal iradenin öyküsüdür. Bir ırkın bir mezhebin, bir kabilenin diğerlerine egemenliğinin değil toplumsal dayanışmanın Cumhuriyetle taçlandığı sürecin başlangıç noktasıdır 19 Mayıs 1919.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da yaktığı kurtuluş meşalesi 104 yıldır hiç sönmemiş bu ışık yapılan çalışmalar ve kongrelerle birlikte Anadolu’muza bir uçtan diğer uca kadar yayılmış dağlarında, taşlarında, ovalarında, köylerinde ve kentlerinde yankılanmış halkımızın umudu kurtuluşa giden ülküsü bayrağı olmuştur.

Ulusumuzun birlik ve beraberlik içerisinde bu cesur kararlı duruşu, çabası, amansız mücadelesi toplumun maddi ve manevi bütün alanlarında başarılı olmuş Cumhuriyetimizin kurulması için gerekli olan kırılmaz, bükülmez temel yapı taşları oluşmuştur.

23 Nisan 1920 tarihinde Ankara’da TBMM açılmış bağımsızlık savaşı başlamış, 30 Ağustos 1922 günü düşman orduları yenilmiş, “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri” emri uyarınca 9 Eylül günü İzmir ele geçirilmiş ve savaş fiilen sona erdirilerek 29 Ekim 1923 günü Cumhuriyetimiz ilan edilmiştir.

19 Mayıs 1919 günü, Atatürk’ü anma gençlik ve Spor Bayramı olarak kabul edilmiş, Milli bayramlarımızın bayramı olan bu bayramımız,

23 Nisan 1920 tarihli Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızın,

30 Ağustos 1922 tarihli Zafer Bayramımızın,

29 Ekim 1923 tarihli Cumhuriyet Bayramımızın ilanına ve yüce ulusumuza armağan edilmesine vesile olmuştur.

Atalarımızın bize emanet ettiği bu kutsal vatanımızı, Türkiye Cumhuriyetimizi, sonsuza kadar titizlikle canımız gibi, kanımız gibi korumak kollamak bilinç ve sorumluluğunda bulunduğumuzu görev kabul etmemiz o ruhla yaşamamız en doğru yaklaşım olur.

19 Mayıs 2023 yani 104. yıl milletin kalplerinde yaşattığı ruhla yurdumuzun tüm illerinde alanlarda ve insanlarımızın gönüllerinde kutlanmaktadır. 19 Mayıs 1919 gençlik ve spor bayramımızın 104. yılı tüm ulusumuza kutlu olsun.