Her yaştan insanlarımızın ve ailelerin coşku, sevinç, neşe ve mutluluk içinde ve milletin birlikte yaşadığı özel günlerdir bayramlar. Her milletin kendi gelenek ve kültürlerini yansıtan milli ve dini bayramlarıdır özel günleri.

Cumhuriyet Bayramı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı milletimizin coşku ve heyecanının zirve yaptığı milli bayramlarımız, Ramazan ve Kurban Bayramlarımız da saygı sevgi ve hoşgörü ile kutladığımız dini bayramlarımızdır.

Bayramlar milletimizin mutluluk, neşe ve sevinçlerinin paylaşım günleridir. Dargınlıkların, küskünlüklerin ve kötülüklerin unutulduğu, taze filizlerin yeşertildiği gibi bir daha kararmamak üzere beyaz sayfaların açıldığı, toplumsal barışın sağlandığı günlerdir bayramlar.

Unutulmamalı ki, adaletin ve toplumsal barışın bozulduğu bir toplumda hiçbir zaman ve hiçbir şekilde huzur olmaz. Bir toplumun huzurlu olması için temel unsur adalettir, hoşgörülü davranmaktır, paylaşımcılıktır ve barıştır. Bu bayramda dargınlıklar, ayrımcılıklar, kayırımcılıklar ve adaletsizlikler bir kenara atılmalı adalet, hoşgörü, saygı, sevgi, huzur, güven ve barış ön plana çıkartılmalıdır.

Pazar günü kutlayacağımız kurban bayramını toplumun çoğu kesimi buruk bir şekilde yaşayacaktır.

Zira insanların adeta ceplerini yakan ekonomik sıkıntılar, toplumun geleneklerini, kültürünü, sosyal davranışlarını derinden olumsuz etkilemektedir. Bayramlarda çam sakızı çoban armağanı diyerek ikram edilen hediyeliklerin alınması kısıtlanacak, tatil yapma hayalleri ertelenecek, özellikle bu bayramda kurban kesimi kısıtlanacak çünkü hepsinin temeliparaya dayanıyor, para da olmayınca elbette ki bayramın buruk bir ortamda yaşanacağı da muhakkaktır.

Pazar günü idrak edeceğimiz kurban bayramının tüm bu olumsuzluklara rağmen saygı, sevgi ve hoşgörü içerisinde, kavgasız gürültüsüz çocukların şeker bile yiyebildiği barış içerisinde yaşanmasını dileğimiz olur.

Tüm milletimizin kurban bayramı kutlu olsun.

Bayram tadında nice bayramlara…