“Bu gençlikten bir şey olmaz! Genç dediğin böyle mi olur? Vay bu gençliğin haline! Ben gençken böyle miydim? Şimdiki gençlerden bir şey çıkmaz!” diye sızlanır dururuz.

Ufak tefek şeyleri gözümüzde dağ gibi büyütüp gençlere verip veriştiririz. Oysa zaman değişiyor. Bu yaşadıklarımız o kadar normal şeyler ki…

Her dönemde kuşak çatışmaları yok muydu? Ne olacaktı? Ne bekliyordunuz, yeni nesil gençlikten? Annesinin, babasının ak dediğine ak, kara dediğine kara diyen; fikirsiz, düşüncesiz, öngörüsüz bir birey olmasını mı istiyordunuz? “Ben doğurdum, ben büyüttüm, ben ne dersem o olur!Ana, baba ne derse o olur! Benim dediğim her zaman doğrudur, işte o kadar!” Böyle mi olsun istiyordunuz?

Farklı düşünmeyen, farkı göremeyen, körü körüne inanan bir nesil mi istiyordunuz? Oysa bakın Dünya Liderimiz ne demiş? “Ey yükselen yeni nesil istikbal sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk O'nu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz...”

Bizim, “Suyunu bile bana getirttiriyor, iki yumurta kırmayı bile beceremiyor” diye dert yandığımız gençlerimize, Cumhuriyetimizin Kurucusu “Gençler, cesaretimizi takviye ve idame eden sizsiniz. Siz almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık meziyetlerinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız.” demiştir.

Okudukları alanda iş bulamayan gelecek kaygısı yaşayan ama her şeye rağmen pes etmeyen gençlerimize Atatürk’ün güveni tamdı. “Ey Türk gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklalini, Türk Cumhuriyeti’ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur.” diyerek, onlara sadece güvenmekle kalmamış, amaçlarını da göstermişti.

Üstelik “Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.” diyerek, gençlerimizin içindeki gücü, kudreti keşfetmelerini de sağlamıştı.

Hangimiz, Mustafa Kemal Atatürk kadar güvendik gençlerimize? Hangimiz, onların fikir ve düşüncelerine önem verdik? Hangimiz, “Sen yaparsın oğlum, sen başarırsın kızım” dedik. “Sen bu ülkenin umudusun, geleceğisin” dedik.

Onlar teknoloji gençleri, onlar 2000’lerin gençliği, onlar hedefleri, vizyonları olan bireyler… Her söylenene inanmayan, görünenlere kanmayan; araştıran, soruşturan doğruları bulan yetişkinler. “Akıl yaşta değil başta” diyen atalarımız ne kadar da doğru söylemiş. Soyumuzdan gelen çocuklarımız, gençlerimiz akıllıdır, zekidir.

Bizler, sizlere güveniyoruz: İstikbal sizindir!

Milletimizin ve gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlarım.

Ya toprak ol

Ya da su

Sakın ateş olma