14 Mayıs’ta yapılacak seçim hazırlıkları ülkemizde ve Kırşehir’de de yoğun bir şekilde devam ediyor.

Siyasi partiler adayların belirlenmesiyle birlikte seçime iddialı hazırlanan siyasi partiler ve adayları sanırım il genelinde gitmedikleri köy, mahalle, sokak ve işyeri kalmadı.

Peki Kırşehir’de seçmen ne istiyor, nasıl bir milletvekili istiyor?

Kırşehirlilerin nasıl milletvekili istediğini biliyorum.

Yıpranmamış, temiz isimlerden ikisi yeni dönemde Kırşehir’in yeni milletvekili olacaklar ve ilimizi Meclis’te temsil edecekler. Ancak ben öyle bir milletvekili istiyorum ki…

Dürüstlüğü ve mütevaziliği elden bırakmayan, insanları aşağılamayan, hor görmeyen, saygı duyan, hoşgörüyle, sevgiyle, güler yüzle, tatlı dille yaklaşan…

Kırşehir’in çıkarlarını kendi çıkarlarından üstün tutan tutarak kendisine değil, Kırşehir’e hizmet eden…

Seçildikten sonra kendisini Kaf Dağında görmeyen, adayken dil döktüğü, oy istediği, hemşerisini azarlamayan, odasına geldiğinde güler yüzle karşılayıp, derdine yardımcı olan, bir bardak çay ikram eden…

Siyasi ve zengin-fakir ayrımı yapmadan vatandaşa gönülden, dürüst, samimi eşit davranan, yalan söylemeyen…

“Bugün git, yarın gel” demeyen, kapısı kapalı, sekreterleri, danışmanları geçilmez kale olmayan, ulaşılması kolay olan, verdiği sözü yerine getiren, söylediğini yapan, yaptığını söyleyen…

Milletvekilinin adını makamını kullanarak, hava atmayan, devletin memurunu, müdürünü tehdit etmeyen, kendisine ve partisine zarar veren danışmanları olmayan…

Eski hizmet binalarının yıkılarak yenisinin yapılmasını hizmetten sayan değil, gerekli olan hizmet binalarıyla birlikte Kırşehir’de göçü durduracak sanayi tesislerinin kurulmasını, Ankara-Kayseri hattı üzerinde hızlı trenin gelmesini, eğitim, kültür ve termal alandaki yatırımların ileri götürülerek gelişmesini sağlayan, göç alan nüfusu ve milletvekili sayısı artan Kırşehir için çalışan…

1954 yılında ilçe yapılarak ilçeleri elinden alınan kolu kanadı kırılarak küçültülen, nüfusu azaltılan Kırşehir’in eski ilçelerinden Hacıbektaş, Kozaklı gibi ilçelerin tekrar Kırşehir’e kazandırılması…

Kırşehir Belediye Başkanıyla, Valisiyle, el ele vererek Kırşehir’in sorunlarını çözüme kavuşturmak için çalışan; her şeyden önce Allah’tan korkan, elini vicdanına koyan dürüst, “Kırşehir memleketimdir, vatanımdır, Kırşehir’de yaşayanlar her şeyimdir hemşerimdir” diyerek Kırşehir ve Kırşehirli çalışan milletvekili istiyorum.

Bugün Kırşehir’den milletvekili adayı gösterilen hemşehrilerimize bazen soruyorum, “milletvekili seçilirseniz ne yapacaksınız, hangi vaadlerde bulunuyorsunuz?” diye. Bu konuda net açıklamalar, vaadler alamıyorum dersem şaşmayın.

Şimdi her aday demokrasi, özgürlük, adalet, hukuk gibi söylemleri ön plana çıkartıyor, Kırşehir’de yapılanlara sahip çıkıyor ya da karşı çıkıyor.

Bakalım Pazar günkü seçimlerle Kırşehir’in iki yeni milletvekili kim olacak? Partileri ve isimleri beni ilgilendirmiyor. Beni ilgilendiren hizmet getirme kabiliyetleri ve insani yönleri. 

Biz de Pazar günü işte bunları dikkate alarak, verdikleri vaatlerine bakarak, hizmet getirip getirmeyeceklerini düşünerek tercihimizi yaparak oyumuzu kullanacağız.

Allah nasip ederse milletimiz 14 Mayıs’ta kendi geleceğine oy kullanarak yeniden bir döneme imza atacak.

Kırşehirliler “Bizlerin sorunlarını çözün, doğruları söyleyip; yalana, riyaya, hırsızlığa, arsızlığa bulaşmadan kanunlara riayet ederek demokrasinin kurallarına uyarak ülkemizi ve bizleri muasır medeniyet seviyesine ulaştırın” diyerek inandığı, kendisi gibi düşündüğü milletvekili adayına oy verecek.

Kırşehir’i daha ileriye götürecek, Kırşehir’in sorunlarını görebilecek ve vatandaşın hizmet almasını sağlayacak vekil istemek bizlerin en doğal hakkı değil mi?

Seçilecek milletvekillerimize tavsiyemiz, halkın içinde olsunlar. Kırşehirli olsunlar, Kırşehir’i koçlar gibi temsil etsinler. Biz istiyoruz ki Kırşehir’in sesi gelsin.

Meclis’te konuşsun, Kırşehir’in haklarını savunsun, gerektiğinde masaya yumruğunu vursun, el kaldırıp, indiren olmasın.

Osmanlının temelinin atıldığı yerler burası. Halktan uzak, kopuk görüntüde olan milletvekili istemiyoruz.

Seçilecek vekillerin partisi ne olursa olsun tüm amaçları Kırşehir’e hizmet olsun.

Kırşehir’i, yani bizleri en iyi şekilde temsil etmelerini, bizi daha ileriye götürmelerini, halktan kopuk değil, halkla iç içe olmalarını istiyor ve öneriyoruz.

Evet, Pazar günü sandığa gidip oy vereceğiz. Sizleri bilmem ama benim gözlemim halkın seçimlere hiç ilgisi yok. Çünkü onlar kendi derdine düşmüş. Çoluğu çocuğu yarın ne olacağı bu kararsızlık içinde seçim sonucunu bekleyip göreceğiz.

Mevla’m neyler, neylerse güzel eyler…