Sanki tarih tekerrür ediyor gibi, okuduğu bir şiir nedeniyle hapse atılan Erdoğan mağdur edildiğini öne sürüp, milletten yetki istedi ve kendisine verilen yetkiyi 20 senedir de kullanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karşısına çıkıp aday olacağı düşünülen CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, yıllar önce söylediği bir kelimelik söz bahane edilerek siyasi yasaklı hâle getirildi. İmamoğlu “ahmak” kelimesini kullanmıştı ve Türkçe sözlüğü açıp baktım karşılığı “aklını gerektiği biçimde kullanma yeteneği olmayan, zekâsı pek gelişmemiş, aptal, bön, budala” olarak yazıyordu. Yine İmamoğlu’na verilen cezanın kanunda yazılı ilgili maddesine baktım böyle bir tanım yok maalesef. AKP’de hem geçmişte ve hem de halen siyaset yapan birçok isim verilen bu ceza kararının doğruluğunu savunamıyor. Zira bu cephede İmamoğlu’na verilen cezanın kendi siyasetlerine olumsuz yansıdığı ve millet ittifakına olumlu yansıdığı dolayısıyla millet ittifakına oy artışının olduğu kanısındalar.

Elbette alınan bu kararın siyasete nasıl yansıyacağını kavrayabilmek için siyaset bilimci, bilim insanı, profesör filan olmaya gerek yok. Nasıl ki geçmişte Erdoğan’a verilen ceza milletin desteğini artırmasına neden oldu ise, şimdi de aynı şekilde hem Ekrem İmamoğlu’na hem de millet ittifakına halkın desteği o şekilde artacaktır.

Nitekim İstanbul Saraçhane’de toplanan kalabalık bunu net bir şekilde ifade etmiştir. Sadece İstanbul halkının karara tepkili olduğunu söylemek yetersiz olur, memleketin dört bir yanında tepkilerin çığ gibi yükseldiğini görüyoruz. Öğrenci tepkili, esnaf tepkili, işçi, çiftçi tepkili, memur tepkili… Sadece bunlar mı, dağda koyun otlatan çoban bile internetten okumuş tepkisini dile getirmekten çekinmiyor. Yani İmamoğlu’na verilen ceza her kesimden insanları doğrudan etkilemiş olsa gerek ki, tepkilerin hep artarak devam ettiğini görüyoruz. Saraçhane meydanına birçok ilden insanların koşup geldikleri ve İmamoğlu’na verdikleri destek düşünüldüğünde, iktidar cephesinin işinin pek de kolay olmadığı anlaşılmaktadır.

Kırşehir de geçtiğimiz pazartesi günü bir devlet yetkilisine bir bayanın İmamoğlu olayından dolayı gösterdiği tepki mahalle halkı tarafından dilden dile de dolaşırken Anadolu’da bile İmamoğlu’na desteğin çığ gibi büyüdüğünü de görüyoruz.

Bundan sonrası için ülke siyasetinde kartlar yeniden karılacak gibi, konuşmalar, tartışmalar ve yorumlar daha farklı yapılacak. Millet İttifakında farklı Cumhurbaşkanı adayı isimleri konuşulurken, çoklu aday isimleri de elbette gündeme gelecektir. Anlaşılan o ki, İmamoğlu’na verilen ceza Millet İttifakı’nın çıkaracağı adayın her kim olursa olsun oy oranını da ciddi anlamda artıracaktır.

İmamoğlu’na verilen cezanın açıklanmasının ardından CHP ve İYİ Parti’nin yanı sıra Millet İttifakı’nın diğer bileşenleri ve bunların dışında olan birçok siyasi partilerde destek mesajları verdiler.

“Siyasette 24 saat çok uzun bir süre” denir ya, işte önümüzdeki süreçte hangi olayların nasıl şekilleneceğini hep birlikte yaşayıp göreceğiz. Millet sessiz sedasız seçim sandığının önüne getirilmesini bekliyor gibi, bundan kaçar yok zaten. Eninde, sonunda seçim sandığı gelecek ve milletimiz hür iradesini kullanarak gereğini yapacaktır elbette.