2023 yılının son günlerindeyiz, halen içinde bulunduğumuz ve son günlerini yaşadığımız koca bir yılın olumlu ve olumsuz yönlerini bakış açımızın süzgecinden şöyle bir geçirelim.

2022 yılında yaşadığımız tüm olumsuzlukları bir kenara atıp yeni yıla yani 2023 yılına başlamıştık ve millet olarak yaşamsal tüm sorunlarımızı çözüme kavuşturulmasını ümit etmiştik. Öyle olmadı, 2023 bir önceki yıldan daha da sorunlu oldu. Henüz yılın başında meydana gelen depremle, denetimlerden uzak yapılan binalar adeta yerle bir oldu ve binlerce canımızı kaybettik.

Ekonomi daha da kötüye gitti ve fakir fukaranın yaşamı zorlaştı, sanki fakirlik kader oldu.

Sağlıkta sorunlar bir türlü bitip tükenmek bilmezken hastalar zamlı da olsa ilaç bulmada sıkıntı yaşadı.

Ülkemizin bir türlü kurtulamadığı terör belası çözüme kavuşturulamadı.

Şiddetin her türlüsünün, özellikle de kadına şiddetin önüne geçilemedi.

Gıda fiyatlarındaki artış önlenemedi, halen her geçen gün her ürüne zam üstüne zam geliyor.

İşsizlik, öyle ki tedavisi olmayan bir hastalık sanki bir türlü çözüm bulunamadı.

Ülkemizde yaşanan haksızlık, hukuksuzluk ve adaletsizlikler bir türlü giderilemedi.

Eğitim başlı başına ayrı bir sorun, devlet eliyle her vatandaşa eşit eğitim hakkı verilmesi gerekirken, parası olan ile olmayanın eğitimi ayrıştırıldı, barınma (yurt) sorunu da çözüme kavuşturulamadı.

Tarımda, sanayi de, sporda, kültürde çözüm bekleyen o kadar çok sorunlar var ki, yazmakla bitmez.

Öyle anlaşılıyor ki, 2023 bir önceki yıldan devraldığı sorunlarla başlamıştı ve bir o kadar sorunu da yıl içinde sinesinde biriktirdi, şimdi çözemediği sorunlarını 2024 yılına devrediyor.

2023 yılı zamlarla başlamıştı ve bir türlü bitip tükenmek bilmeyen zamlarla da geçti gidiyor. Yüksek enflasyon, yüksek döviz kurları, A’ dan Z’ ye tüm ürün fiyatlarının anormal bir şekilde yükselmesi ve hem ülkenin ve hem de aile ekonomilerinin temelden bozulmasına ve sosyal çöküntülere sebebiyet verdi.

Ekonomi normalleşmedi, fakir iyiden iyiye fakirleşti, zengin daha da zengin oldu. Tüketici markete girerken gördüğü ürün fiyat etiketlerini çıkarken yükselmiş olarak parasını ödedi çıktı. Petrol ürünleri bir gecede birden fazla yükselerek fiyat değiştirdi. Döviz kurları baş döndürmeye devam etti, Türk lirası karşılığı hep yükseldi. Milli paramız değer kaybetti ve halende kaybetmeye devam ediyor.

Ne yazıp çizelim, insanımızın evine çayını, şekerini, peynirini, zeytinini, ekmeğini alamadığını mı yazalım. Her gün görüyoruz, evine ekmek götüremeyen insanlarımız varken neyi nasıl yazıp çizeceğiz, “kömür alamadık soğukta oturuyoruz” diyenleri duyuyoruz, neyi kime anlatacağız. Aç kalmaktan ve soğukta oturup yatmaktan daha kötüsü ne olabilir ki..!

Çözüm mü, o da yok.

İşte 2023 yılı böyle bir yıl oldu acısıyla, tatlısıyla geçti gitti.

Yeni umutların yeşermesi dileğiyle yeni yılınız kutlu olsun, tüm milletimize huzurlu yaşam diliyorum.