Türkiye genelinde 31 Mart günü yapılacak yerel seçimlere birkaç gün kaldı ve tabii olarak ilimizde; Kırşehir’de de siyasi hararet ve heyecan alabildiğine yükseldi. Her ne kadar pek çok değerli insan muhtelif partilerden adaylık çalışmalarını büyük bir şevk ve özveri ile sürdürse de asıl çetin yarış halkımızın da gayet iyi bildiği gibi “halkın bağrından çıkan adam” olarak zihinlere kazınmış mevcut Başkan Sayın Selahattin Ekicioğlu ile Cumhur İttifakı adayı olup taşındığı Ankara’dan seçim çalışmaları için geri dönen Sayın Osman Arslan arasında sürmektedir. Zaten Sayın Arslan’ın Kırşehir’i terki diyar eyleyip adaylık için gelmesi en büyük handikaplarından birisi oldu. Zira Kırşehirliler oldum olası kendilerini terk edip seçim için geri dönenlere tarihleri boyunca tepkili olmuşlardır. Sayın Arslan’ın seçimdeki diğer bir büyük handikabının ise MHP Kırşehir teşkilatının kabul görmediğine, il tarihinin en başarısız MHP yönetimi olarak görüldüğüne dair ülkücü camiada oldukça ağır eleştiriler aldıklarını nedenleri ile birlikte önceki yazılarımda detaylıca değerlendirmiştim.Cumhur İttifakının kaybetmesi halinde faturanın MHP’ye kesileceğine dair fısıltılar da AKP kulislerinden şimdiden sızmakta.

Seçimin son kulvarına girdiğimiz şu günlerde sokaktaki genel nabız Sayın Ekicioğlu lehine ağır basmaya başladı. Her görüş ve kesimden insanların artık her yerde açıkça “Ekicioğlu kazanır” demeleri, hele ki bu yorumu aldığım kişiler arasında ülkücü camiadan da pek çok kişinin olması;dahası açıkça “Ekicioğlu’na oy vereceğim” diyen ülkücülerin oldukça yoğun olması seçim sonucunun adeta bir nevi işareti olmuş gibi. Zira bu hava 94 seçimlerinde Sayın Metin Çobanoğlu’nun MHP Belediye Başkanı Adaylığında da yaşanmış, o dönem CHP’liler açıkça ve ağırlıklı olarak Sayın Çobanoğlu’nu desteklemişlerdi. Şimdi Sayın Ekicioğlu da partiler üstü bir şahsiyete dönüşmüş olmanın, Kırşehir’de kelimenin tam manasıyla “halk(ın) adamı” olmasının meyvelerini bu ikinci dönem adaylığında da toplayacak gibi gözükmektedir.

Daha önceki yazılarımda da değindiğim gibi, yerel seçimlerin dinamikleri kendine has, nevi şahsına münhasırdır. Yani yerel siyaseti ülkenin genel siyaseti ile değerlendiremezsiniz. Söz gelimi son dönemlerde dudak uçuklatan mal varlığı ile tartışılan Ankara Cumhur İttifakı adayı AKP’nin genel konjonktürel durumundan kopmuş, yüzlerce daire ve arsası ile Sayın Erdoğan’ın tüm çırpınmaları ve devletin tüm imkânlarını ve bakanlarını seferber etmesine rağmen artık seçimi kaybetme noktasına gelmiştir. Zira Türk Milleti kaynağı açıklanamaz (kantarcı babasının mirası olduğu iddiası toplumda inandırıcı bulunmamıştır) büyük mal varlığına sahip olanlara hiçbir zaman güvenmemiş, sevmemiştir.

Kırşehir sokaklarında halkın sağcısıyla, solcusuyla, dincisiyle, ülkücüsüyle teveccühünün yine Ekicioğlu lehine olacağına dair onca yorum ve desteği görünce kendime şu soruyu sordum:“Ekicioğlu neden bu kadar destek alıyor? Oyumu ben de Ekicioğlu vermeli miyim, oyumu ona vereceksem neden vermeliyim?” Sondan başlamak gerekirse, Aşıkpaşa Türbesi yanında bulunan Cesarettepe Mehmet Çavuş Kahramanlık Parkı'nın açılışı tereddütsüz takdire şayan büyük bir ahde vefa ve bir minnet hizmeti olmuştur. Şahsen ben de bu hizmeti büyük bir Milli Duygu yükü ve minnetle takdir ettim. Buradan tekrar tebrik ediyorum.

Kırşehir Belediye Başkanı Sayın Ekicioğlu’nun önceki dönem AKP Belediyesi’nin adeta sömürdüğü, borç batağında perişan ettiği bütçe ile hiçbir hizmet yapamayacağı, sadece borçları kapatmakla 5 yılını doldurup ardından adeta yeniden sömürmek için AKP’nin Belediye üzerine çökeceği halkımızca çok konuşulmuştu. Ancak Kırşehir’de yapılan hizmetlere baktığımızda Sayın Ekicioğlu’nun bu öngörülerin hepsini boşa çıkartarak adeta halkımızla beraber kalkınma ve yeniden diriliş mücadelesi verdiğini gördük. Sayın Selahattin Ekicioğlu’nun sadece Belediyenin AKP’den kalan dehşet boyuttaki borç bataklarını kapatmakla kalmayıp halkın her kesiminin ihtiyaçlarına hitap eden söz verdiği projelerinin de büyük bir kısmını tamamlayarak son derece başarılı bir başkanlık dönemi geçirdiğini gören Kırşehirlilerin, şimdi sokaklarda “yeniden Ekicioğlu seçilmeli” demelerini gayet doğal görmek gerek zannımca!

 

Sayın Selahattin Ekicioğlu’nun Belediye Başkanlığı dönemininoldukça beğeni de alan hizmetlerinden olan Bakımevleri, Aile Yaşam Merkezleri, Kültür-Taziye Evleri, Emekliler Lokali, Engelsiz Yaşam Merkezi, Yaşlı Hizmet Merkezi, Sağlıklı Yaşam Merkezi, Dezavantajlı Gruplar için ödüllü Kır-Köy Kampüsü, Mesire ve Piknik Alanı, Semt Sahaları, Taziye Çadırları, Uzun Çarşı Düzenlemesi, Sağlıklı İçme Suyu ve Kreş hizmetleri halkın takdirini ve beğenisini o kadar çok kazanmış ki hiç ummadığım nice ülkücü büyüklerim dahi gayet açıkça bu seçimde kesinlikle Selahattin Ekicioğlu’na oy vereceğim diyorlar. Bunu Sayın Ekicioğlu’nun Kırşehir’e olan sevdasının, hizmet etme tutkusunun, çalıp çırpmadan da ilimize ve halkımıza hizmet edilebileceğini 5 yılda Kırşehir halkına ispatlamasının halkımızdaki minnet ve teveccüh karşılığı olarak değerlendiriyorum. Sayın Ekicioğlu’nun hem tatlı, hem acı günlerinde Belediyenin tüm imkânları ile halkın yanında olması onu sloganlarında yazdığı gibi kelimenin tam anlamıyla halk adamı, “Kırşehir halkının adamı” haline getirmiş, partiler üstü bir şahsiyet kazandırmıştır.

Cumhur İttifakı ise Kırşehir’de seçimi kaybetme endişesini çok ciddi bir boyutta yaşıyor. Malum AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan gerek kendisi gerekse de tüm Bakanları ile haftalardır ülke genelinde dört dönüyor; belediye seçimleri için tüm devlet imkânlarını ortaya koyuyor. Bu kapsamda Dışişleri Bakanı (MİT eski müsteşarı) Hakan Fidan da ne alakaysa seçim çalışmaları için Kırşehir’e geldi. Bu hakikaten tam bir demokrasi ayıbı, şiddetle kınıyorum. Zira ülkenin tarafsız olması gereken Devlet Bakanlarının yerel seçimler için tarafgir bir şekilde çalışmaları büyük bir utanç örnekleridir. Sayın Erdoğan’ın talimatıyla kelli felli Hakan Fidan gibi ağırlığı olan Bakanların Belediye seçimleri için illeri gezmeleri onları o kadar çok küçük düşürüyor, isimlerini o kadar çok yıpratıyor ki ya farkında değiller ya da umurlarında değil. AKP’nin tüm bakanlar reislerinin talimatıyla işlerini güçlerini bırakmışlar köşe bucak Türkiye’yi geziyorlar, telaş gerçekten büyük ancak belediyeler için bakanların bu traji-komik koşuşturmalarının halktaki intibaı umduklarının tersine oldukça olumsuz!

Kırşehir halkı çalışkanlık yanında dürüstlüğe de önem veriyor. Zira milletimiz artık kendilerine Allah, Kuran, Peygamber nutku çekip de geri planda malı mülkü hamutuyla götürenlerden, servetlerine servet katanlardan, hırsızlardan bıkmış; çalıyorlar ama çalışıyorlar şeklindeki toplumsal çökme ve ahlaki yozlaşma kokan söylemlerden sıyrılmaya başlamıştır.O nedenle AKP’ye karşı oluşmuş büyük toplumsal tepkinin neticesi olarak her ne kadar bu seçimde bir Millet İttifakı kurulamasa da eski ittifakın partileri her ne kadar bu seçimde kendi adaylarını çıkarmış olsalar da hepsinin tabanında Selahattin Ekicioğlu lehine büyük bir eğilim, adı konmamış bir partiler üstü halk ittifakı oluştuğu, bununda büyük oranda sandığa yansıyacağı görülmektedir.

Sayın Ekicioğlu’nun Belediye Meclisi listesine de değinmeden geçemeyeceğim. Sayın Avukat Mehtap Karaburçak Tuzcu Kırşehir Barosu başkanlığını 2012 ve 2021 arasında 4 dönem başarıyla yapmış değerli bir hukukçu olarak Sayın Ekicioğlu’nun Belediye Meclisi listesinde ilk sırada aday olması takdire şayandır. Zira Mehtap Hanım yıllarca Kırşehir Barosunda her siyasi görüşten avukatların güçlü desteğini alarak 9 yıl kesintisiz4 dönem başarılı bir baro başkanlık görevi sürecini ifa etmiş, sevilen ve takdir edilen bir isim olarak Belediye Meclisinde de Kırşehir’imize de katiyen güzel hizmetleri olacağına inandığım değerli bir isimdir. Kendisine en içten temennilerimle başarılar diliyorum.

Tüm bu ahval ve şartlar karşısında,Kırşehir’in yararı ve geleceği için kime neden oy vermeliyiz diye düşünüldüğünde, çevremdeki pek çok kişilerden, bilhassa da tanıdığım konuştuğum nice ülkücülerden de aldığım net izlenimler neticesinde halkımızın vicdan ve kanaatlerinde Kırşehir’de partiler üstü ‘Halk(ın) Adamı’ olabilmeyi başarılmış isim olarak Sayın Selahattin Ekicioğlu isminin öne çıktığını, seçimleri kazanmasının da kuvvetle muhtemel olduğunu değerlendiriyorum! Her halükarda sonuç ne olursa olsun kazanan Kırşehir olsun!