Geçtiğimiz günlerde Almanya Cumhurbaşkanı ülkemize geldi. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan ile ortak basın açıklaması yaparlarken, tüm dünyanın gözü önünde bir Alman gazeteciden yine tüm Türkiye’yi utandıran o soru geldi; İsrail ile Türkiye arasındaki ticaret! Sayın Erdoğan kameralar önünde “o iş bitti!” deyip geçiştirdi soruyu. Ancak gerçekler de öyle miydi acaba? Gazze’de aylardır devam eden masum Müslümanların acımasızca soykırıma varan katliamlarına rağmen İsrail ile Türkiye arasında AKP iktidarınca ticari ilişkilerin aksamadan devam ettiğine ilişkin iddialar halen bitmiş değil. Bu konudaki ülkemizde en sert ve duyarlı eleştiriler daha çok Yeniden Refah Partisi lideri Fatih Erbakan’dan geldiğinden bu yazımızın odağına YRP’nin AKP’ye İsrail ilişkileri eleştirilerini alacağız.

Yerel seçimlerde oy oranını önemli ölçüde artıran ve bunun en etkin sebeplerinden birisi olarak AKP’yi eleştirmesi görülen Yeniden Refah Partisi (YRP) Genel Başkanı Fatih Erbakan, iktidara önceden İsrail’e bor madeni ihracatı ve İsrail’e Kürecik üzerinden istihbarat verildiği iddiası üzerinden yüklenmişti. Türkiye Varlık Fonu şirketlerinden Eti Maden'in 23 Mart tarihinde İsrail'deki Fertilizers & Chemicals şirketine bor madeni gönderdiğini gösteren belgeyi geçtiğimiz haftalarda paylaşan Fatih Erbakan, "Yetkililere bir kez daha çağrıda bulunuyoruz, bu vebalden bir an önce kurtulun." dedi. Bahse konu belgeyi sosyal medya hesabından paylaşan Erbakan, "Doğrudan Sayın Cumhurbaşkanı’na bağlı olan Türkiye Varlık Fonu’nun şirketlerinden ETİ Maden’in, seçimlerden bir hafta önce İsrail'e 21 ton borik asit formunda bor madeni ihracatı yaptığına dair bir belge ortaya çıktı. Yeniden Refah Partisi olarak yetkililere bir kez daha çağrıda bulunuyoruz; Bu vebalden bir an önce kurtulun" demişti AKP’ye.

İddia o ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başında olduğu Türkiye Varlık Fonu Şirketi Eti Maden, 23 Mart 2024'te Fertilizers & Chemicals'a 25 kilogramlık paketler halinde olmak üzere toplamda 21 ton bor madeni İsrail’e gönderilmiş. Bor madeninin 23 Mart 2024'te Gemlik Limanı'ndan yüklendiğini yazan Cihan, sevkiyatın 29 Mart 2024'te İsrail'in Aşdod Limanı'na, ardından da 1 Nisan'da Hayfa Limanı'na vardığını ve teslimatın yapıldığı iddia ediliyor. Bor minerali neden önemlidir? İnsan yaşamı için önemli bir yere sahip olan bor madeni; böcek ve bitki öldürücüler, dezenfekte ediciler, elektronik rafinasyon, antiseptikler, nükleer yakıt teknolojisi gibi önemli alanlarda da kullanılmaktadır ve İsrail için çok önemli bir madendir. Bunun İsrail’e neredeyse tamamının Türkiye tarafından karşılandığı iddiası ise Gazze’de Müslümanlara yönelik insanlık dışı katliamlar devam ederken elbette kabul edilir değildir.

AKP hükümetine karşı bugüne kadar yapılan en büyük tepki ve tartışmalardan olan bir diğer iddia ise İsrail’e jet ve uçak yakıtının Türkiye’nin verdiğidir. Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Ticaret Bakanlığı'nın İsrail'e ihraç edilen ürünler için aldığı kısıtlama kararına sert bir şekilde tepki göstermiş, kararın yaklaşık 40 bin kişinin ölümünden sonra alınmasının geç kaldığını belirterek ihracatına kısıtlama getirilen ürünler arasında jet yakıtının bulunmasına sert tepki göstermişti. Fatih Erbakan, "Özellikle de Gazze katliamlarında kullanılmış olması kuvvetle muhtemel olan Uçak Benzini ve Jet Yakıtının Türkiye’den gönderilmiş olması tam bir felakettir" demişti.

AKP hükümeti yakıt verilmedi diyememiş ancak bunun, yani uçak yakıtının sadece sivil uçaklara ülkemiz havalimanlarından verildiğine dair cılız bir savunma yapabilmişti. İletişim Başkanlığı'na bağlı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi (DMM), jet yakıtı iddiaları üzerine yaptığı açıklamada bahse konu yakıtın, Türkiye topraklarındaki havalimanlarında İsrail'e ait sivil uçaklar için satın alınan jet yakıtı olduğu iddia etti ancak bu cılız ve yetersiz savunma kimseyi tatmin edemedi. Katliamlar yapan İsrail’e bir şekilde uçak yakıtları verilmesi, bu yakıtın Gazze katliamlarında İsrail uçaklarınca kullanılmış olma ihtimali duyarlı tüm Müslümanları dehşete düşürmüştü bir kere! İsrail Müslümanları katlederken, uçaklarında bugüne kadar Türkiye’den aldığı yakıtları mı kullandı endişesi halen hemen herkesin kafasında soru işareti olarak endişe ve öfkeyle karışık devam ediyor.

Yeniden Refah Partisi genel başkanı Fatih Erbakan, hükümetin ticari kısıtlama ile yetinmemesi gerektiğini, bununla birlikte, Malatya Kürecik Radar Üssü'nün kapatılması ve İncirlik Üssü üzerinden İsrail’e muhtemel silah ve mühimmat sevkiyatının durdurulması gibi önleyici tedbirlerin acilen alınması gerektiğini de söyledi. Yeniden Refah Partisi'nin yerel seçimlere kendi adaylarıyla katılması nedeniyle AKP'nin hedefi haline gelmişti. Fatih Erbakan, seçime günler kala AKP adaylarına destek için belirlediği şartları açıklamıştı. "Bizim şartlarımız belli. İktidar İsrail’le ticareti sonlandırdığını ilan etsin, İsrail’e ihracatı kestiğini ilan etsin, Malatya’da İsrail’i korumak için kurulan Kürecik Radar Üssü’nü kapattığını ilan etsin ve emekli maaşını 20 bin TL’ye çıkardığını ilan etsin, biz bugün İstanbul adayımızı çekmeye hazırız" şeklinde konuşmuştu. Kürecik radar üssü Sayın Erbakan için neden bu kadar önemliydi? Cumhur İttifakına girmeme pahasına Gazze için AKP’ye adeta direnmişti.

Kürecik radar üssü ülkemiz topraklarında bulunan ve NATO ilişkileri kapsamında istihbarat paylaşan bir üs. NATO müttefiklerimiz biliniyor: ABD başta olmak üzere İngiltere, Fransa ve Almanya! Radar hizmeti yapılıyor. ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya, Kürecik radarından gelen bilgilerle İran’dan İsrail’e atılan füzeleri havada imha ediyorlar. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, söz konusu iddiayı yalanlayan bir açıklama yaptı. Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nden yapılan açıklamada, “Malatya'da yer alan Kürecik Radar Üssü, tamamen ulusal güvenliğimiz gereği kurulmuş olup NATO müttefiki ülkelerin halklarının, topraklarının ve kuvvetlerinin korunmasını amaçlamaktadır. Bu radar sisteminden elde edilen bilgiler, NATO'nun mevcut prosedürleri çerçevesinde müttefiklerle ittifakın savunmasına yönelik paylaşılmakta ve kullanılmaktadır. Radar bilgilerinin İsrail gibi NATO müttefiki olmayan ülkelerle paylaşımı söz konusu değildir.” Denildi. Bu bilgileri ABD’nin ve diğer NATO müttefiklerinin İsrail’den gizlediğini hiç kimse elbette düşünemez. Yani korkunç ihtimal kuvvetle muhtemeldi ki, NATO işbirliği kapsamında ABD’ye verdiğimiz her istihbarat İsrail’e aktarılıyor, o da bu bilgileri Gazze katliamında kullanıyor olabilirdi!

AKP’nin İsrail ile olan ticari ilişkilerine ilişkin çok çarpıcı iddialar dünya kamuoyunda da tartışılıyor. İsrail’e Jet yakıtı verildiği, Kürecik istihbarat bilgilerinin NATO üzerinden İsrail’e aktarıldığı, kısıtlama kararını tam uygulanmadığı ve halen gemilerle mal sevkiyatının devam ettiği, kısıtlama listesinde yer alınmayan pek çok ürünün İsrail’e Türkiye’den zaten sorunsuz sevk edilmeye devam ettiği gibi iddialar hem Türkiye’de hem Dünyada tüm Müslümanları oldukça rahatsız ediyor. Daha geçen günlerde dahi AKP genel merkezi önünde yine eylem yapan göstericiler AKP’ye İsrail ile ticareti bir an önce kes çağrısını yenilediler.

Rahmetli Necmettin Erbakan, Almanya’nın saygın gazetelerinden Die Welt’e bir zamanlar konuşmuş, dönemin Başbakanı Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül için şu ifadeleri kullanmıştı;

“Onları bazı dış güçler buraya getirdi.  Şu anki dünya düzeninin; ırkçı, Siyonist emperyalizmin, insanları köleye çeviren güçleri. Batılı, Siyonist dünya düzenine bilmeden destek oluyorlar. Yaptıklarının çoğu yanlış. Vergiler ve borçlarla Siyonistlere para kazandırıyorlar. Erdoğan Siyonizm’in kasiyeri oldu. O benim öğrencimdi. Ona yapması gerekenleri söyledim, ama dediklerimi yapmadı.”

Ne kadar dehşet verici bir beyan değil mi? Sonraki yazılarımın birinde Necmettin Erbakan’ın AKP’ye bakışını ayrıca ve özel olarak hatırlayıp değerlendireceğimiz bir yazı olacak. Emin olun bu kadar da olmaz, bunları gerçekten demiş mi diyecek, AKP’nin bugün rahmetli Erbakan’ın devamı olduklarına yönelik kimi iddialarını dinlerken çok daha farklı bakış açısı ile değerlendirmeye başlayacaksınız.

Av. Bülent DEMİRBAŞ

 (Siyaset Bilimi Uzmanı)