2024 yerel seçimlerine şunun şurasında 5 hafta kaldı.

AK Parti Osman Arslan, CHP Selahattin Ekicioğlu ve İYİ Parti de Ufuk Cengiz aday gösterildi.

Adayların yanı sıra İl Genel Meclis Üyeliği ve Belediye Meclisi Üye aday listeleri de netleşti.

Tüm partilerde neredeyse yüzde 90 değişim olduğunu söyleyebiliriz.

Geçen haftaki yazımızda da belirttiğimiz gibi şuanda da Ekicioğlu önde gözüküyor.

Her partide olduğu gibi AK Parti ve CHP’de küskün ve sessiz bekleyen bir kesim var. Gerek İl Genel Meclis Üyeliği gerekse de Belediye Meclis üyeliği sıralamasında yer alamayanların seçimlerde nasıl tavır alacakları çok önemli.

Diğer taraftan ilimizin büyük aşiretlerinden özellikle Yağmurlu ve Sıdıklı  aşiretlerinin İl Genel Meclisinde adayının olmaması ve Belediye Meclislerinde de yetersiz oranda aday gösterilmesi nedeni ile çok büyük tepkisi olduğunu söyleyebiliriz.

İl genelinde 20 binden daha fazla bir oya sahip olan bu aşiretlerin partiler kanadında yeterinceaday gösterilmemelerinin, seçimde belirleyici rol oynama adına etkili olacağı kesin.

Kim bilir, belki de partiler Yağmurlu aşiretinin oyunu çantada keklik sanıyorlar… Onu seçim günü hep birlikte göreceğiz.

Gelin şimdi rakamlar ile küçük bir hesap yapalım.

CHP 2019 seçimlerinde 32.028 oy aldı bu oyların içinde İYİ Parti ve DEM Parti’nin oyları da vardı.

AK Parti 27.652 oy aldı.

MHP ise 11.137 oy aldı.

Basit hesap şu; Cumhur İttifakı oyları blok gelse 38.789 oy yapıyor.

CHP İYİ Parti ve Dem Parti’nin oylarını, hiç alamayacağını varsaysak (bu iki partinin 2019’daki oy rakamları yaklaşık 13.000 civarında) 19.000’e düşüyor. Bu da aslında CHP’nin Ekicioğlu’ndan önceki almış olduğu ortalama oy.

Bütün bu hesaplamalara rağmen şuan biz Ekicioğlu’nun önde olduğunu söylüyorsak, diğer partiler oturup nerede hata yaptığını konuşmalılar.

Demek ki taşrada partiden çok aday isminin önemli olduğunu bir kez daha görmüş olduk.

Yukarıdaki hesaba reel olarak dönecek olur isek; 19.000 oy ile seçime başlayacak olan CHP, İYİ Parti seçmeninin yarısına yakınının oyunu, DEM Partili seçmeninde yarısının oyunu alacağını düşünüyorum ve 7.000 oy ilave ederek 26.000’e çıkartıyoruz. Bu oyun üzerindeki alınan oy Sayın Ekicioğlu’nun kişisel oyları olacaktır, ben bunun 5.000-10000 arası oy olacağını düşünüyorum ki buda 30.000-35.000 arası oy yapıyor.

Gelelim AK Parti’ye; 27.650 aldığı oy buna MHP seçmeninin yarısına yakınının oy vereceğini düşünüyorum. O da 5.000-7000 arasında oy yapıyor bununla birlikte 32.000.-35.000.oy yapıyor.  Şunu da unutmamalıyız ki İYİ Parti’nin alacağı her oyun büyük çoğunluğu CHP oyları olacaktır.

80.000-85.000 oyun kullanılacağını tahmin ediyorum bu basit bir yalın hesap. Bunlara artı veya eksi etki edecek bir iki hususu belirterek yazımızı bitirelim.

Ekicioğlu’nun şehirde seviliyor olması son 5-6 ayda yaptığı işler ve ekibine yeni yüzler ve genç isimleri katmış olması onlar adına pozitif olanlar. İYİ Parti ve DEM Parti’nin aday gösterecek olması eksi yönde etkileyecektir.

AK Parti iktidar partisi olması nedeni ile son günlerde yaşanılan fiyat artışları ile emeklilere verilen maaş oranlarının yetersiz kalması yani ekonomik nedenler negatif yönde etkileyecektir. Diğer taraftan MHP’nin desteğini büyük oranda alırsa seçime ortak olur. Aksi durumda Ekicioğlu seçimi kazanır.

Sözün özü bu seçimi ülkücü (MHP ve İYİ Parti) seçmenin oylarının belirleyeceği kesin. 

Yazdıklarımızı kabul eden etmeyen beğenen ya da beğenmeyen tüm kesimlere saygımız var. Biz burada şehirde gözlemlediklerimizi ve tecrübelerimizi aktardık…

Sevgi ile kalın.