Bir yerel seçim daha geride kaldı..

Seçimler biteli neredeyse iki ay oldu, ufukta seçim filanda gözükmüyor, en azından önümüzdeki birkaç yıl…

Bir erken seçim olur mu? Sanmam belki normal yapılması gereken seçimler 3-5 ay belki 1 yıl öne alınabilir.

Diğer seçimlerde olduğu gibi bu seçimlerinde kazananları ve kaybedenleri var.

Görünen o ki yerel seçimin kaybedenleri, İYİ Parti lideri Meral Akşener, DEVA, Gelecek ve Saadet siyaseten kaybetmekle kalmadı siyasetten silindiler.

Emekliye 3 kuruş zam vermemek için seçim kaybetmeyi göze alan bakan Mehmet Şimşek’te seçimin kaybedenlerinden...

Seçimin kazananları tabi ki CHP, Türkiye’nin ilk 5’inde yer alan YRP (Yeniden Refah Partisi) ve kesinlikle emekliler…

Bir de demokrasi...

AK Parti 23 yıldır ilk kez bir seçimde kaybetti, MHP seçimi kaybetti diyemeyiz. Çünkü çoğu yerde ittifak adayını desteklediler.

Ayrıca kaybedenler her zaman seçilemeyen belediye başkan adayları olur, kazananları ise il başkanları…

Çünkü onların tek hedefi vardır: yandaşları, akraba, eş dost, vs.leri meclis üyesi olarak seçilecek yerden yazmak. Ama kendi belediye başkanı adayınız kazanamadıysa oda bir işe yaramayacaktır.

Normal şartlarda seçim bittiğinde kaybeden il başkanları ve ilçe teşkilatı görevden alınır. Tarih kaybeden belediye başkanlarını yazar.

Biz bu yazıyı yazana kadar hiçbir kaybeden il ve ilçe başkanı ne görevden alındı, ne de istifa ettiler.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan seçim sonrası hesap sorar demiştim. Ama gördük ki şuana dek hesap sorulmadı.

Halkın mesajını çok iyi okumak lazım: halk bu yerel seçimlerde AK Parti’ye sarı kart gösterdi aslında. Uyarıydı, bu uyarı dikkate alınmaz ise kırmızı kartı da gösteririz mesajını verdi.

Ben Sayın Erdoğan’ı tanıyan biri olarak bu mesajı fazlası ile iyi okuyacağını düşünüyorum.

Amasız, fakatsız üstten başlayarak genel bir temizlik yapması şart. Halk artık bu dinozorlardan bıktı usandı yüzlerini dahi görmek istemiyorlar.

Genç, dinamik, milliyetçi muhafazakâr, gerçek sosyal demokrat ve vatanperver cumhuriyetçilerin bu partinin en önemli yerlerinde görev almaları şart yoksa sonu hüsran olur ve tıpkı Anavatan Partisi, tıpkı Demokratik Sol Parti gibi bir seçim sonrası muhalefet partisi olur.

Yerelde artık partizan tutumlar kalmadı bunun en iyi örneğini Kırşehir Belediyesi’ni 2. kez kazanan, hem de ezici bir çoğunlukla kazanan CHP’ye ve adayı Selahattin Ekicioğlu’na bakmak lazım.

Halkın tüm kesimlerince sevilen saygı gören ve karşılığı olan adayları hem Belediye Başkanlığında hem Belediye Meclis ve İl Genel Meclis Üyeliğinde aday gösterdiler ve haklı bir seçim kazandılar.

Basit bir örnek, AK Parti’ye küsenler Yeniden Refah Partisi’ni güçlendirdiler…

Bu seçimde çiçeği burnunda Genel Başkan olarak CHP’nin başında giren Özgür Özel kesinlikle seçimin kazananıdır.

Bu seçimde halkın sesine kulak veren, ülkemiz ile ilgili milli ve beka sorunu olduğunda devletin ve hükümetin tarafında olacağını söyleyen, özellikle emekli ve mağdurların tarafında yer alan ve buna benzer birçok materyal ile halkın karşısına geçti ve halkın istediği adayları göstererek birçok yerde seçimi kazandı.

Kaybeden taraf kendilerini “Bu seçimi biz neden niçin kaybettik?” diye sorgulamalılar…

Sonuçta seçimi kazananlar, halkın istediğini yapan veya yapmaya çalışan kesim, kaybedenler ise halka dayatma yapan “sizin değil benim istediğim adamı biz aday göstereceğiz” diyen kesim seçimin kaybedenleridir.

“Koltuk gitmesin ben yerimde kalayım da ne olursa olsun!” diyen zihniyet, kendi menfaatlerini parti ve ülke menfaatlerinin önüne geçiren sözüm ona siyaset adamları kaybetmiştirler ve hep te kaybedecekler.

Umarım Hükümet Partisi Genel Başkanı ve Sayın Cumhurbaşkanı bu uyarıları dikkate alır yoksa sonu hüsran olur.