2024 yerel seçimlerine 6 aylık bir süre kaldı.

Ülkemizin genelinde olduğu gibi ilimizde de siyaset hareketli ancak adaylık konusunda netleşen bir durum henüz yok.

Sadece MHP’den Yusuf Yağmur aday adaylığını açıkladı.

AK Parti’de de henüz adaylığını açıklayan olmadı. Söylenti ve dedikodular çok tabi.

CHP ve İYİ Parti’den de henüz net bir açıklama veya aday adaylığı konusunda bir bilgi yok.

Tüm partilerde iç hesaplaşmalar gizli görüşmeler ve aday adayı olacak muhtemel isimlere kurulacak veya kurulmayı düşünülen tuzaklar elbette var…

CHP de Selahattin Başkan aday adayı olur mu bilmiyorum ama şu kesin ki çok yıprandı ve eminim 5 yıl öncesine dönse asla aday olmazdı bu benim fikrim.

Ha yarın neyi gösterir bilinmez. CHP kanadında Belediye Başkanlığını kazanma konusunda muhtemel başkan adayları içinde hala en güçlü isim Ekicioğlu bu net.

Bunun dışında kimler aday adayı olur şuan bunu söylemek erken. Elbette ki bildiklerimiz var ama söylemek doğru olmaz en azından şimdilik.

İYİ Parti’de genel seçimlerde istenilen sonuçları alamadığı için bu ara sessiz ama illaki orada da aday adayı olmak isteyen birkaç isim çıkar.

Şuan en rahat parti MHP gibi duruyor.

Bu yerel seçimlerde kim bilir belki Cumhur İttifakı merkezi Ak Parti’ye, Çiçekdağı kaman ve Mucur’u MHP adayına verip ittifak yapabilir.

Millet İttifakı’nın yerelde ittifakla tek aday çıkarıp destekleme işi şuan gözükmüyor en azından Kırşehir için bunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bu yüzden yerel seçimlerde Cumhur İttifakı rahat gözüküyor. Ancak bundan önceki yerel seçimde yaptığı yanlış aday tercihlerini ve MHP ile birlikte tek aday çıkartmazlar ise onlarında işi zor kesinlikle.

Kırşehir’de AK Parti adaylarının 7 Ekim’deki Büyük Genel Kuruldan sonra açıklamaya başlar diye düşünüyorum.

Bu arada İl Başkanları aday olur mu, olurlar ise ne zaman istifa ederler doğrusu herkes gibi bizde merak ediyoruz.

Partilerin iç hesaplaşmalarının gölgesinde aday adaylarının ne zaman ortaya çıkacağını şuan kestirmek güç.

Aday adayları netleşince veya çıkmaya başlayınca bu isimler üzerinden daha net yorum yapma durumumuz olacaktır.

Bizim gibi taşra illerinde seçilecek olan Belediye Başkanına vatandaş farklı göz ile bakar. Yani dayatmalara ve vatandaşın profiline uygun olmayan adayın kazanma şansı çok düşük.

Bunu en son yerel seçimlerde İlimizde gördük.

Partilerin yerelde yapması gereken; kesinlikle halkın içinden birisinin aday gösterilmesi, atama ve dayatmalar asla yerelde kazanım sağlamaz.

Eskimiş yıpranmış “yine mi bunlar aday” söylemlerinden uzak birilerinin aday adayı olarak meydana çıkması daha doğru olacaktır.

Adayların ben Ekim ortasında aday adaylarının piyasaya çıkacağını ve Aralık ortasına kadar da adayın netleşeceğini düşünüyorum.

Bekleyip görelim hangi partide kimler aday adayı olacak.

Şimdiden şehrimize hayırlı olsun…