Suudi Arabistan'da Galatasaray ve Fenerbahçe spor kulüplerimizin oynaması beklenen Süper Kupa finalinde takımların Mustafa Kemal Atatürk’ü anan formalarla ve pankartlarla sahaya çıkmak istemeleri üzerine Spor kulüplerimizin yöneticileri ile Suudi Arabistan görevlileri arasında yaşanan anlaşmazlık neticesinde maç iptal edildi, oynanamadı.

Öyle anlaşılıyor ki, karşılaşmanın oynanacağı ülke yöneticilerinin, hem bizim kurucu önderimiz olan Mustafa Kemal Atatürk’e ve onun sözleri olan “Yurtta Sulh Cihanda Sulh”, “Ne Mutlu Türküm Diyene” pankartından rahatsızlık duyuyorlar.

Biliyorlar ki, sporcuların üzerindeki tişörtlerde bulunan resmin Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve pankartlardaki yazıların da yine Atatürk’ün sözleri…

İşte rahatsızlığın sebebi bu. İki önemli spor kulübümüz bir asrı aşkındır ülkemizde mücadele yapıyorlar, birbirlerine karşı ezelden beridir rakipler ama görüldü ki, iş milli meselelere gelince, rakiplik bitti, bir olmak, beraber olmak, milli duygulara birlikte beraber sahip çıkmak ortak düşünceleri oldu.

Basından ve medyadan takip ettiğimiz kadarıyla bilgi sahibi olduk. Her iki kulübün başkanı ve yöneticileri “Atatürk yoksa biz de yokuz, Yurtta sulh Cihanda Sulh pankartı yoksa biz de yokuz” diyebilmişlerdir.

Suudi Arabistan polisinin kulüplerimizin soyunma odasına girip pankartları alması ve yapılan baskılar skandaldan başka bir şey değildir. Yapılan sözleşmeler var uyulması gerekir falan, hepsi hikâye geçelim bunları, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk bizim milletçe vazgeçilmezimizdir. Hani kırmızıçizgimiz denir ya aynen öyledir.

Basında sayfalarca yazılar mevcut, otelde toplantılar yapıldı da, sözleşmeler var da, oynansaydı ne olurdu da, kriz yaratılmasaydı falan falan. Fenerbahçe ve Galatasaray spor kulüplerimizin bu şartlar altında maçın iptal edilmesi yönünde vermiş oldukları karar bence doğrudur, her iki spor kulübümüzün başkan ve yöneticilerini kutlamak gerekir.

Kupa maçını izlemek üzere stada giden seyircilerimizin Mustafa Kemal’in askerleriyiz sloganlarının yüksek sesli müzik açarak seslerinin kısılmaya çalışıldığı bir ülkede elbette böylesi bir maç oynanamazdı.

Asıl iş buralara kadar gelmeden, yabancı bir ülkede kupa maçının oynanması yerine hem de Cumhuriyet’in 100. yılında, ülkemizde herhangi bir ilimizde oynanması yönünde karar verilmesi daha doğru olur, kupa maçı da oynanırdı.

Ülkemizde statlar var,

Ülkemizde seyirciler var,

Ülkemizde iki kulübünde sporseveri var,

Ülkemizde hava şartları müsait,

Öyleyse niye Suudi Arabistan…!