Komşu; birbirine bitişik, ya da yakın konutlarda oturan kimselerin birbirlerine göre aldıkları addır.

Hiç bir insan komşusuz yaşayamaz. Yalnızlık Allah'a mahsustur. Apartman komşusu, tarla komşusu, dükkan komşusu, tırman komşusu gibi bunları çoğaltabiliriz.

Eskiden çok güzel komşuluklar vardı. Şimdi nereye gittiğini bilen var mı? Komşu çok önemlidir. Ama iyi komşu bambaşkadır.

Ev alacağınız zaman hemen insanlar bir söz söylerler "Ev alma komşu al." Ne güzel bir söz değil mi?

Komşu bir yere geziye giderken diğer komşusuna güvenerek evindeki bir şelek altınını emanet edendir. Emanet alan komşu da hiç bir hileye başvurmadan bu emaneti geri döndüklerinde aldığı gibi teslim edendir.

Komşu, komşusunun kurulu düzeni bozulduğunda at nalı kadar çalpara zillerle göbek oyunu oynamaz. O komşunun acı ve yasına ortak olur.

Beraberken dertleştiği birinin sırrını, ayrıldıktan sonra muhabbetine meze eden kişi asla komşu değildir. Bu münafıktır, bu aşağılık birisidir.

Hayatınızı paylaşacağınız komşularınızı iyi seçin. Unutmayın ki, komşunun ucuzuna denk gelen bedelini ağır ödüyor.

İyi komşu, komşusunun işlerinin iyi gitmediği zamanda matemini tutar. Felaket ve havadis tellallığı yapmaz. Komşusunun yarasını açmaz ve derinleştirmez.

Her şeyde olduğu gibi komşulukta da mesafeli olmalıdır. Tüm sırlarınızı ifşa etmeniz doğru olmaz. Gün gelir aranızda ufacık bir mesele geçtiği zaman hemen kozlar o komşu tarafına geçer.

Komşularınızı iyi tanıyın. Her komşuyu fena bilip kötülemeyin. Her komşuyu da iyi bilip övmeyin. Karşılıklı dairede veya aynı apartmanda oturduğunuz komşularınız siz belli bir zaman evinizden ayrıldığınız zaman sizler kadar evlerinizi gözetlemeli ve korumalıdır.

Bir komşunun edep sahibi olması, altın sahibi olmasından daha hayırlıdır. Evinize, malınıza, canınıza kasteden komşudan ne hayır beklersiniz. Sakın komşunun iyisi ile kötüsünü bir tutmayın. Çünkü bu eşitlik iyi komşuyu iyilikten soğutur. Kötülerin gölgesi olmaz dalı olmaz.

Faydasız ve cahil komşudan boş sözler dinlemek, şifasız ilaca benzer. Tanıdığınıza pişman olduğunuz komşular çoğaldıkça, yeni tanıyacağınız komşulardan korkarsınız.

İyi bildiğim komşuların ihanetine tanık oldukça, yalnızlığın bir lütuf olduğunu anladım. Lakin çok geç!!  Hayat işte! Dün kahrını çektiğimiz güzel komşularımız şimdi hatırımızı sormaz oldular bilmem neden?

Güvendiğiniz bazı komşuların ipiyle kuyuya inilmez! Evet inilmez de, işte bunu hep kuyunun dibinde öğreniyor insan. Yüreğinde sevgi, merhameti olan bir komşunun; dili de, yüzü de, gülüşü de güzel olur.

Eğer merhametsiz bir komşu ise her derdini başkalarına konuşur, açıklarını arar, seni küçük düşürmek için her çareye başvurur. Sahte komşularınız olacağı yerde kaliteli ve düzgün bir komşun olsun o yeter.

Gençlik yıllarımızda güzel komşuluklar vardı. Bir komşu ekin biçerken sizlerden geride kalmışsa bir bedel almadan o kişinin ekini biçilir ve harman yerine getirilirdi. Öküzleri sap kağnısını çekemiyorsa, komşu hemen boyundurukta ki öküzünü çözer, komşusunun yardımına koşardı.

Bir komşunun tınası savrulmadık kalmış ise hemen tınas yabasını alan koşar yardım ederdi. Şimdi arabanız yolda kalsa hiç bir komşu yardımcı olmadığı gibi, yanınızdan geçerken de alaylı bir şekilde bıyığa gülüyor.

Komşu karşı komşusunun evine zarar gelsin diye dış cümle kapıyı kapatır. Önüne taş koyarak açık bırakıp geride sinsi sinsi gülmez.

İnsan eski komşuluklara baktığı zaman güzel şeyler hatırlıyor. Ama şimdi çoğu komşular zaman kaybından başka bir şey değil. Canınız yandığında her komşuya sırrınızı söylemeyin. Çünkü yangınınıza benzin dökecek çok kişi var. 

Bazı komşular var ki apartman içerisinde huysuzluğu depreşir tuturağı tutarak kavga çıkarırlar. Böyle durumlarda tongaya basmanın gerek yok.

Karanlık havaları bile bir bakışta ışıtan dostlarım. Duruşunu hiç bozmayacaksın ki, sen alemi değil de, alem seni seyredecek.

Yüreğinizden sevinçler, yanınızda sevdikleriniz, evinizden bereket eksik olmasın. Mutluluğunuz ve sağlığınız sürekli olsun. Yüce Allah bir isteğinize binler versin.

Martin Luther King der ki;

"Kuşlar gibi uçmayı, balıklar gibi yüzmeyi öğrendik. Ancak kardeşçe yaşamayı unuttuk.

Ne yazık ki bizler de güzel komşu olmayı unuttuk!!