31 Mart Mahalli idareler seçiminde Türkiye CHP başarısını kimse tahmin edemezken, anketçiler bile, “bu nasıl olur?” diye tereddütle açıklama yapmak zorunda kaldılar ya da iktidar tarafından alay edildiler.

45-50 yıl sonra ya da tarihinde ilk defa CHP geçen belediyeler bile kendileri şaşkınlık içerisindeler Hatay İli hariç. Evet orada da çok olumsuzluklar oldu, ölüye dahi oy kullandırıldığı iddiaları sıkça dillendiriliyor.

Hal böyle olunca bunca büyük başarının altında elbette çürük elmalar, armutlar olacaktır. İktidar nasıl güç sarhoşu olduysa 22 yılında “kaybetmesi mümkün değil” diyen belediyeler kaybedildi. Elbette her siyasi parti kaybetmeyi yavaş yavaş hazmedecektir.

İktidar hep kendi yandaşını düşündü, onlara ihaleler kadrolar verdi, hiç bir seçim vaadini yerine getirmedi. İşte bu yüzden belediyelerin büyük kısmını kaybetti. Böyle devam edilirse sıra iktidarı kaybetmekte olacak. Çünkü ne emekliye para verebildiler, ne taşeron işçiye, ne ataması yapılmayan öğretmene kadro, ne esnafa, ne de çiftçiye verdiği sözleri tutabildi.

CHP Belediyelerin çok iyi çalışarak önümüzdeki genel seçimlerde aynı başarının üzerine bir kaç puan daha koyarak çalışması gerekir.

Kırşehir Belediyesi’ne gelince başarısını kutluyorum. Ama güç sarhoşu olmamalarını, her kesimin gözleri üzerinde olduğunun da bilinmesi gerekir.

Selahattin Başkanın işi şimdi daha zor. On bir bin oyun sorumluluğu daha büyük. Artık ittifak yok, Meclis’te kat be kat çoğunluğu var, yani mazereti yok artık.

Selahattin Ekicioğlu’nu en çok kadrosunu kuramadı eleştirisini aldığı enişte-kayın muhabbeti vardı. Şimdi çok geniş bir elinde. Kadro kuracak bir ekip var. Hepsi genç, zıpkın gibi, nereye versen koşar.

Bundan sonra icraat lazım.  Kırşehir Öğrenim Gençliğine yurt yapılması, Kırşehir Üniversite gençliğine burs verilmesi, cemaat ellerinden bir nebzede olsa gençliği kurtarır.

Kreşlere hız vermesi, Anne Kart uygulaması, Anneye Bebek Süt Uygulaması en büyük yatırımı olacak olan ilk öğretime sabah kahvaltı verilmesi, 6 yaş çocuklara anneleri ile ücretsiz  otobüs kartın verilmesi.

Hayalci projelerden uzaklaşıp insana dokunulmalı. Üretimi desteklemeli, kendi bünyesinde de üretim yapılabilmeli.

Hayvancılık ve tarımda pilot bölgeler seçip orada çalışma yapılabilmeli, kendi enerjisini kendisi üretmeli. Çünkü CHP Belediyelerde hepsinin örneği var.

En büyük dürüstlüğü de sözünün eri olabilmesi verdiği sözlerin tutması, unutmaması. Çünkü yerel basın şehrin aynasıdır, gün gelir her unuttuğunu hatırlatır.

Öyle ya bir gün her kesle helalleşebilinmeli.

Yazacaklarım çok daha var ama şimdilik bu kadar başkaları gibi yapmayım dedim. “En büyük bizim oğlan” deyip Maşallah çekmeyim.