Geçmişte partilerin bir araya gelerek ortak hükümet oluşturmalarına koalisyon deniliyordu, şimdi ise ittifak denilmektedir. Seçimlere artık iki ittifakla gidilmeye başlandı ya biri Cumhur ittifakı, diğeri ise Millet ittifakı.

Peki Cumhur ittifakının adayı belli, ya millet ittifakının Cumhurbaşkanı adayı kim olacak, tartışmalar halen sürüp gidiyor.

Bana göre Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı CHP’nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olmalı.  

CHP’nin yani ana muhalefet partisinin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu yıllardır takip ediyorum, devlet tecrübesi olan bir lider, elbette toplum içerisinde kabul edenler de, etmeyenlerde olacaktır, bunu gayet normal bir davranış olarak kabul etmek gerekir. Zaten Kılıçdaroğlu farklı düşüncelere karşı hoşgörülü de bir lider.

Sadece bunlar kendisinin aday olması için yeterli mi?      

Elbette ki hayır!..

CHP’nin Gelen Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu parti tabanına ve ülkede birçok toplum kesimlerine büyük güven veren bir lider olarak, Millet ittifakının seçimi kazanacağına ikna etti.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri sürecinden öncesinde ve sonrasında da altı farklı düşüncedeki partilerin liderlerini bir araya getirerek bir ittifak oluşturdu, tavanda sağladığı birliktelik tabanda da vücut bularak ortak hareket etme iradesini sağladı.

Yerel seçimlere gidilirken oluşturduğu millet ittifakı ile birçok ilin yerel yönetimlerini kazandı.

Bugüne kadar gelinen süreçte hiçbir zaman hem kendi partisine ve hem de oluşturduğu ittifaka karşı “Ben Cumhurbaşkanı adayıyım” demedi, hoşgörülü olmayı elden bırakmadı.

Oluşturulan millet ittifakının dağıtılması için önüne getirilen tüm engelleri aşmasını bildi, ittifakın ortak bir dil kullanmasını sağladı.

Memlekette liyakatin önemine vurgu yaparak ortak çalışmanın, ortak aklın, birlikteliğin yararlı olacağına inandı.

Millete birbirine benzemeyen farklı düşüncede olan partileri bir araya getirerek uyum içinde çalışılabileceğini gösterdi.

Demokrasi için, hak, hukuk ve adaletin korunması için verdiği mücadele ile nelerin yapılabileceğini gösterdi.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde, Anadolu’nun en ücra bir kentinde doğup bürokrasiye kadar yükselerek, bürokrasiyi ve devleti iyi tanıyan birikimleri olan bir lider olduğu için Cumhurbaşkanlığı adaylığını hak etmektedir.

Bir kere, güçlendirilmiş parlamenter sistemin memleket için yararlı olacağından dolayı hayata geçirmede kararlı.

Memleketin hak, hukuk ve adalete her zamankinden daha fazla ihtiyacı olduğunu çok iyi biliyor.

Millet ittifakı bileşenleri ile bunun dışında kalan siyasi düşünceler ve sivil toplum kesimleriyle, ayrıca ülkemizin yedi coğrafi bölgesinde yaşayan tüm kesimlerle iyi iletişim kurabiliyor.

Dahası devleti biliyor, devleti tanıyor, yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla mücadele etmekten ödün vermiyor. Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda CHP’nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kendisinin de istemesi halinde millet ittifakının Cumhurbaşkanı adayı olmalıdır.