Millet İttifakı liderleri 2 Mart Perşembe, yani yarın toplanıyor. Yapılacak toplantıda İttifakın Cumhurbaşkanı adayı gündeme gelecek. Zira vakit geldi geçiyor bile.

İttifakın liderleri uzun zamandır çalışmalarını devam ettiriyorlar, kamuoyunun dikkatleri üzerlerinde, belirlenecek olan adayın seçimi kazanması ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 13. Cumhurbaşkanı olmasına kesin gözü ile de bakılıyor.

İYİ Parti Lideri Meral Akşener’in aklında başka isimler olsa da, diğer liderlerin “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na olmaz” demedikleri yaptıkları açıklamalardan anlaşılır gibi. Her ne kadar hakkında dava bulunsa da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın isimleri üzerinde de fikir beyan edildiği bilgileri var.

Yarın toplanacak olan Millet İttifakı partilerinin liderleri bir isim üzerinde uzlaşarak artık Cumhurbaşkanı adaylarını belirleyecekler. Ancak siyasi kulislerde hayli hareketli saatler yaşanıyor.

CHP liderlerinin adaylığı konusunda tabandan tavana mutabık kalınmış ve tek ses hâkim durumda. Kılıçdaroğlu’nun adaylığına karşı çıkan bir CHP seçmeni yok gibi…

Saadet ve Demokrat Partilerin liderleri parti tabanlarının da görüşünü alarak, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına sıcak baktıkları izlenimi var.

DEVA ve Gelecek Partilerinde sessizlik var, toplantıda getirilecek isimler üzerinde tartışmaya açıklar, ancak her ikisi de sorun yaratmayacak bir davranış göstermektedirler.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise, parti içerisinden gelen sese de kulak vererek hep “kazanacak aday” söylemini dillendirmektedir. Öyle anlaşılıyor ki, Kılıçdaroğlu’nun dışında bir aday ismini toplantıya getirecek ve tartışılmasını sağlayacaktır. Ancak Akşener’in de ortak akılla hareket edeceğinden ve en ufacık bir sorun çıkarmayacağından şüphe yok.

Öyleyse, yarın artık Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayını kamuoyu ile paylaşacağı bir gün olacak. Tabii aday, Kılıçdaroğlu mu? Yavaş mı? İmamoğlu mu? soruları soruluyor.

Millet ittifakı İmamoğlu’nu aday göstermesi halinde hakkında açılmış bir dava var nasıl olacak, Mansur Yavaş’ın aday olması halinde Ankara Belediye Başkanlığı ne olacak?

Kemal Kılıçdaroğlu ile seçim kesin kazanılır mı? Birden fazla adayla mı seçime gidilmeli gibi sorular gündemini koruyor.

Millet İttifakı liderleri memleketin siyasi, iktisadi, sosyolojik durumuna göre hiç kimsenin hayır diyemeyeceği, her kesimden insanların kabul edeceği bir ismi Cumhurbaşkanı adayı olarak bu gün açıklayacaktır. Uzun sürecek toplantı sonrasını bekleyip göreceğiz.