İşte günler, haftalar, aylar ve yıllar öyle bir hızla geçiyor ki inanamıyorsunuz.

Ülkemiz asrın bir felaketi olarak değerlendirilen büyük bir felaketi yaşadı. Depremin üzerinde bile neredeyse bir ay geçti. Hala enkazın altında canlı çıkan da var, ölen de var.

Ülke ve millet olarak bütün bunları yaşarken, ders alır mıyız, pek inancım yok benim.

Çünkü insanoğlunun para ve mal hırsı bütün bu yaşananları hemen unutturuveriyor!

Birkaç gün üzülüyoruz, ağlıyoruz, konuşuyoruz. Sonra mı vur patlasın; çal oynasın! Hayat nasıl olsa devam ediyor!

Deprem uzmanları yıllardır uyarıyor, hala da uyarmaya devam ediyor Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu, gerekli tedbirleri alalım diye, ama dikkate alan olmuyor ne yazık ki!

Kırşehir 2000’li yıllara kadar 1. Derece deprem bölgesindeydi. Şimdi bu kapsamdan çıkarıldı. Bu demek değil ki, deprem olmayacak. Elbette depreme karşı her türlü tedbiri alınacak ve depreme dayanıklı konutlar üretilecek.

Geçtiğimiz hafta Kırşehir Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Ekicioğlu ile 11 ilde yaşanan depremle ilgili sohbet ediyoruz ve kendisi şehrimizdeki pek çok eski binaların depreme dayanıksız olduğuna dikkat çekiyor ve bu binaların 7 şiddetinde bir depremle yıkılacağını düşünüyor.

Başkan Ekicioğlu, özellikle 2010 ve 2010’dan sonraki binaların depreme dayanıklı şekilde inşaa edildiğine dikkat çekerken, görev süresi içinde konutların depreme dayanıklı olması için aldıkları kararları anlatınca bir nebze olsun deprem endişelerimiz azaldı.

Tabi gönül ister ki 100-200 bin lira fazla kazanacağım diye demirinden, çimentosundan ve diğer malzemelerinden çalınmasın. Ama bunu yapmayan öyle müteahhitler var ki!

İşte görüyoruz deprem bölgesinde yıkılan binaları!

Zemin kattaki bir kolona kepçelerin iki darbe vurması ile koskoca bir apartmanın nasıl yerle bir olduğunu hepimiz ibretle izledik. 8-10 katlı binalarda yaşayan 40-50 hanede yaşayan 200-250 kişinin kurtulacağını kim nasıl düşünebilir ki?

Nice katlı, lüks, hatta depreme dayanıklı olduğuna inanarak yıllarca dişinden tırnağından arttırarak, hatta hala borç ödeyerek başını sokacak konut alanlar, bu binaların mezar olduğunu görürken, bu binaları yaparak köşe dönenler sözde tutuklanıp cezaevine konula dursun, kısa bir süre sonra yine aramızda olurlar merak etmeyin!

Bu binaları yapanlar kadar, bu binalardaki yanlışları görmeyen, göz yuman, izin verenlerin de suçlu olduğunu hala idrak edip, gereğini yapamıyoruz ya bu çok üzücü!

İki milletvekili ile yola devam!

Yüksek Seçim Kurulu geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak illerin çıkaracağı milletvekili sayılarını belirledi. Maalesef Kırşehir’in nüfusunun arttırılarak milletvekili sayısının 3’e çıkarılması için yapılan çalışmalar sonuç vermedi ve bu yıl yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde Kırşehir yine 2 milletvekili ile temsil edecek.

2021 yılı nüfusu 242 bin 944 olan Kırşehir’in nüfusu 2022’de sadece 1 bin 57 kişi artarak 244 bin 519’a yükseldi. Bu sayı da milletvekili sayısının 2’den 3’e çıkmasına yeterli olmadı.

Kırşehir'in nüfusu bir önceki yıla göre bin 575 kişi artarak 244 bin 519 oldu. Kırşehir'in nüfus artış hızı yüzde 6,5 olarak gerçekleşmişti. Kırşehir il genelinde vatandaşların 197 bin 865'i şehir merkezlerinde yaşarken, kalan 46 bin 654'ü ise belde ve köylerde yaşıyor. Yani bu açıklamalarda da anlaşılacağı üzere ilçe ve köyler boşalıyor, Kırşehir’in merkezi nüfusu artıyor.

Kırşehir’i yönetenlerin işsizliği önlemek, istihdamı arttırma çabalarının sonuç vermediği arta. Hatta Kırşehir Belediye Başkanlığı’nın üniversite öğrencilerinin kayıtlarını Kırşehir’e aldırmaları için yaptığı çalışmalarında istenilen sonuca ulaşılamadı.

Kırşehir’e büyük yatırımcı getirip istihdamı arttıramadığımız sürece Kırşehir’in ne nüfusu artar, ne de milletvekili sayısı. Bunu hiç kimse unutmamalı.

Önümüzdeki seçimlerde, Kırşehir’in sorunlarını çözecek, yatırımcı getirecek, istihdamı artıracak, yani kısaca tuttuğunu koparacak milletvekili seçemediği sürece böyle yerinde saymaya devam edecektir. Benden uyarması.