Kırşehir Pazar günü bir kez daha sandık başına gitti ve kendisini beş yıl süreyle yönetecek olan yeni Belediye Başkanını seçti.

5 yıl önce 1980 yılından sonra yapılan seçimlerde 39 yıllık özlemin ardından Belediye Başkanlığını kazanan Selahattin Ekicioğlu, görev süresi içinde yaptığı çalışmalarla Kırşehir halkının güvenini ve desteğini alarak güven tazeledi ve Cumhur İttifakı adayı Osman Arslan’a yaklaşık 11 bin oy fark atarak ikinci kez başkan seçilerek tarihe geçti.

Kırşehir’de CHP, başka bir deyimle Selahattin Ekicioğlu nasıl kazandı, AK Parti neden kaybetti?

Kırşehir’de her kesimin oyunu alan CHP’nin adayı Selahattin Ekicioğlu, 5 yıllık görev süresi içinde gösteriş ve şovdan uzak, mütevazı bir görünüm sergiledi. Sürekli halkın içinde oldu. Makam aracı, koruması olmadan halkında içinde halk gibi yaşadı, halk gibi çalıştı ve sonunda “halkın adamı” unvanını alarak halkın güvenini kazanmayı başardı.

2019 yılında Millet İttifakı adayı, yani İYİ Parti ile birlikte iktidar partisi Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’ye 4400 oy fark atarak, 32 bin oyla 39 yıl sonra CHP’den Kırşehir Belediye Başkanlığını kazanan Selahattin Ekicioğlu, 5 yılın ardından CHP’nin tek başına aday olarak katıldığı seçimi 11 bin oy farkıyla yeniden kazandı.

Peki Başkan Ekicioğlu bunu nasıl başardı?

Borçlu bir Belediye devralan Başkan Ekicioğlu, görev süresinin iki yılını pandemi ile geçirmesine rağmen hem borç ödeyerek Belediye’yi düzlüğe çıkardı, hem de seçim vaatlerinin büyük kısmını gerçekleştirdi.

Bu süre içinde partizanlık yapmayan ve herkesi kucaklayan Başkan Ekicioğlu her ne kadar CHP’li olsa da ömrünün büyük bir bölümü MHP’lilerin yoğun olduğu bir bölgede geçirdi. CHP’den çok MHP’li, ülkücü ve milliyetçilerle iç içe oldu. Dostlarının ve arkadaşlarının büyük kısmı milliyetçi ve ülkücü.

Milliyetçi, ülkücü, sosyal demokrat, aydın ve Atatürkçülerle sürekli birlikte hareket eden ve bunu başarmış bir kişiliğe sahip olan Ekicioğlu böylece Kırşehir’de “halk ittifakı”nı kurdu ve seçimden yüzünün akıyla çıktı.

Kırşehir’de yaptığı her hizmeti halkla birlikte, yani halkın görüş ve düşüncelerine önem vererek yaptı Başkan Ekicioğlu…

5 yılda kimseyi kırmadan, kimseyi incitmeden, kimseyi ötekileştirmeden geçiren Başkan Ekicioğlu, diğer adaylarla zaman zaman bir araya geldi, hatta rakibi AK Parti adayı Osman Arslan’ı ve partisinin seçim bürosunu bile ziyaret etti, rakibine başarılar dileyerek demokrasi örneği verdi, onlarla seviyeli bir seçim süreci geçirdi.

Kendisine trol hesaplarlaiftara ve çamur atanlara, eleştirenlere, tehditlere ve şantajlara güldü geçti. O da biliyordu ki kendisini Kırşehir’deki bütünhemşehrileri tanıyordu, ona “halkın adamı” unvanını vermişlerdi. O bunları tınlamadı, bildiği doğru yolda yürümeye devam etti.

Kırşehir garip, garip olduğu kadar demokrasi şehri bir kent. Sevdiği, inandığı, güvendiği insanlara sahip çıkan ve destek veren erenler, evliyalar ve ozanlar şehri bir kent…

Kırşehir insanı işte sevdiği, güvendiği insanlara böyle sahip çıkıyor demek ki?

Sonunda ne oldu?

Cumhur İttifakı’nın, yani iktidarın bütün vaatlerine, bütün imkânlarına rağmen Başkan Ekicioğlu AK Partililerin de, MHP’lilerin de, İYİ Partililerin de kısacası solcuların da, demokratların da milliyetçilerin de, ülkücülerin de, muhafazakârların da, kısaca her kesimin oyunu alarak Türkiye’ye örnek bir demokrasi dersi vermeyi başardı.

Kırşehir halkı AK Parti iktidarının her türlü vaatlerine, baskı ve tehditlerine bakmadan ana muhalefet partisinden aday gösterilen Selahattin Ekicioğlu’nun yanında oldu, onu sevdi, güvendi ve onu ikinci kez başkan seçti.

Pazar akşamı seçim sonuçlarının kesinleşmesiyle birlikte Kırşehir’in Cadde ve sokaklarında halkın yaşadığı sevinç gösterileri gerçekten görülmeye değerdi.

Meydanda toplanan binlerce insana hitap eden Başkan Ekicioğlu, seçmenlere sağduyu çağrısı yaptı, sevinç gösterilerini abartmamalarını istedi.

Başkan Ekicioğlu’nun ikinci kez kazanmasının ardından yaptığı tarihi konuşmasından bazı söylemlerini burada sizlerle paylaşmak istiyorum:

“Kırşehir gerçekten tarih boyunca demokrasiye, adalete inanmış bir şehirdir. Bunu da seçim süresi boyunca hep söyledim. Demokrasi gazisi bir kentte böyle bir demokrasi dersi verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Biz şunu söylemiştik seçim çalışmalarında; Kırşehir’den Türkiye’ye hem sosyal demokrat bir Belediyecilik, hem de siyaset ihraç edeceğiz demiştik. Bugün Türkiye’nin birçok ilinde kırmızılar yandı. Çünkü Kırşehir buradan bir mesaj veriyor. Horasan Erenlerinin merkezinden Türkiye’ye demokrasi dersi veriyor. Bunu sizler başardınız.

         “Aramızda bütün siyasi partilerden bu meydana toplananlar var. Hepsine teşekkür ediyorum. Bütün siyasi partililere demokrasi gereği, sandıktan kim çıkarsa elini sıkacağımızı söyledik. Buradan Ülkücü arkadaşlarımıza, Ak Partili arkadaşlarımıza ve diğer siyasi partili arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum; öyle bir demokrasi dersi verdiniz ki; siyasetin kirlenmemesi gerektiğinin dersini verdiniz.

“Herkese eşit mesafedeyiz. Hiç kimseyi ötelemedik, hiç kimseyi dışlamadık. Biz kardeştik ve bu kardeşliğimizi kimsenin bozamayacağını gösterdik. Biz barışın başkentiyiz artık. Biz Ahi Evranların, Yunus Emrelerin, Hacı Bektaş-ı Velilerin, Âşık Paşaların memleketlisiyiz; Osman Bölükbaşların memleketlisiyiz. Çünkü bize bu yakışırdı ve biz de yakışanı yaptık. Sizler daha çok yakışanı yaptınız. Öyle bir ders verdiniz ki; Türkiye’ye öyle bir ders verdiniz ki gerçekten siyasetçilerin, bilim insanlarının, sosyologların, siyaset bilimcilerin, buradan bir araştırma yapması gerektiğini düşünüyorum.

“Sevgili hemşehrilerim, bu seçimin kaybedeni yok; kazananı var. Kim kazandı? Bütün Kırşehir kazandı; herkes kazandı, sizler kazandınız. Toplum, 160 bin nüfus kazandı. Çünkü toplum ayrışmak, kutuplaşmak istemiyor, toplum bütünleşmek istiyor. Toplum sevgi istiyor, hoşgörü istiyor, anlayış istiyor, demokrasi istiyor, adalet istiyor, barış istiyor.

“Biz dostuz. Ben, bütün siyasi partilerin Belediye Başkanıyım. Seçildikten sonra bir Belediye Başkanı rozetini çıkartır. 5 yıl boyunca ben partimin rozetini çıkardım, bütün mahallelere hizmet ettik. Bütün mahallelere hizmete devam edeceğiz. Hiçbir mahalleye niye bana oy vermedi demedik. Onlar hangi siyasi partiye oy verirse versinler biz onlara hizmet etmek zorundayız. Çünkü onların da vergisiyle bu kentin ekonomisiyle hizmet görülüyor.

“Bizim ilkelerimiz var, geleneklerimiz var. “İncinsen de incitmeyeceksin” diyen bir kültürün temsilcileriyiz. Şunu da herkes bilsin; Ahi Evran ne demiş; “Hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir. Akıl ve Ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir.” Biz, Akıl ve Ahlak ile çalıştık; hiç kirlenmedik, kimseyi de kirletmedik. Bundan sonra da ne kirleneceğiz, ne de kirleteceğiz.

160 bin nüfuslu Kırşehir’in Belediye Başkanıyım...”

Evet, Kırşehir’de ikinci Ekicioğlu dönemi…

Ne diyelim. Kırşehir halkının sevgi ve teveccühleriyle Kırşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanan, Sayın Selahattin Ekicioğlu’nu kutluyorum.

“Halkın adamı” olmayı başardın Selahattin Başkan. Yolun açık olsun…