Yirmi bir yıllık iktidar ülkenin ekonomisini doğru yönetemedi, çoğu insanları açlık sınırının altında yaşamaya mahkûm etti ve haliyle yaşam mücadelesi veren insanlar birden fazla iş yapmanın peşinde koşarken, emekliler de ileri yaşlarına rağmen verilen üç kuruşluk maaşın geçinmeye yetmediğinden dolayı da yeniden çalışmayı tercih etmek zorunda kaldı.

Cumhuriyetin kuruluşunun yüzüncü yılı olması nedeniyle TBMM’de muhalefetin tüm emeklilere on beş bin lira verilmesi teklifi AKP ve MHP vekillerince reddedildi ve iktidar partisinin öngördüğü beş bin lira olarak ödeme yapılması kabul edildi. İktidar sanki bu parayı kendi cebinden veriyormuş gibi bir algıda oluşturmaya çalışıyor. Ayrıca verilecek olan bu miktarın “emeklilere var, ancak emeklinin çalışanına yok” denildi.

Peki, emekli insan çalışma hayatını tamamlamış ileri yaşına gelmiş durumda olanlardır. Zaten ileri yaş olması nedeniyle de çalışma süresini sonlandırmış ve artık dinlenme zamanının geldiğini düşünür. Hayallerinde geri kalan yaşamında gezmek, dinlenmek, yapmak isteyip te yapamadıklarını yapmak ister. Çocuklarına, torunlarına zaman ayırmak ister. Ancak verilen 7500 TL emekli aylığı ile bunların hiçbirinin yapılamadığı gibi kendi yaşamını bile zor idame ettireceğini anlayınca artık emekli içinde yeniden çalışma hayatı başlamış demektir.

İşte emekli yurttaşlarımız pahalılık nedeniyle geçinemediğinden çalışmak zorunda kalmaktadır.

Yaşadığımız kentimiz Kırşehir’e şöyle bir bakalım, ancak oturulabilir bir evin kirası en az 5.000 TL. Dolmuş ücreti 11 TL, bir bardak çay değişkenlik gösterse de 10 TL, aylık doğalgaz faturası 2500 TL, elektrik, su faturaları en az 500 TL, bunun mutfak masrafı, giyim, iletişim, sağlık giderleri var, tüm bunlar 7500 liralık emekli maaşı ile karşılanır mı?

Emekli ne yapacak, geçinebilmesi için yeniden çalışması artık zorunlu olmuştur. İktidar ise sen çalışıyorsun sana ikramiye vermem diyor, bu durumda emekli ne yapsın işini bıraksa iktidarın verdiği bir defaya mahsus 5000 TL’nin hiçbir alım gücünün olmadığı ortada, öyleyse çalışmaya devam diyecektir.

Hani paralar verilmeye de başladı ya, emekli olup da ziraat odası kaydı bulunan, tarımda destekleme alan, TMO ne tarım ürünü satan, yani yaşayabilmek için çalışmak zorunda olan kimseye beş bin liralık ikramiye ödemesi yok. Vatandaşın tepkisi büyük, iktidar emekliye beş bin lira ikramiye verdik diye yüksek sesle anlatmaya çalışırken, çoğu emekli ise çok az sayıda emeklinin bu parayı aldığını, çoğunluğun alamadığını dillendiriyor.

Evet, gerçekler ortada, verdim demek yetmiyor, tüm emekli kesime vaat edilen beş bin liranın ödenmesi yapılmalıydı. Emekli yurttaş tepki göstermekle haklı, zira 7500 lira maaşın üzerine 5000 lira çerez parası da verilse geçinmek artık mümkün olmuyor.