Yaklaşık on bir senedir bu köşede yazıp çiziyor, düşüncelerimi yazılı ve objektif bir şekilde okurla paylaşma gayreti içerisinde oluyorum. Zaman zaman da okurlarımdan iyi temenniler de alıyorum.

Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri yaklaşıyor ya, siyaset kazanı da adeta kaynıyor. Tabi ki bize düşen de olup bitenleri doğru algılamak ve algıladığımızı da objektif bir şekilde yorumlayarak anlatmaya çalışmaktır.

Ülke seçimlere giderken merak edilen de elbette siyasi partilerin durumu ve partilerin adayları olur. Önümüzdeki beş yıllık süreçte, Kırşehir’i Meclis’te temsil edecek, Kırşehir adına söz sahibi olacak olan siyasi parti ve adayı son derece önem arz etmektedir. O nedenle; siyasetin gizemli penceresinden etrafımıza şöyle bir baktığımızda önümüzdeki yıl muhtemelen Mayıs veya Haziran ayında çok önemli bir seçimin olduğu görülüyor.

Siyasi arenada görüldüğü kadarıyla, şu anda muhalif kanadın en örgütlü ve en güçlü partisi şüphesiz CHP’dir. O nedenle seçimlerde ana muhalefet partisi CHP’nin çok çalışıp halkçı kimliğini ön plana çıkartarak, demokrasiden, özgürlüklerden, hukuktan ve emekten yana objektif yaklaşımlar sergilemek suretiyle başarılı olması gerekir.

Öyleyse CHP tüm seçim bölgelerinde olduğu gibi Kırşehir’de de seçimlerde aday adaylarından kim bir oy daha fazla getirecekse ve bir farkındalık yaratacaksa yöntem ne olursa olsun kesinlikle aday olarak değerlendirilmelidir.

Son günlerde özellikle CHP’de vekil adaylığı için aday adayı isimleri konuşulmaya başlandı. Kulisler hareketli. Kırşehir’i Mecliste en iyi şekilde temsil edebilecek ve Kırşehir adına söz sahibi olacak isimler artık konuşuluyor. Tabi Cumhur İttifakı’nın oy kaybetmesi ve Millet İttifakı’nın ivme kazanması ile CHP’nin de oylarının hızlı artış göstermesi birçok insanın iştahını kabartıyor.

CHP’de aday adayı çok, ancak adayın belirleneceği yöntem henüz belli değil.

Efendim burası Cumhuriyet Halk Partisi, tüm üyeler söz sahibidir, her üye de vekil adayı olabilir. CHP’de sorulur, sorgulanır, tartışılır, konuşulur kazanmak için yola çıkılır ve aday da öyle belirlenir. Kin ve nefretten uzak, sevgiden, barışık olmaktan, birlik ve beraberlik içerisinde, her bir bireyin birbirlerini kabul ederek ortak hareket edilmesi halinde başarının elde edilebileceğini her bir CHP üyesi bilir.

CHP kulislerinde aday adayı olmak için adı geçen bir hayli kişi var, seçime de on ay gibi bir süre olduğuna göre daha fazla aday ismi duyacağız gibi.

O halde CHP’nin yine oylarını artırarak kazanmak adına doğru adayla yola çıkması kaçınılmazdır. CHP Kırşehir Örgütü’nün ne yapıp edip bunu sağlaması gerektiği de tarihi bir sorumluluktur.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel seçimlerde başarılı olmak için gecesini gündüzüne katıp var gücüyle çalıştığı görülüyor. Yerel örgütlerinde aynı dili kullanarak, aynı tempoda çalışması gerekir. Tabi Kırşehir örgütüne düşen de çok ama doğru çalışarak başarıyı elde etmektir. Aday adayı olarak adı geçenler çok dedik ya, önümüzdeki günlerden itibaren Kırşehir için de kulislerde konuşulan olası bir sürpriz adaya hazırlıklı olmak lazım.