Bugün tüm dünyada olduğu gibi benim güzel ülkemi de kasıp kavuran çağdaşlık, çağdaş düşünce ve modern düşünce sanayi ve teknoloji devriminin bize kazandırdığı belki de en büyük kazanımlardan birisi gibi bize hoş görünse de acaba asıl olan bu mu olmalıydı diye düşünmeye de beni açıkçası itmekte. Biz anneneleri olan, geleneklerine bağlı örf ve adetlerimizi yaşarken çevremizi gözeten bir toplumuz aslında. Birlikte kuvvet doğar diyerek adım atan çevresini gözeten bir toplumuz. Peki bizi bu hale getiren nedenler neler ve bunların üstesinden nasıl gelebiliriz gelin ona birlikte maddeler halinde bakalım.

1-Benciliğimiz

2-Birbirimizden kaçarcasına uzaklaşmamız

3-Yardımlaşmayı artık sadece belli insanlar üzerinden uygulamamız.

4-Evin içerisinde yabancılaşmamız.

5-Herkesin kendisine ait bir dünya kurmasına müsaade etmemiz ve aile kavramının dışında hareket etmiş olmamız.

6-Çocuklarımıza kendimizden daha fazla değer vererek kendimizi değersizleştirerek onları baş yaptık kendimizi ayak ettik. Artık karşılarında oturup iki çift söz edemez olduk.

7-Çocukları eğitelim derken sadece eğitimin okul olduğunu düşünerek yola çıktık sanki; sonrada asıl vereceğimiz eğitimin ne olduğunu unuttuk.

8-Müsrifliği kalenderlik olarak gördük ailemizin rızkını har vurup harman savurarak birilerinin şefkatine muhtaç kaldık.

9-Dijitaj dünya hayatımıza girdikten sonra cüzdanlarımıza giren kartlar sayesinde birden ben olmaktan çıktık ve düzensiz harcamalar yaparak evimize haciz getirdik.

10-Anne ve Babalarımıza yeterince değer vererek onları değerli kılmak yerine onlara layık gördüğümüz kimsesizler yurduna göndermeyi kendimizce mubah saydık.

11-Dünyaya hesapsızca çocuk getirdik ve düşünemedik biz bunlara nasıl bir hayat sunarız diye; sonrada ya sokaklara saldık trafikte mendil su satmaları için baskı yaptık; ya da çocuk esirgeme kurumlarına sanki orada çalışanların çocuklarıymış gibi götürüp onlara teslim ettik.

12-Bencil egoist olduk çıkarlarımız için elimizden gelse evimizin içine ihaneti sokacağız.

Şimdi önümüzde yeni bir yıl var gelmekte olan gelin beraber yılbaşı akşamından itibaren akşam beraber oturup Televizyonu birlikte seyredelim ve dilek tutalım ve tuttuğumuz dilekleri Allaha havale ederek aşağıda saydıklarımı Allah bize bir daha yaşatmasın ve birlik beraberliğimizi bozacak her türlü bela ve musibetten Allah bizi korusun diye dua ve niyazda bulunalım. Bu vesileyle tüm dünya insanlarının yeni yılını kutlarım ve savaşların, ölümlerin olmadığı güneydoğudan şehit haberlerinin artık gelmediği, fakirliklerin yokluğun ve sefaletin son bulduğu, birliğimiz ve beraberliğimize nifak tohumlarının ekilmediği müstesna bir yıl olmasını dileyelim.