Gelecek yıl Haziran ayında yapılması planlanan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili seçimleri öncesi siyasi partilerde aday adayları yavaş yavaş sahaya inmeye başladı.

         Seçim takvimi açıklanmasa da iktidar partisi AK Parti’de henüz isimler ortaya çıkmazken, İl Başkanı Seher Ünsal’ın ismi tüm siyasi partilerde sıkça dillendirilmeye başlandı.

         Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden seçilebilmesi için hiçbir ilde kaybedecek isimle seçime gitmeyeceği, mutlaka kazanacak isimleri aday göstereceği AK Parti’de sıkça konuşuluyor. Böyle olması halinde Kırşehir’de AK Parti’nin birkaç kez geniş çaplı temayül yoklaması yapacağı ve mevcut milletvekilinin aday gösterilmeyeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

         Dört yıllık görev süresinde Kırşehir’de kalıcı bir eser getiremeyen, “Şu da benim eserim” diyebileceği bir şeyi bulunmayan, Kırşehir Belediye Başkanlığı seçimini AK Parti’nin kaybetmesinin ardından Kırşehir’i “Hizmete doydu!” diyerek unutup, ilçelerde gövde gösterisi yapan AK Parti’nin mevcut Milletvekili Mustafa Kendirli’nin yeniden aday olmasının zor gözüktüğü, onun yerine arkadaşı, Kırşehir Eski Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’nin aday olabileceği, ancak genel merkezin geçen seçimi kaybettiği için kendisine sıcak bakmayarak üç dönem Kırşehir milletvekilliği yapan, Kırşehir ve ilçelerinde yaptığı yatırım ve hizmetlerle anılan Mikâil Arslan’ın isminin öne çıktığı dillendiriliyor.

         AK Parti’de aday olmayı düşünen diğer pek çok ismin de genel merkez yöneticileri ve Kırşehir’deki parti yöneticileriyle, hatta partiye yakın sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle sürekli dirsek temasında oldukları gözlemleniyor.

         Geçen seçimde Kırşehir’de bir milletvekilliği ile Kırşehir merkez ile iki ilçede Belediye Başkanlığı’nı kazanan CHP’de aday adayı bolluğunun yaşanacağı görülüyor. Kırşehir’de hangi isimle seçime girileceği konusunda Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu’nun destek ve tutumu da bu ismi öne çıkartacağa benziyor.

         Yapılacak seçimde Milletvekili Metin İlhan’ın ikinci kez aday adayı olacağı kesin.

CHP’nin aday belirleme yöntemini “ön seçim”le mi, yoksa “atama” ile mi yapacağı henüz belirsiz durumda.

Geçen seçimlerde “doktor” adayı olarak seçimlere giren ve halkın büyük teveccühü ile kazanıp Meclis’e giden Metin İlhan’ın, bu seçimde “doktor” değil, mevcut “milletvekili” olarak aday adayı olacağı, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve genel merkez yöneticileriyle diyaloğunun çok iyi olduğu, ancak CHP’nin adaylarını ön seçimle belirleme kararı alması halinde belki işinin olacağı dillendiriliyor.

Mevcut İl Başkanı Eczacı Baran Genç’in de Kırşehir’de milletvekili aday adayı olacağı en çok konuşulan isimlerden birisi. İl Başkanı olarak tüm il ve ilçe örgütleriyle, hatta tüm partililerle diyaloğunun çok iyi olması onun şansını artırıyor. Tabi Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile parti kurmaylarıyla sürekli diyalog içinde olması, yıpranmamış ve genç bir isim olması Baran Genç’in ismini öne çıkartacağa benziyor.

Kırşehir’de emekli öğretmen, dershaneci iş insanı Aslan Beyhan da CHP’den aday adayı olacağını ilk açıklayan ilk isimlerden birisi oldu. Binlerce öğrenci yetiştiren ve onlara gelecek hazırlayan Beyhan’ın tek isteği partinin adayını ön seçimle belirlemesi. Eğer bunu yaparsa şansının yüksek olduğunu belirten ve hafta sonunda bir basın toplantısı düzenleyerek hedeflerini açıklayan Aslan Beyhan CHP’nin geçmişten beri her türlü etkinliklerinde yer alıyor.

Bütün CHP’lilerin kendisinin nasıl bir partili olduğunu bildiğine inanan, birikimlerini Kırşehir’in menfaatleri için kullanacağını ifade eden Aslan Beyhan, milletvekili adayı olup kazanması halinde Kırşehir’de önemli projeleri de hayata geçireceğine inanıyor.

Yine yıllarını CHP’ye veren, İl Başkanlığı, İl Genel Meclisi Üyeliği yapanlardan Hacı Tanrıbuyurdu da aday adayı olacağını açıkladı.

İYİ Parti de ise şu an tam bir sessizlik hakim. Partide kongre sürecinin başlaması ile birlikte milletvekili aday adayı olmak isteyenlerin il, ilçe başkanlıkları için aday olmaması gerekiyor. Bu nedenle mevcut İl Başkanı Müfit Göçen’in önce bir tercih yapması gerekiyor. Ya milletvekili aday adayı olacak, ya da il başkanlığına devam edecek.

Siyasi kulislerde Müfit Göçen’in milletvekili aday adayı olmayacağı, il başkanlığına devam edeceği iddiaları sıkça dillendirilirken, Kırşehir Belediye Başkan Yardımcısı Asaf Kayaoğlu’nun geçtiğimiz günlerde gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”e yaptığı ziyarette aday adayı olacağını resmen olmasa da şahsen bizlere dile getirdiğini de burada ifade etmekte yarar görüyorum.

Yine İYİ Parti’nin kurulduğu günden bu yana Genel Başkan Meral Akşener’e en yakın isimlerden birisi olan ve geçen seçimlerde milletvekili adayı olan Hakan Ünser ile İYİ Parti Kurucular Kurulu Üyesi ve Genel İdare Kurulu Üyesi Fuat Yıldırım’ın da bu seçimlerde aday adayı olacaklarına kesin gözle bakılıyor.

MHP’de ne oluyor, kim aday adayı olacak tam bir muamma. Bu partide İl Başkanı Arif Kılıç’ın son aylarda Cumhur İttifakı olarak AK Parti Milletvekili ve İl Başkanı ile birlikte etkinliklerde birlikte görülmesi, aday adayı olacağı izlenimi veriyor. Ama aday olup olmayacağı konusunda siyasi kulislerde bir yorum yapılmıyor.

***

Biraz da gülelim!

 

Hem suçlu hem güçlü

Adamın biri yolda gidiyormuş ensesine şöyle okkalı bir tokat yemiş, arkasına dönüp bakmış iri yarı bir adam.

-“Ne oldu ya? Neden bana vurdunuz?” demiş.

Adam da:

-“Seni bir arkadaşıma benzettim pardon kardeşim” demiş.

-“Ama bu kadarda sert vurulmaz ki canım” demiş.

Adam da:

-“Sana ne be adam arkadaşıma istediğim gibi vururum” demiş.

Sevdiğim bir söz

İyi insanlarla arkadaş olunuz. Kötü kimseyle arkadaşlık etmektense, yalnız olmak evladır. George Washington