Viktor Orban muhalefetin ortak adayına karşı yine zafer kazandı...

Ülkemiz 14 Mayıs'ta sandık başına gidiyor, demokrasi şöleninin ülkemize ve milletimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.

Bugün çok farklı bir konuyu yazmak istedim.

Bizdeki seçimlere benzeyen ve kök birliğimiz olan Atilla’nın torunları 3 Nisan 2022’de Macaristan’da seçime gitti.

Şunu özellikle belirtmek istiyorum, siyaset bilimi mezunu bilgi teknolojileri konusunda çalışan ve Edirne ‘de yaşayan kardeşim hemşerim Melih Baran ile bu konuyu konuşmuştuk bana çok enteresan geldi ve çok sıra dışı gerçekleşmiş olan bu konuyu ele almak istedim.

Macaristan seçimlerde Tıpkı Türkiye’deki gibi “Ülkeye demokrasi getireceğiz, özgürlükler ülkesi yapacağız, halkların eşitliğini yeniden ihya edeceğiz” vs. gibi söylemlerle yola çıkan 6 muhalif partinin bir araya gelip Orban karşısında ortak bir aday çıkarmıştı.

Yapılan bu 6’lı koalisyonun Anketlerde seçimi kazanmalarına neredeyse kesin gözüyle bakılıyordu.

Fakat sonuçlar açıklandı ve Orban yüzde 53.7’lik bir oranla galip gelip seçimi yeniden kazanarak 4. kez Başbakanlık koltuğuna oturdu.

Muhalefet Orban’ı medya üzerinde hâkimiyet kurmak, seçim sistemini kendi lehine değiştirmekle suçladı.

Macaristan’ı Avrupa değerlerinden uzaklaştırdığını, demokratik standartları gerilettiğini, adalet sistemini zayıflattığını iddia ettiler.

Hatta Muhalefet Orban’a karşı seçim kampanyası boyunca çok ağır dil ile eleştiride bulunmuşlardı.

Orban ise tam tersine seçmenlerine en önemli konu olarak ülkeyi savaşa sokmamayı vadetti.

Tüm seçim kampanyası boyunca Avrupa Birliği’ni ve Soros’u suçladı. LGBT ve Batı karşıtı bir kampanya yürüttü.

Seçim öncesi yapılan anketlerde 6 muhalefet partisinin oy oranının Victor Orban ile kafa kafaya hatta daha fazla olduğu iddia ediliyordu. Bazı anketlerde ise zaman zaman muhalefetin öne çıktığı sonuşlar  yayınlandı fakat seçim sonucu anket şirketlerinin tıpkı bizde de olduğu bibi bir kez daha yanıldığını ortaya koydu.

Sonuç olarak  Macaristan seçimini Orban ve partisi kazandı.

Orban seçim zaferi sonrası yaptığı balkon konuşmasında “Tüm dünya bizim stilimiz Hristiyan demokrat, muhafazakar, vatansever politikanın kazandığını görüyor.

Avrupa'ya bunun geçmişte kalmadığını; bunun gelecek olduğunu gösteriyoruz" dedi.

Orban taraftarlarına teşekkür konuşmasında sözlerine Avrupa Birliği'ne (AB) gönderdiği mesajla başladı. Orban "Öyle büyük bir zafer kazandık ki, bu zafer Ay'dan bile göründü, ama en azından Brüksel'den bu muazzam zaferin çok net görüldüğüne eminim, bu zafer yürekli Macar ulusunun zaferidir" dedi.

Burada şunu bir kez daha vurgulamak istiyorum; seçimlerde kullanılan dil ve ülke halkına verilen net mesajların seçimlerin sonucuna ne kadar çok etki yaptığı bir kez daha gözler önüne serilmiş oldu.

Gelecek yazımızda Kırşehir Vekil adaylarının durumunu yorumlayalım…

Sevgi ile Kalın…