Bu gece zifiri karanlığın içinde ay çok güzel aydınlattı karanlık dünyamızı. Bugün güneş bir başka güzel ışın ve ışık verdi gündüzümüze. 

Bugün yazımı yazarken çok sevinçliyim, benim için özel ve güzel yazı. Yazarken büyük keyif aldığım, gururlandığım, mutluluktan havaya uçtuğum yazı.

Nasıl sevinmeyeyim, nasıl mutluluktan havaya uçmayayım ki?

Kırşehir’in evladı, Kırşehir’in kızı 16 yaşındaki Yoncagül Yılmaz Romanya’da düzenlenen Yıldız Kadınlar Boks Şampiyonasında Avrupa Şampiyonu olarak ülkemizin ve Kırşehir’imizin gururu oldu. Aynen karanlıkta dünyamızı aydınlatan ay gibi, gündüzleri dünyamıza ışın ve ışık veren güneş gibi.

İnanıyorum ki Yoncagül kızımızın televizyonda müsabakalarını seyredenler benim gibi heyecandan oturamadılar yerlerinde. Tezahürat yaptılar, sevinçten ağladılar, gururlandılar, istiklal marşımızı okudular.

Her yiğide nasip olmaz bu yaşta böylesine büyük bir başarı. Yoncagül’ün bu başarısı tüm spor dallarında bir ilk olarak Kırşehir’in spor tarihine geçmiştir.

Aynı zamanda Yıldızlar Kadın Boks Takımının kaptanlığını da yapan Yoncagül Yılmaz daha önce 2021 yılında Bosna Hersek’te ve 2022 yılında İtalya’da yapılan Avrupa şampiyonalarında üst üstte üçüncü olmuştu.

Kırşehir’in kızı Avrupa Şampiyonu Yoncagül Yılmaz Türkiye’de yapılan müsabakalarda 2020’de, Türkiye üçüncüsü, 2021 ve 2022 yıllarında Türkiye Şampiyonu olmuştu.

Romanya’da Avrupa Şampiyonu olarak göğsümüzü kabartan, bayrağımızı dalgalandıran, İstiklal Marşımızı okutan Yoncagül Yılmaz ülkemizi ve Kırşehir’i en güzel şekilde temsil ederek tanıttı.

Yoncagül Yılmaz’ın yaptığı bu tanıtımı milyarlarca Türk Lirası para harcasanız yapamazsınız.

Romanya’daki müsabakalarının tamamını izledim. Adeta yerimde duramadım, çok heyecanlandım. Özellikle final maçını ayakta seyrettim “Hadi Yoncagül, vur Yoncagül, indir Yoncagül, helal Yoncagül” diye bağırarak kendimden geçtiğim için elimdeki çayı üzerime döktüm.

Dakikalar, saniyeler bitmek bilmedi. Hakemin bitiş düdüğü ve müsabakayı kazanan Yoncagül’ün elini havaya kaldırmasıyla çocuklar gibi şendim ve çok sevindim. son günlerde böylesine sevinci ve mutluluğu bir arada yaşamamıştım. Yoncagül için ne kadar övgüler ve güzel sözler yazsam, dualar etsem azdır.

Yoncagül Yılmaz kızımızın bu başarısı ülkemizdeki hayat pahalılığını, geçim sıkıntısını, koranayı, acıları, üzüntüleri, geçici de olsa her şeyi unutturdu.

Lakin bir konuda üzüntülerimi belirtmek istiyorum. Kırşehir’in kızı Avrupa Şampiyonu oluyor ama Kırşehir’e geldiğinde sadece Gençlik ve Spor il Müdürlüğünün düzenlediği cılız bir programla karşılanıyor. Kırşehir Merkezinde kısa bir tanıtımın ve küçük bir konvoyun ardından Valilik binasında yapılan törenle Sayın Valimiz H. Mete Buhara tarafından ödüllendiriliyor.

Bu cılız program yeterli değildi. Ben isterdim ki Kırşehir’in bağrından çıkan bir kızımız hem de boks gibi bir spor dalında Avrupa Şampiyonu olmuş, Kırşehir’e geldiğinde Kaman yol ayrımında Kırşehir Belediyesi Mehter Takımı Konseri eşliğinde, ilimiz Valisinin, siyasi parti il başkanlarının, daire müdürlerinin, sivil toplum kuruluşları başkanlarının, yazılı ve görsel basınla birlikte gençlerin yoğun katılımıyla bir karşılama töreni yapılarak polis eskortuyla uzun konvoylarla Kırşehir’in merkezine getirilerek dolaştırılmalı ve valilik binasında yapılan törenle ödüllendirilerek onurlandırılmalıydı.

Şampiyonadan sonra Türkiye’nin ve Kırşehir’in gururu Avrupa Şampiyonu kızımız Yoncagül Yılmaz’a ulaştım, kendisini tebrik ettim, Cacabey Meydanı’nda buluşarak Ankara caddesine kadar yürüdük. Tanıdığım kadarıyla pırıl pırıl Türk kızı. Anadolu ve Kırşehir çocuğu. “Öyle ben Avrupa şampiyonu oldum, insanlara tepeden bakayım, övüneyim,  havalanayım, kibirlenerek kendimi beğeneyim” gibi bir durumu da yok. Sohbetini dahi etmedi. Gayet mütevazi, güler yüzlü ve saygılı kızımız. Yoncagül’le yürürken bir taraftan acaba Avrupa Şampiyonu kızımızı tanıyanlar olur ve kendisini tebrik ederler mi? diye kaldırımlarda ve caddeler de yürüyenlere bakıyorum ama ne kadar üzücü ki hiç kimsenin Kırşehir’in kızı Yoncagül’ün Avrupa Boks Şampiyonu olduğundan habersizlerdi. Bir Allah’ın kulu çıkıp ta “Bu Bizim Şampiyon Kızımız” diyerek tebrik etmedi. İnsanlarımızın bu sorumsuz ve vurdumduymaz tavırları içimi acıttı. Eğer Avrupa Şampiyonu Kırşehirli kızımız yerine sanatçı maskesi altında sıradan topçu, popcu, repçi ve  ilginç kıyafetlere bürünmüş, her tarafı dövmeli birisi olsaydı herkes tanır,  elini sıkmak, sarılmak ve fotoğraf çektirmek için sıraya girerlerdi.

Özellikle ülkemizde son günlerde kadınlara bakış açısı değişmişken, kadınların okutulmaması, spor yapmaması, küçük yaşlarda evlendirilmesi gündeme getirilmeye çalışılırken 16 yaşındaki Kırşehirli bir Türk kızının elde ettiği büyük başarı bu düşüncelere sahip olanların suratında tokat gibi patlamış ve Türk Kızının, Türk Kadının neler yapabileceğini göstermiştir.

Kırşehir’in bağrından çıkan,  Sıddık Demir Anadolu lisesi on birinci sınıf öğrencisi Avrupa Şampiyonu kızımız Yoncagül Yılmaz için yapılacak çok  programlar var.

Öyle ki! başta Belediye Başkanımız Selahattin Ekicioğlu olmak üzere sırasıyla Milletvekillerimiz Necmettin Erkan ve Metin İlhan, Üniversitemizin yeni  Rektörü Prof Dr. Mustafa Kasım Karahocagil,  Esnaf Odaları Başkanımız Bahamettin Öztürk, Ticaret Odası Başkanımız Mustafa Yılmaz, Baro Başkanımız Onur Çanta,  Tabipler Odası Başkanımız ve diğer sivil toplum kuruluşlarımız, yazılı ve görsel basınımız programlar düzenlemeli,  davet ederek ödüllendirmelidirler. Tabi tüm bunlar yapılırken antrenörü Mehmet Dalbudak’ta unutulmamalıdır.

Ayrıca bir ricam da TFF İkinci Ligde mücadele eden Kırşehirspor Kulübünün Başkanı Çağatay Torun’a olacaktır. Çağatay Başkan, Kırşehir Ahi Stadyumu’nda oynanacak sezonun ilk maçı veya bir sonraki maçta Şampiyon Yoncagül kızımızı davet ederek, taraftarlar önünde ödüllendirmeniz ve protokol tribününde misafir etmeniz kulüp başkanı olarak size çok yakışacaktır.

Ayrıca Esnaf Odaları Başkanı Bahamettin Öztürk’te Ahilik kutlamaları haftasında tanınmış bir sanatçının konserinin ortasında binlerce kişinin huzurunda Yoncagül kızımızı onurlandırmalıdır.

Yine ilimizde faaliyet gösteren Petlas Lastik Fabrikası, Şeker Fabrikası ve Çemaş gibi fabrikalar Yoncagül kızımız için bir program yapmalı, ödüllendirmeli, maddi ve manevi destek vermelidirler.

Kırşehir olarak Yoncagül Yılmaz ve ailesine sahip çıkmalıyız, maddi ve manevi her konuda destek olmalıyız. Kındam TOKİ evlerinde ikamet ettikleri için Yoncagül kızımıza Kırşehir Belediyesi’nce toplu taşıma araçlarına ücretsiz binme imkânı verilmelidir. Bu iş Belediye Başkanımız Selahattin Ekicioğlu’na düşmektedir. Başkanımızın bunu yerine getireceğine inanıyorum.

Bir de güzel bir olay yazayım. Yıllardır Kırşehir dışında yaşayan ama Kırşehir’le bağını hiç koparmayan, adının verilmesini istemeyen değerli bir hemşerimiz, ağabeyimiz Yoncagül Yılmaz’a maddi ve manevi destek vermiştir. Değerli hemşerimize, ağabeyimize bu duyarlı ve sorumlu davranışından dolayı teşekkür ediyorum.

Yazımın son bölümünde Kırşehirspor’lu eski bir futbolcu olarak Kırşehir’in kızı Avrupa Şampiyonu Yoncagül Yılmaz’ı bayrağımızı göklere çektirip, istiklal marşımızı okuttuğu, bizleri duygulandırdığı, sevinçten ağlattığı Türkiye’yi ve Kırşehir’i en güzel şekilde temsil ettiği için kutluyor, tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyor, bir ağabeyi olarak her zaman yanında olduğumu ve elimden gelen her türlü desteği vereceğimi belirtiyorum.

Ayrıca kendisini yetiştiren antrenörü Mehmet Dalbudak Hoca’yı da kutluyor ve tebrik ediyorum.