Kırşehir’in sorunlarını uzun süre yazmadım. Bugün geçen hafta yazmış olduğum “AHİLİĞİ YAŞAMIYORUZ” Başlıklı yazıma yapılan olumlu ve olumsuz eleştirilerden bahsetmek ve sonrasında Kırşehir’in bir kaç sorununu yazarak ilgili makamlara seslenmek istiyorum.

Öncelikle geçen hafta “AHİLİĞİ YAŞAMIYORUZ,” başlıklı yazımda Ahiliğin dar bir alanda  esnaf teşkilatı olmadığını aksine geniş bir alanda  İlim, kültür, eğitim, medeniyet, doğruluk, dürüstlük,  sanat, spor, asker ocağı ve bir  yaşam tarzı olduğunu belirtmiştim. Bu yazımdan sonra olumlu ve olumsuz eleştireler aldım. Hakaret edilmeyen her türlü eleştiriye açık olduğumu ve teşekkür ettiğimi, bu eleştirileri dikkate alarak faydalandığımı belirtmek istiyorum.

Ahiliğin dar bir alanda sadece esnaf teşkilatı olduğunu söyleyenlerin işine öyle gelmekte ve bu kişiler ona göre hareket etmektedir. Anladığım kadarıyla Ahiliği geniş kapsamlı anlatarak sivil toplum kuruluşu, medeniyet, yaşam tarzı ve ülkemizin tek kurtuluş reçetesi olduğunu yazmış olmam birilerinin işine taş koymuşum gibi geldi bana. Kısaca benim yazdığımı birileri okurken işlerine geldiği gibi anlamışlar. Aslında bu normaldir. Hani bazen günlük hayatımızda insanlar sizin anlattıklarınızı işine geldiği gibi anlarlar o nedenle bu anlayış tarzı normaldir.

Evet ısrarla söylüyorum, hatta ben söylemiyorum Ahilik ilkeleri ve felsefesi söylüyor, Ahilik dar bir alana sığdırılan esnaf teşkilatı değil, çok geniş kapsamlı bir medeniyet oluşumu ve yaşam tarzıdır.

Bunun örneklerini Ahilikte kurulan medreselerde okuma, yazma öğretmekten, dil ve din eğitimi vermekten başlamak üzere ata binmekten, kılıç kullanmaya, güreş yapmaktan, cirit oynamaya, spor ve askeri eğitimlerinden sanat eğitimlerine, sağlık konularına, kadar insanın yaşamında lazım olana her şeyin öğretildiğinde görüyoruz.

Yine Ahilik kurulan konaklarda uzaktan gelenler, yoldan geçen insanlar misafir edilerek yeme, içme, barınma gibi ihtiyaçları karşılayan, kalacak yeri olmayanlar, kimsesizleri barındıran sosyal yapıdır.

Ahiliğin temeli insan, prensibi güzel ahlak, doğruluk ve dürüstlüktür.

Ahilik Osmanlı Devletini kuran teşkilattır.

Ahilik ilkokuldan, üniversiteye kadar okullarda ders olarak okutulması gereken bir oluşumdur.

Böyle bilinmesi ve ona göre hareket edilmesi akıllı ve doğru olanıdır.

Ahilik, prensiplerini, ilkelerini, felsefesini dünyaya kabul ettiren oluşumdur.

Tabi Ahilikle ilgili yazımdan sonra Ahilik hakkında fazla bilgisi olmayan bazı muhteremlerden Ahiliği kendi çıkarlarına göre dar bir alana sığdıranlar tepki gösterip, yıllardır böyle gelmiş şimdiye kadar yanlış biliniyordu da sen ve senin gibiler mi doğrusunu biliyor, insanların başına iş açma diyenler oldu.

Halbuki zararın neresinden dönülürse kardır demiş büyüklerimiz. Bir iş, bir konu, bir olay yıllardır yanlış biliniyorsa o yanlışta ısrar etmek daha büyük bir yanlışlıktır. O nedenle bu yanlıştan en kısa sürede dönülmesi doğru olanıdır.

Tüm olumsuz eleştirilere rağmen aynı zaman da Ahiliğe ömürlerini adamış, bu hususta kitaplar yazmış, konferanslara katılmış 18. Dönem Kırşehir Milletvekili ve Kültür Eski Bakanı Gökhan Maraş ile araştırmacı tarihçi Kazım Ceylan, Ahi Evran Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayfer Şahin ve bazı tarih öğretmenleri de hem mesaj olarak, hem telefon ederek yıllardır anlattıkları konuyu gündeme taşıdığım ve bazı tekliflerim için teşekkür ettiler.

O nedenle tüm alanları, hatları ve sivil toplum kuruluşlarıyla Ahiliğe sahiplenerek yaşam tarzı ve Türkiye’nin kurtuluş reçetesi olarak görmeliyiz.

*     *     *

Uzun süre Kırşehir’in sorunlarını yazmadım. Özel nedenlerden dolayı bayağı uzak kaldım inanın rafa kaldırılan, sümenaltı edilen, yarım kalan yatırımlar, problemler ne durumda bende merak ediyorum. Bundan dolayı ilgili ve yetkili makamlara seslenmek istiyor ve cevap bekliyorum.

Yıllardır yılan hikâyesine dönen Hükümet Konağı inşaatında çalışmalar yavaş da olsa devam ediyor, acaba çalışmalar ne aman hızlanacak ve tamamlanacak Kırşehirliler gibi bende takip ve merak ediyorum.

Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde iyi niyetle yapılan her türlü çalışmalara rağmen sorunlar bitmek bilmiyor. Doktor eksikliği, cihaz eksikliği, servis eksiklikleri hem hastane yöneticilerini, hem vatandaşları zor durumda bırakıyor. Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin sorunlarının en kısa zaman da çözüme kavuşturulması vatandaşın hayrına olacaktır.

Vatandaşlar randevu almak da büyük zorluklar yaşarken MR, Ultrason, Tomografi ve benzeri cihazların randevuları 3 ay veya 6 ay, hatta 8-9 ay sonrası tarihlere veriliyor. Buna çözüm bulunması şart olmuştur. Çünkü insanların bu kadar ömrü var mı ki!

Bu konuda AK Parti Kırşehir Milletvekili Necmettin Erkan’ın hakkını teslim etmek gerekiyor. Hastanenin sorunlarının giderilmesi için büyük emekler harcıyor, Sağlık Bakanı’yla görüşüyor, Kırşehir’e her geldiğinde Hastane yöneticileriyle görüşerek bilgiler alıyor, hastaları ziyaret ediyor, refakatçilerle konuşuyor ve gerekli çalışmaları yaptığını zaman zaman kendisiyle Kırşehir’in sorunlarını konuştuğumuz için yakinen biliyorum. İnşallah Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinin sıkıntıları bir an önce giderilir demekten başka elimizden bir şeyler gelmiyor.

Kırşehir Organize Sanayi Bölgesi’nin Petlas Lastik Fabrikası istikametine doğru genişletilmesi çalışmaları ne oldu, neden Kırşehir’e fabrika kurmak, yatırım yapmak isteyen iş insanları yer bulamıyorlar, bu konularda projeler ve çalışmalar ne durumda?

Ankara yolu üzerinde, Şoförler Federasyonu Dinlenme Tesislerinin karşısında Kırşehir Belediyesi’nin satın aldığı ve bir kısmını bir kısmını tahsis ettiği dar bir alanda faaliyetlerini sürdüren Karahan Tekstil firmasına Organize Sanayi Bölgesinde ne zaman yeterli alan verilecektir?

Bu konuda AK Parti Kırşehir Milletvekili Necmettin Erkan’ın Karahan Tekstil Firması sahibi Ramazan Karahan ile görüşmesini tavsiye ediyorum.

Çevre Yolunun akıbeti ne durumdadır?

Kırşehirspor3. Lig’de oynamaya devam edecek mi, kapısına kilit vurulacak mı, geleceği ne olacak?

İlimizi yönetenler, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, görsel ve yazılı basın Kırşehir ve Kırşehir insanı için ne zaman bir araya gelerek birlik ve beraberliği sağlayarak beraber hareket edecekler?

Yıllar önce kalede başlayan kazı çalışmaları beş senedir yapılmıyor, Öğrendiğime göre ödenek gönderilmiyormuş. Daha önce kazı çalışması yapılan alan şu anda hiç de iyi bir görüntü vermiyor ve Kırşehir’e yakışmıyor.  Burada tekrar kazı çalışmalarının yapılması için yetkili makamların harekete geçmeleri gereklidir. Çünkü Kırşehir’in tarihinin gün yüzüne çıkarılması için bu kazı çalışmalarının devam etmesi çok önemlidir.

Bu konularda ilgili ve yetkili makamların Kırşehir kamuoyunu bilgilendirmesini bekliyorum. Ben bekleye durayım ama bir gerçek var ki işimiz zor. Allah yardımcımız olsun.