Hepimiz Kırşehir’in bir kültür şehri olduğunu her ortamda dillendiriyoruz. Sözlerimizin hemen devamında da sahip olduğumuz bu zenginliklerimize rağmen yeterli tanıtımı yapamadığımızı, turizmde yeterli pay alamadığımızı söylüyoruz.

Şüphesiz Kırşehir olarak sahip olduğumuz kültürel değerlerden en önemlisi insanlık alemini huzura ulaştıracak ilkeleri bünyesinde barındıran Ahilik kültürüdür.

Geçtiğimiz gün Milletvekilimiz Necmettin Erkan sosyal medya hesabında “Ahiliğin başkenti olan Kırşehirimizde TRT tarafından çekimleri gerçekleştirilecek bir sinema filmi veya dizi ile Ahilik Kültürümüzün tüm dünyaya tanıtılması talebimizi Kültür Bakanlığımıza ilettik.

Talebimizin gerçekleşmesi halinde tarihimizde çok önemli bir yer tutan Ahilerin yaşam şekilleri, mücadeleleri ve günümüze ışık tutan değerlerini tüm dünyaya Kırşehir ile birlikte tanıtmış ve anlatmış olacağız.” şeklinde bir paylaşım yaptı. Bu paylaşım, yıllardır görevimiz gereği Ahilik etkinliklerinin hazırlanmasına ve Ahilik kültürünün tanıtılmasına katkı sağlayan bir Kırşehirli olarak her hemşehrimiz gibi beni de heyecanlandırdı. Bu paylaşım, Ahi Külliyesi’nin yapımı kadar, Ahilik Müzesi’nin ziyarete açılması kadar beni heyecanlandırdı.

Ticaret Bakanlığı’nda Genel Müdür Yardımcısı, daha sonrada Genel Müdür olarak görev yapan ve en az son on yıldır Sayın Bakan adına Ahilik Haftası kutlamalarına ilgililerle birlikte son şeklini veren, Ahilik programlarını bizzat uygulayan, etkinliklere Cumhurbaşkanı ve Başbakan seviyesinde katılım sağlanmasında büyük emeği olan Sayın Necmettin Erkan’ın bu defa da önemli bir konuyu gündemine almış olması son derece değerli olmuştur.

Malumunuz hazırlanan sinema filmi, TV dizisi, belgesel ve tiyatro oyunları en iyi tanıtım araçları arasında yer almaktadır. TV dizilerinin sinema filmi, belgesel ya da tiyatro oyununa göre daha etkili olduğunu da ifade etmek istiyorum. Otuz yıla yakın Kırşehir Valiliği’nde İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü olarak çalıştığım süre içeresinde hazırlanan çok sayıda Ahilik belgeseline şahit olduk. Ama belgesellerin yayın sayısı ve yayınlansa da seyirci ilgisinin azlığını, tiyatro oyunlarının ise geniş kitlelere ulaşmasındaki zorluğunu hatırdan çıkarmamak gerekir. Bu nedenle daha etkili olan ve geniş kitlelere ulaşan TV dizisi hazırlanması yönünde gayret sarf edilmelidir.

Mutlaka Sayın Erkan’ın bilgisi vardır ama ben yine de bir hatırlatmada bulunmak istiyorum.

Geçmiş yıllarda TRT ve Devlet Tiyatroları nezdinde film veya tiyatro oyunu hazırlanması için yapılan her girişimde Ahilikle ilgili eser ve senaryo olmadığı dile getiriliyordu. İşte bu eksikliği gidermek amacıyla “Ahi Evran ve Ahilik Konulu, Ödüllü Uluslararası Tiyatro Eseri ve Senaryo Yarışması” düzenlendi.

Yarışma için ünlü yönetmen Osman Sınav başkanlığında oluşturulan jüride, oyuncu-yönetmen Ahmet Yenilmez, dönemin Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema ve Telif Hakları Genel Müdürü Cem Erkul, yazar Emine Işınsu, sinema eleştirmeni İhsan Kabil, İLESAM Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, Prof. Dr. Nurullah Çetin, Doç. Dr. Rıdvan Şentürk, Yönetmen Taha Feyizli ve Ahilik Araştırma Merkezi Müdürü Öğretim Görevlisi Kazım Ceylan yer aldı.

Ulaşan çok sayıda eser üzerinde değerlendirmesini yapan Jüri, senaryo yarışmasında birinciliğe “Ahi” adlı eseri ile Yaşar Bedri Özdemir’i, ikinciliğe “Göç Yolu Anadolu” adlı eseri ile A. Kadir Bozkurt'u, üçüncülüğe “Ahi Evran” isimli eseri ile Mesut Coşkun'u seçerken, Selfet Aydemir ve Mustafa Köksal'ın eserlerini de mansiyon ile ödüllendirdi.

Birinciliğe uygun eser bulunamayan tiyatro eseri yarışmasında ise; ikinciliğe Naci Taner Büyükarman'ın “Ahiler Zamanı” eseri, üçüncülüğe Ş. Gökben Aktemur Toprak'ın “Minyatür” isimli eseri uygun görülürken, Ufuk Cengiz ve Kadir Bozkurt'un eserleri ise mansiyona layık görüldü.

22-28 Eylül 2014 tarihleri arasında kutlanan 27. Ahilik Haftası’nda dereceye giren müelliflere ödülleri verildi.

Yanılmıyorsam bu eserler o zamanki adı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızca basılı eser haline getirildi. Bu senaryolardan birisi ya da yeni bir senaryo ile Ahilik konulu TV dizisi veya sinema filmi ile tiyatro oyunu hazırlanması en büyük temennimiz olacaktır.

TRT kurumunun böyle bir diziyi en güzel şekilde hazırlayacağına inanıyoruz. Son yıllarda TRT’nin hazırladığı tarihimizi ve kültürümüzü konu alan dizilerin uluslararası boyutta büyük beğeni ile izlendiğine hepimiz şahit oluyoruz.

Milletvekilimiz Necmettin Erkan’ın konuyu olumlu olarak sonuçlandırması Ahiliğin ve ilimizin tanıtılmasına büyük katkı sağlayacaktır. En kısa sürede gerçekleşmesi dileğiyle.