Bugün biraz Kırşehir siyasetini yazarak Belediye Başkan adaylarına bakmak istiyorum.

Tabi bu yazımı yazarken tamamen tarafsız olduğumu, hiç kimsenin adamı olmadığımı, hiç kimsenin reklamını yapmadığımı belirtmek istiyorum. Elim bilgisayarın klavyesine gittiği, gücümün yettiği sürece tanıdığım ve bildiğim kadarıyla tarafsız bir şekilde adaylar hakkında bilgi vermek istiyorum.

Yıllardır yazılarımı içimden geldiği gibi doğal ve sade yazmaktayım. Bu yazımı da aynı şekilde yazmaya çalıştığım bilinmelidir.

Sonuçta kim kazanırsa kazansın Kırşehir’e hizmet ettikleri takdirde köşemde yer verir teşekkür eder, hizmet etmezlerse yakinen tanıyorum, saygı duyuyorum, çok seviyorum demez en ağır şekilde eleştiririm.

Hepimizin bildiği gibi 31 Mart 2024 pazar günü başta belediye başkanını ve diğer mahalli yöneticileri seçmek için mahalli idareler seçimlerine gideceğiz.

Kırşehir’de adaylar belirlendi ve hızlı bir şekilde çalışmalara devam ediyorlar.

Şu ana kadar ki görüntü seçim Kırşehir’de aday çıkaran siyasi partiler arasında AK Parti adayı Dr. Osman Arslan ile CHP adayı ve mevcut Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu arasında geçecek gibi. Benim görüşüme göre kazanan az bir oy farkıyla kazanacaktır. Çünkü bir tarafta iktidarda AK Parti, diğer tarafta beş yıldır Kırşehir’de Belediye Başkanlığını sürdüren CHP adayı Ekicioğlu var. Bu da her iki partinin ellerindeki tüm imkânları kullanacaklarını göstermektedir.

Gerek Ak Parti Belediye Başkan adayı Dr. Osman Arslan ve gerekse CHP adayı ve mevcut Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu çok sevdiğim, saygı duyduğum ve sürekli görüştüğüm insanlardır. Her ikisini de yakından tanıyorum aramızda sadece bir telefon var. İstediğim an arar görüşürüm. Onlar da beni ararlar.

Her ikisinin de benzer özellikleri var. Her ikisi de Kırşehir’e hizmet etmek için hiçbir fedakârlıktan kaçmazlar, Kırşehir aşığı ve sevdalısı insanlardır. Cenazede, düğünlerde hemşerilerinin yanlarında olup, acılarını ve sevinçlerini paylaşırlar.

Önce AK Parti Kırşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Osman Arslan’dan başlayayım.

Dr. Osman Arslan yukarıda belirttiğim gibi benim çok uzun yıllar tanıdığım, çok sevdiğim, saygı duyduğum, sürekli görüştüğüm, uzun yıllar Kırşehir’de kulak-burun-boğaz doktoru olarak görev yapmış, bu süre içerisinde Kırşehirlilerden hizmetini,  gülen yüzünü ve mütevaziliğini esirgememiştir. Kırşehir Devlet Hastanesinde Başhekimlik yaptığı dönemlerde mesai saati tanımadan gündüz-gece demeden çalışmış ve hastanede ki hizmet kalitesini yükseltmiştir.

Başhekimlik dışında, doktorluk görevini yerine getirirken, diğer doktorlar gibi hastaları muayene etmek için saat dokuzu beklememiş, saat sekiz de polikliniğe gelerek hastaları muayene etmeye başlamıştır.

Gerek başhekimlik, gerek doktorluk görevlerinde hiçbir vatandaşa, bağırmamış, azarlamıştır. Hiçbir zaman kaprise girmemiş, havalanmamış, egosunu tatmin etmemiştir.

Kırşehirli olduğunu unutmamış, insanlara ve hastalarına onların içindeki psikolojik durumu gözeterek davranmıştır. Bu davranış şekli çok önemlidir ve şu an görev yapan tüm doktorların örnek alması gereklidir.

AK Parti Belediye Başkan Adayı Dr. Osman Arslan, Kırşehir’e daha iyi hizmet edebilmek için yanılmıyorsam üç defa Ak Parti’den milletvekili aday adayı olmuş, temayül yoklamalarında birinci çıkmış, ancak Ak Parti içerisinde bulunan bazı sac ayaklarının oyunları ve genel merkezdeki ahbap-çavuş ilişkileriyle aday listesine girmesi engellenmiştir.

Burada AK Parti Kırşehir İl Teşkilatının Dr. Osman Arslan’a özür ve akde-vefa borcu olduğunu düşünüyorum.

CHP Kırşehir Belediye Başkan Adayı ve mevcut Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu da aynı şekilde benim uzun yıllar tanıdığım, sevdiğim, ömrünü Kırşehir’e hizmetle geçirmiş, gülen yüzünü, mütevaziliğiniesirgememiştir.

Kırşehir’e sadece ticaretle uğraşarak hizmet etmekle kalmamış, her zaman fakirin, fukaran, ihtiyaç sahibinin yanında olmuş maddi manevi yardımlarını esirgememiştir.

Selahattin Ekicioğlu’nu gerek Belediye Başkanlığı döneminde, gerekse öncesinde özellikle ihtiyaç sahibi öğrenciler için her aradığımda hemen benden isimlerini alır, yanlarına gelmesini ister ve öğrencilere burs vererek diğer ihtiyaçlarını karşılayarak yardımcı olurdu.

Şu anda da kendi açıklamasa da ben birçok öğrenciye burs verdiğini, değişik ihtiyaçlarını karşıladığını da biliyor ve kendisini yürekten kutluyorum.

Belediye başkanlığı süresince her türlü zorluğa, engellemelere rağmen Kırşehir’e kalıcı hizmetler yapmış, en uzak mahallelere ve sokaklara girerek hizmet götürmüştür.

Kısaca Kırşehir için şans olan her iki belediye başkan adayının geçmişte yaptıkları gelecekleri için teminattır. Bu seçim sonucunda kazanan Kırşehir olacak ama kaybeden olmayacaktır.

İYİ Parti Kırşehir Belediye Başkan adayı Ufuk Cengiz hakkından fazla bilgiye sahip değilim. Öğrendiğime göre sanatçı, tiyatrocu ve yazarmış. İşin içine yazarlık girince benim de meslektaşım oluyor.

Ayrıca Kırşehir’de ticaretle uğraşan ve yanında anlarca personel çalıştırarak istihdama katkıda bulunan iş adamıymış.

Geçtiğimiz pazar günü değerli hocam Abdurrahman Cem’le birlikte Kırşehirspor-Nazilli Belediyespor maçına giderken Ahi Stadyumu’nun yakınlarında karşılaştım, tokalaşarak, “hayırlı olsun” diyerek başarılar diledim.

İYİ Parti Kırşehir Belediye Başkan adayı Ufuk Cengiz gördüğüm kadarıyla Kırşehir’e hizmet etme konusunda kendisine güvenen ve kararlı bir insan. Ayrıca konuşma üslubu, güler yüzü, tatlı dili seçmeni etkileyebilecek düzeyde. Kendisine seslenerek seçim çalışmalarında Kırşehir’in sevdiği, saygı duyduğu insanlarla yola çıkarsa kendisinin hayrına olacağını söylemek istiyorum.

İnşallah en kısa sürede kendisiyle yakından tanışır, çayını içer, uzun soluklu bir sohbet eder ve Kırşehir için projelerini öğrenirim.

Bir de Saadet Partisi Kırşehir Belediye Başkan Adayı Fatma Ekim Terzioğlu var. Kendisini hiç tanımam, hakkında hiçbir bilgiye sahip değilim. Fotoğrafını reklam panolarına asılan afişlerde gördüm ve aday olduğunu öğrendim.  Eğer kendisi yazımı okur ve benimle tanışmak ister ve davet ederse memnuniyetle davetine icabet ederim.

O nedenle kendisi hakkında yorum yapamayacağım. Sadece bir kadın olarak büyük bir cesaret göstererek Kırşehir’de Saadet Partisi’nden belediye başkan adayı olmasından dolayı kendisini tebrik ediyor, başarılar diliyorum.

Kadın adaydan söz etmişken bir de Mucur ilçemizde CHP’den Belediye Başkan adayı Meryem Fikirkoca var. Kendisiyle 10 Ocak Gazeteciler Günü’nde Cacabaey Meydanı’nda CHP heyetinin gazeteciler günümü kutladıklarında tanıştım. Fizik yüksek mühendisi olduğunu, resmi ve özel kurumlarda üst düzey yöneticilik yaptığını, amacının doğup büyüdüğü, çok sevdiği Mucur’a kalıcı hizmetler yaparak Mucur’un çehresini değiştirmek olduğunu söyledi. Kendisine başarılar diliyorum.

İnşallah Saadet Partisi Belediye Başkan adayı Fatma Ekim Terzioğlu’yla, Fizik yüksek mühendisi CHP Mucur Belediye Başkan adayı Meryem Fikirkoca’nın bu cesaretleri Kırşehir’deki kadınlarımıza örnek olur ve bundan sonra yapılacak genel ve yerel seçimlerde daha fazla kadın adaylarını çıkartarak Türkiye’ye örnek oluruz. Çünkü biz Türklerde kadınların yeri özel ve önemlidir. Kadınlar akıl danedir, yol göstericidir. Türklerde kadın okur ve ülkesinin gelişmesine katkıda bulunur. Hiçbir zaman arka plana atılamaz.

Belediye Başkan adayları dışında İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi üyelikleri için Kırşehir’e ve Kırşehir siyasetine hizmet etmiş yakinen tanıdığım kadınlarda var ama bu sayı yetersizdir.

Kırşehir’de Merkez Belediye Başkan adaylarına ve kadın olması nedeniyle kadınlara örnek olması bakımından CHP Mucur Belediye Başkan adayı Meryem Fikirkoca’ya değindim.

Tüm adaylara başarılar dilerken, her şey Kırşehir’e hizmet etmek için olsun diyor ve tekrar ediyorum. Hangi aday kazanırsa kazansın Kırşehir’e hizmet ettikleri zaman yanlarında olacağımı, etmezlerse hiç çekinmeden en sert şekilde eleştireceğimin bilinmesini istiyorum.