Yerel seçimlere dört ay gibi kısa bir süre kaldı. Gerek Belediye Başkan aday adaylığı, gerekse Belediye Meclis Üyelikleri ve İl Genel Meclis Üyelikleri noktasında CHP’ye ilgi bir hayli yüksek görünüyor, sokakta, çarşı pazarda milletin konuştuğu bu yönde.

Bu ilginin getirdiği heyecan aynı zanda CHP tabanında da karşılık bulduğu aşikar. CHP 30 Mart 2019 tarihinde yapılan mahalli seçimlerden kazanarak çıktığı ve kazanan belediye başkanlarının da her birinin bölgesinde başarılı olması seçmen üzerinde olumlu etki yaratmış durumda.

Yani belediye hükümetle aynı partiden olursa hizmet gelir algısı kırılmış ve yerini yapacaksa CHP’li belediye yapar algısı oluşmuş durumda. CHP’nin ise belirlenecek yerel yönetici adayları seçmeni sosyolojik ve psikolojik olarak yüksek bir algı ile vaat edilen projeler de anlatılmak suretiyle harekete geçirmesi pozitif bir yaklaşım olacaktır.

Bu olgunun seçim bölgeleri bazında düşünüldüğünde, Kırşehir’li artık yaşadığı kentin yine bir sosyal demokrat belediye başkanı tarafından idare edilmesini istiyor. Zira mevcut Belediye Başkanı’nın iktidar partisinden olmamasına rağmen Kırşehir’e yüksek hizmetler getirdiği görülüyor.

Yerel seçimlere dört ay gibi bir sürenin var olmasına rağmen siyasi partilerin aday adayları bir bir açıklanmaya başladı.

Kırşehir’in her caddesinde, sokağında şehir ışıkları tabelalarında boy boy resimlerle kendilerini tanıtmaya çalışıyorlar. Partilerde hareketlilik her geçen gün artıyor ama CHP’de bir vekilin olması, Belediye Başkanı’nın CHP’li olması daha fazla ilgi görmesine de neden oluyor tabi ki...

Seçmenin en önemli tercihlerinden biri de yaşadığı ekonomik sıkıntılar ve hayat pahalılığı. Bu de onları yeni arayışlara zorluyor ve CHP’ye olan ilginin artmasına neden oluyor.

Belediye Başkan aday adayları, kimisi kalabalık halk katılımlarıyla yarışta olduklarını ilan etmekte, kimisi de sislenmiş ilişkilerin biraz daha berraklaşmasını beklemektedirler. Sadece Belediye Başkan aday adayları değil, belediye meclisi ve il genel meclis üyelikleri için de hazırlık yapanlar var, bu da seçimlere CHP’nin hazır ve iddialı girdiğini gösteriyor.

CHP tabanında gözlemlenen tüm bu istek ve heyecanın, artık yerel seçimlerin yine mutlak galibi olmak için yapılan planlı programlı çalışmanın belirli bir düzeye ulaştığının ifadesi olarak da yorumlanmalıdır.

Geçtiğimiz hafta Kırşehir merkezinde Adana merkezli bir ulusal araştırma şirketince yapılan anket sonuçlarına göre de yerel seçimlerde CHP’nin her yüz seçmenden ellisinin oyunu alabileceği sonucuna ulaşıldığı bilgisi de bir gerçektir.

CHP Genel Merkezinde yaşanan değişimin seçmen tabanında bir heyecan yarattığı muhakkak, parti üyelerini harekete geçirdiği, hatta iyi de bir ivme kazandırdığı açık seçik görülebilmektedir. Artık yerelde adaylarınüye ve tüm seçmenin ilgisini doğru algılamalı, doğru bir yaklaşım göstererek en üst seviyede seçim kazanmayı başarabilmelidir.