YENİ VALİMİZ VE YENİ VEKİLİMİZ;

İŞTE BİZİM HAVAALANI YOLUMUZUN SERENCAMI…

ŞİMDİ DE SİZDEN ÇÖZÜM DİNLEMEK DE HAKKIMIZ…

Şimdi yeni Valimiz   H. Mete Buhara, çiçeği burnunda... Kentin sorunlarıyla ilgili ister istemez “öncelikler ”inin dersine çalışıyor. Yeni iktidar partisi Milletvekili Necmettin Erkan da öyle..

Her vali değiştiğinde her yeni vekil seçildiğinde Gündeme getirmekten bıkar olduk. Âmâ ben yine ısrarla bir önemli sorununun daha geçmişinden bugününe üzücü ve sınıfta kaldığımız bir sorunu “Havaalanı Yolu’na tutacağım projeksiyonu...

Henüz proje taslaklarında ya da projelerde bile biri yaptı bir bozdu.

Gündelik dedikoduların hayâ ve atılan taşa gitmelerin gündem belirlediği başka bir şehir yoktur ki; boş teneke gündemlerle kendi kentsel sorunlarına bu kadar şaşı bakabilsin.

Biliyorum kendi sorunları etrafında birlik olamayan bu şehirde gelen valilerden de milletvekillerinden de verim almak çok zor. Ama inanının sokaklara salınmış ucuzculardan çok bu memlekette belki sesini az çıkaran ama kenarda ibretle izleyen kadirbilir aydın bir dip suyu kamuoyu da var.

Gün geldi bir kısım siyasiler zübüklere taş çıkartırcasına “ hemşerilerim Kırşehir’e havaalanı yapacağız” narası attı. Kimi aklı evvellerde “oraya olmaz şuraya yapalım” diye laf yetiştirdiler.

Oysa bilirsiniz ki metropollerde havaalanı mesafesi kentlere 50-60 ve hatta 80 km mesafeleri geçebiliyor yanı başımızda kurulu “Tuz Köy Havaalanı” 1 saatlik mesafede ve buraya ulaşacak yolu ıslah edemedik.  

Kırşehir’de uzun yıllar gündemden düşmeyen ve hemen her seçimde siyasilerin vaatlerine konu olan 20 yılı geçkindir seçim propagandalarına materyal olan Kırşehir ve bölge gündeminin ana konularının başında “Kırşehir -Kapadokya havaalanı bağlantı yolu” sorunu Kırşehir’in gündemini işgal etmeye devam ediyor.

Hacıbektaş-Mucur” üzerinden yapılan Kırşehir’den Kapadokya Havaalanı’na ulaşım, 86 kilometre iken bu proje ile ulaşım mesafesi, “Kesikköprü-Yörücek-Kayapa-Abuşağı” üzerinden Kızılırmak boyunca seyreden bir güzergâhta ile 56 kilometreye düşecekti…

TUZKÖY HAVAALANI’NIN “BÖLGESELLİK” KAZANMASI FİKRİ YERİNDEYDİ

2011 yılı Mart ayında; Tuzköy Havaalanı’nın bölgeselleşmesi” için yapılan çalışmalar kapsamında bir araya gelen dönemin Kırşehir ve Nevşehir Valileri, il sınırında bulunan Abuşağı beldesinde incelemelerde bulunmuşlardı. İl sınırındaki toplantıya, Kırşehir Valisi Mehmet Ufuk Erden, Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş, Kırşehir Garnizon Komutanı Albay Osman Uçar, Gülşehir Kaymakamı Mesut Yakuta, Kırşehir İl Özel İdare Genel Sekreteri Bektaş Aydoğan ve Yardımcısı Mustafa Taş ve Abuşağı Belde Belediye Başkanı Savaş Apaydın ile çok sayıda kurum yetkilisi katılmıştı.

Dönemin Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş, bu yol güzergâhına ilişkin Tuzköy Havaalanı’nın sadece Nevşehir’e ait değil bölgesel bir havaalanı olduğunu söyleyerek; Bölgeselliğin ön plana çıkması için bu bağlantıların oluşturulması lazım. Bu bölgede çalışmalar yaptık. Hali hazırda Hacıbektaş üzerinden yapılan Kırşehir ulaşımı 86 kilometre, Kırşehir Valisi ile bu konuyu değerlendirdik. Bu mesafe Kızılırmak’ın kuzeyinden bir güzergâh ile 60 kilometrenin altına düşecek. Benzer bir çalışma Aksaray İli ile yapılacak. Burada 3 ilinde Tuzköy Havaalanı’na mesafelerinin 60 kilometrenin altına inmesini planlıyoruz” demişti.

Hacıbektaş üzerinden yapılan Kırşehir’den Tuzköy Havaalanına ulaşım, 86 kilometre iken bu Proje ile ulaşım mesafesi; “Kesikköprü-Yürücek-Kayapa-Abuşağı” üzerinden ve yolun büyük kısmının Kırşehir sınırlarında geçtiği  Kızılırmak boyunca seyreden bir güzergâhta ile 56 kilometreye düşüyordu…

HAVAALANI BAĞLANTI YOLU PROJESİ GÜZERGÂHI SALİH ÇETİNKAYA’NIN MÜDAHALESİYLE DEĞİŞİYOR

Dönemin AK Parti Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan’ın; kendi döneminde Ulaştırma Bakanlığı ile yaptığı görüşme sonrası Nevşehir, Aksaray ve Kırşehir valilerini de buluşturup bilgilendirerek ve hatta bölgede üçlü bir yerinde inceleme yaptırarak, Tuzköy Havaalanı’nın “bölgesellik kazanması” için sarf ettiği çabalar sonucu oluşturulan güzergâh; kendisinin artık milletvekili olmadığı bir ara da bir başka AK Parti’li siyasetçi tarafından resmen değiştiriyordu.

Salih Çetinkaya’nın AKP İl Başkanlığı döneminde “güzergâh müdahaleleri” nedeniyle sadece yıllarca gecikmelere neden olmakla kalmadı. Dahası “bölünmüş yol” projesi güzergâh “Mucur ırmak bucağı” tarafından kaçırılarak, kendi yöresine, yani Kızılırmak’ın öte yakasına kaydırma girişimlerinin “güzergâh değişikliği ısrarı”yla “yolun en uzun güzergâhının Kırşehir sınırları içinden geçiyor olması” da hayal oluyordu.

Daha önce Kırşehir milletvekili Mikail Arslan’ın girişimleri ile Kırşehir “Kesikköprü- Yörücek- Kayapa- Abuşağı” hattında çiftli otoban olarak projelendirilen bu yol, Sonraları yine AK Partili Salih Çetinkaya’nın devreye girmesiyle “Kızılırmağın Ortaköy tarafına” doğru kaydırılmış ve milletvekili Mikail Arslan dâhil geniş bir kesimce tepki görmüş, Mikail Arslan 2013 yılı içinde çıkardığım “Kırşehir’in Günışığı” dergisine yaptığı açıklama da şöyle demişti:

“Tuz Köy Havaalanı yolu Kesikköprü’ nün Mucur köyleri tarafından ‘bölünmüş yol’ olarak projelendirilmişti. Sanırım bu da yeterli takip edilmedi. Son duyumlarıma göre ‘bölünmüş yol’ ‘gidişli gelişli tek yol’a dönüştürülmüş ve güzergâh da Mucur tarafından alınıp Kesikköprü’den sonra Kızılırmak’ın diğer yakasına kaydırılmış. Şimdiye kadar bu işler bitmeliydi.”

O günlerden bugünlere bu konu ve güzergâh tartışmaları kamuoyundan Özellikle saklandı ama 05 Mart 2013 tarihinde  “Kırşehir-Kesikköprü-Tuzköy Havalimanı Bağlantı Yolu Etüt ve Proje Danışmanlık Hizmet Alımı İhalesi” yapılmıştı bile…

Güzergâhı yeniden ilk projeye “Kesikköprü-Yürücek- Kayaba Abuşagı” hattına döndürmeye çalışan Mikail Arslan’a dönemin Karayolları Genel Müdürüzaten sizin oluşturduğunuz projeye güzergâh değişikliği nedeniyle yapılan müdahale yapımında epey bir gecikmeye yol açtı. Şimdi yeni bir tekrar güzergâh değişmesi yine bu işi 3-5 yıl geriye atacak” deyiverdiğinde Salih Çetinkaya’nın güzergâh müdahalesi fiilen yürürlüğe girmişti.

KIRŞEHİR-KESİKKÖPRÜ-TUZKÖY HAVALİMANI BAĞLANTI YOLU ETÜT VE PROJE İHALESİ YAPILIYOR

                T.C. Karayolları (TCK) Genel Müdürlüğü tarafından 05 Mart 2013 tarihinde mali zarfları açılan, “Kırşehir -Kesikköprü – Tuzköy Havalimanı Bağlantı Yolu Etüt ve Proje Danışmanlık Hizmet Alımı” ihalesi yapılmış, söz konusu ihaleyi 690.000 lira teklifi ile “Altyapı Mühendislik” firması kazanmış. Firma ile 10 Nisan 2013 tarihinde sözleşme imzalanmıştı…

“KIRŞEHİR TUZKÖY HAVAALANI BAĞLANTISI”, “KIRŞEHİR-ORTAKÖY AKSARAY YOLU”NA DÂHİL EDİLEREK ÇÖZÜLÜYOR…

Kırşehir kamuoyu bu güzergâhın durumunu ve havaalanı yolu çalışmalarının akıbetini merak ederken Son olarak görüştüğüm ve uzun zamandır bu projenin takipçisi olan AK Parti eski milletvekili Mikail Arslan; ihalesi yapılan ” Tuzköy Havalimanı Bağlantı Yolu Etüt ve Projesi’nin yapımı, şimdi ihalesi yapılmış bulunan Kırşehir-Ortaköy sıcak asfalt yapımın içine dâhil edilerek çözüleceğini” açıkladı.

Şimdi, Kırşehir, Nevşehir İlleri Merkez, Gülşehir İlçeleri Kesikköprü, Kuruağıl, Yamalı, Abuşağı, Tuzköy’  Mevkii´nde Karayolları Genel Müdürlüğü 6. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan Kırşehir-Kesikköprü-Tuzköy 2. Kesim Havaalanı Bağlantı Yolu; Kesikköprü de Kırşehir-Aksaray Yolu’na bağlanacak. Yapılacak ikişer şeritli bölünmüş yolun genişliği 27 metre ve bağlantı Ortaköy -Aksaray bağlantı yoluna uzunluğu Tuzköy yönünden içeri doğru 36 kilometre olacak. Tuz köy havaalanı merkez alındığında Kızılırmak nehrinin sol tarafında yer alacak güzergâh, Kapadokya Havalimanı yakınındaki yeni Acıgöl yolu kavşağından başlayarak Kızılırmak’ın güneyinden ilerleyip, Abuşağı köyünün kuzeydoğusundan ve Yamalı köyünün kuzeyinden geçerek Kırşehir'in Kuruağıl Köyünün kuzey yönünden Kesikköprü ‘deki Kırşehir-Ortaköy Aksaray yolu ile bağlanacak. Yolun yaklaşık 8 km’lik kısmı Kırşehir il sınırları içerisinde, yaklaşık 28 km’lik kısmı ise Nevşehir il sınırları içerisinde yer alacak.  

Nevşehir'in Gülşehir ilçesi Tuzköy Mahallesindeki Kapadokya Havalimanı’ndan başlayarak yapılacak olan yol, Abuşağı ve Yamalı ile Kırşehir'in Kuruağıl ve Kesikköprü köylerinden geçerek Kırşehir'e ulaşacak.

Tuzköy-Kesikköprü-Kırşehir Havaalanı Bağlantı Yolu ve Malzeme Ocakları Projesi Halkın Katılımı Toplantısı

Kırşehir, Nevşehir İlleri Merkez, Gülşehir İlçeleri Kesikköprü, Kuruağıl, Yamalı, Abuuşağı, Tuzköyü Mevkii'nde Karayolları Genel Müdürlüğü 6. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan Kırşehir-Kesikköprü-Tuzköy 2. Kesim Havaalanı Bağlantı Yolu ve Malzeme Ocakları projesi ile ilgili olarak 25.02.2016 tarihinde İlimiz Gülşehir İlçesi, Tuzköy Mahallesi Çarşı Meydanı Nevşehir Caddesi No:21 Uğur Ayana Kıraathanesinde Saat 10:00 da  “ÇED Sürecine Halkın Katılımı Toplantısı” yapılacak olup, proje hakkında yöre halkı bilgilendirilecek ve halkın görüş ve önerileri alınacaktır. Kamuoyuna duyurulur. 11 Şubat 2016

İşte sayın vali ve sayın vekil bizim havaalanı yolumuzun serencamı bu…

Şimdi de sizden çözüm dinlemek de hakkımız.