Terör halen can almaya devam ediyor maalesef. En son Mersin ilimizin Mezitli ilçesinde bulunan Polisevine silahlı saldırı düzenlendi. Demek ki teröristler sadece, sınır ötesinde ya da kırsal alanlarda değil şehir merkezinde de silahlı olarak gezip dolaşabiliyorlarmış. Terör olayları yıllar öncesinden başlamıştı ve halende devam ediyor.

Yıllarca gelen siyasilerden kimisi “Üç beş çapulcu” dedi, kimisi “Ya bitecek, ya bitecek” dedi, “Bitiriyoruz” diyenlerde oldu, “Kökünü kazıyacağız” diyen de. Hatta “Çözüm süreci” başlatanları bile gördük.

Yirmi yıllık AKP iktidarında hep “Bitti”, “Etkisiz hale getirdik”, “Bitiriyoruz” denildi ama maalesef Mersin’de Polisevi’ne yapılan saldırıda pek öyle olmadığı görüldü. Yani yıllarca doğru politikalar uygulanmadığı için terör her geçen gün can ve canlar almaya devam ediyor.

En son meydana gelen Polisevi saldırısının dış kaynaklı organize edildiği söylentileri var, ancak biz bir yurttaş olarak iç kaynaklı, ya da dış kaynaklı organize edilmiş onu bilemeyiz. Bildiğimiz tek şey var ki, devleti idare eden iktidarlar, siyaseten kararlı, politik olarak da net olmalıdırlar.

Evet, terör bitmedi, bitirilemedi. Yanlış politikalar nedeniyle de büyümesine fırsat verildi, bu gün bile şehir merkezlerinde bile terör eylemi gerçekleştirebiliyorlar.

Ülkemiz terörle 1978 yılında tanıştı. O tarihten sonra doğan çocukların kimisi bu ülkenin yönetim kadrolarında görev aldılar. Savcısı, hakimi, bilim adamı, tıp doktoru oldular. Hatta askeri, polisi, eğitimcisi var. Hepsinin ortak düşüncesi terörün bir an evvel bitirilmesi, akan kanın durması, silahların susması ve artık anaların gözyaşlarının dinmesidir.

Yıllarca hükümetler geldi, Cumhurbaşkanları, başbakanlar, bakanlar, Genel Kurmay Başkanları geldi, geçti değişen bir şey yok. Teröre binlerce insanımızı şehit verdik, yetim ve öksüz kalan çocuklar, yüreği yanan ana ve babalar…

Terörün milliyeti olmaz. Terörün ırkı olmaz. İşte bu Türk veya bu Kürt terörist denilmez, terör terördür, silahtır, vahşettir, kandır, ölümdür.

Son yapılan silahlı saldırıda saldırgan teröristlerin geldiği araçlar, kullandığı silahlar, yine kullanılan cephane v.s. lojistik desteği nereden aldığı araştırılmalı ve gerekli önlemler alınmalıdır.

2022 yılında son teknolojiyi bile kullanırken iki teröristin silahla şehirde gezip dolaşması elbette düşündürücüdür. Bu terörle mücadelede bazı işlerin doğru yapılmadığını da beraberinde getirir.

Silahların susması, akan kanın durması ve acıların dinmesi için;

Bir kere siyasette istikrar olmalı,

Ekonomide istikrar olmalı,

Memlekette adalet olmalı,

Terörle nasıl mücadele edileceği bilinmeli,

İçeriden ve dışarıdan sağlanan lojistik destek kesilmeli, En önemlisi de kararlı olunmalıdır.