14 Mayıs Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri ile ilgili olarak, Kırşehir sokaklarında insanlarla konuşuyorum, “aday kim olmalı ve kime oy vermeliyiz?” diye soruyorum.

“Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı seçilmeli” diyen var, Recep Tayip Erdoğan yeniden Cumhurbaşkanı olması gerektiğini söyleyenler de, “hayır efendim Muharrem İnce olsun” diyen de, “Sinan Oğan Cumhurbaşkanı olmalı” diyenler de var.

Tüm bu isimlerin yanı sıra “değişim” diyenler çoğunlukta. 14 Mayıs günü seçim var denildiğinde hemen tüm insanlar ekonomiden söz ederek geçim sıkıntısı çektiklerinden yakınmaktadırlar.

Sohbetler arasında mevcut Cumhurbaşkanının yeniden seçilmesi gerektiği söylenildiğinde, dikkatimi çeken bir söz oldu, bir yurttaş, “21 yılda yaptıkları bundan sonrası için yapacaklarının teminatıdır, tek kişi yönetimi, yokluklar, fakirlik yoksulluk ülkenin geldiği yer burası daha niye seçeceğiz” denilmesi önemliydi.

Hatta bir başkasının “Toog otomobil” demesi halinde yine bir başka yurttaş, “Benim karnımı doyurmuyor ki, alacak durumum da yok o zengin işi” dedi.

Bence bu sözler çok önemli, insanlar geçim derdinde, seçimini de buna göre yapacak gibi.

Muharrem İnce ile Sinan Oğan’ın yarışta olmadıkları kesin, o nedenle haklarında çok fazla söz söyleyen yok. Esas seçim yarışının Erdoğan ile Kılıçdaroğlu arasında geçeceği görülüyor.

Araştırma şirketlerinin paylaşımlarına bakılırsa seçimin önde gideni ve ipi göğüsleyecek olanı CHP’nin gelen başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olacak gibi, zira sokaklar da buna işaret ediyor.

Kılıçdaroğlu’nun, 3600 ek göstergenin verilmesi, öğrencilerin kredi faizlerinin silinmesi, en düşük emekli maaşının yükseltilmesi, asgari ücret artışı, emekliye bayramlardan önce ikramiye adı altında ödeme yapılması ve hatta kazanması halinde 15 bin lira ödeme yapacak olması gibi konuların mimarı olduğu unutulmuyor.

Yine Kılıçdaroğlu’nun Suriye, Afgan, Irak, İran gibi ülkelerden kaçıp gelerek ülkemizde düzensiz yaşam süren bu insanların ülkelerine gönderileceğini söylemesi bile sürekli konuşulup tartışılarak ülke gündeminden düşmüyor.

Millet İttifakı adayının bu söylemi olumlu davranış olarak halk arasında kabul de görüyor.

Kılıçdaroğlu’nun eğitim, sağlık, sanayi, üretim, tarım demesi çok önemsenirken, devleti kiminle yöneteceğinin seçim öncesinden bilinmesi bile milletin nezdinde olumlu karşılanmaktadır.

Sözün özü, sokağın Cumhurbaşkanı adayı CHP’nin Genel Başkanı da olan Kemal Kılıçdaroğlu olduğu açık bir şekilde görülmektedir.