Genel seçimler yaklaştıkça tüm siyasi partilerde milletvekili aday adaylık süreci de başladı. Ülke genelinde olduğu gibi Kırşehir'de de büyük bir ivme yakalayan CHP bu günlerde herkesin gönlünde taht kurmuş durumda.

Hem genel siyasette yakaladığı yükseliş ve hem de Kırşehir’deki seçmen ağırlığı nedeniyle kentin birçok isimleri CHP’den milletvekili olabilmek için kulisler yapıyor, Ankara’da parti genel merkezini adeta mesken haline getirenler bile var.

CHP’de yönetici durumunda olanlardan adaylık düşünenlerin istifa etme süreci önümüzdeki günlerde başlıyor. Parti yönetiminde bulunan birçok isminde adı vekil adaylığı için geçtiği kulislerde dilden dile dolaşıyor. Hatta il genel meclis üyelerinden bile vekil adaylığı düşünenlerin isimleri dillerden düşmüyor.

Bu duruma göre CHP yönetiminden birçok isimin vekil aday adayı olmak için istifa edeceği anlaşılıyor. Anlaşılan meslek alanlarında uzman olan isimler CHP’den vekil adayı olabilmek için birbirleriyle kıyasıya yarışacaklar gibi…

CHP’de aday belirleme yöntemi henüz belirlenmedi, gerek ön seçimle olsun, gerekse merkez yoklaması ile olsun adaylık düşünen isimler hazırlıklarını yapma gayreti içinde oldukları kulislerde konuşuluyor.

Hatta CHP’den aday olamamaları halinde bağımsız vekil adaylığını düşünenler bile yok değil. CHP’de durum böyle ama diğer partilerde de hareketlilik mevcut. İYİ Parti’den Kırşehir vekil adayı olmak için birçok ismin adı geçiyor. İyi Parti’nin Türkiye genelinde oy artırması Kırşehir’de de birçok ismin iştahını kabartıyor tabi ki, bu cephede de adaylık yarışı var.

Cumhur İttifakı partileri AKP ve MHP kulislerinde de hararetli günlerin yaşandığı biliniyor. Özellikle AKP genel merkez yöneticilerinden sık sık kentimizi ziyaret ederek parti teşkilatıyla birlikte siyasi çalışmalarına hız verdiklerini görüyoruz.

Merkez yoklamasıyla vekil adaylığının belirlendiği bu iki partide de adaylık düşünen çok isim kulislerde konuşulup tartışılıyor. Akşamın geç vakitlerine kadar siyasiler kafelerde, kimi iş yerlerinde kulis yapıyorlar. Hatta öyle tesadüflere de rastlanıyor ki, aynı mekânda farklı partilere mensup siyasilerin kulis yaptıkları bile oluyor. Buna da siyasetin güzellikleri, kültürün zenginlikleri olarak bakmak gerekir.

Önümüzdeki günlerin hızlı ve hareketli geçeceği, bu seçimin çok önemli olduğu aşikâr.

Öyleyse hangi partiden olursa olsun, hangi siyasi düşünceye sahip olursa olsunlar kırıp dökmeden, küsüp darılmadan, Kırşehir için sevgiden, saygıdan ve hoşgörüden uzaklaşmadan seçim sürecinin atlatılması en elzem olandır.

Siyasi kulislerde konuşulanları, tartışılanları, partilerden vekil adayı olmak için adı geçenleri ateş olmayan yerden duman çıkmaz misali ilerleyen süreç içerisinde isim isim de yazarak okurla paylaşacağız elbette.