31 Mart günü yapılacak olan mahalli idareler seçimleriyle ilgili olarak siyasi partilerin çalışmaları her geçen gün hızlanıyor. Memleketin dört bir yanında olduğu gibi Kırşehir’de de mevsimin kış olmasına rağmen siyaset alanları iyiden iyiye ısıtıyor.

Siyasi aktörler; çarşı pazar esnaf ziyaretleri, ev toplantıları, mahalle sakinleriyle yapılan açık alan toplantılarını peş peşe gerçekleştiriyorlar. Bu yerlerde seçmene vaatlerde bulunmaktan geri de kalmıyorlar tabi ki.

Zaman buldukça çoğu toplantıları yakından izleme fırsatı da buluyorum. Ayrıca mahallelerde ve evlerde yapılan toplantılarda seçmenin davranışı ile ilgili gerekli bilgileri de sıcağı sıcağına katılanlardan alıyorum.

Edindiğim izlenime göre vaatler çok fazla. Her siyasi aktör yapacaklarını, yapılması için gönlünden geçenleri sıralıyor da, hiç birisi yapamayacaklarını ve bunun nedenlerini söylemiyor nedense. Bir kentin seçmeni belediye başkanından ne ister?

Yaşadığı şehirde kışın çamurdan, yazın da tozdan kurtulmak ister,

Evinde musluktan akan suyun temiz olmasını ister,

Çevre temizliğinin özenle yapılmasını ister,

Park ve bahçelerin, yolların, sokakların temiz ve bakımlı olmasını ister.

Elbette bu saydıklarımız kent yaşamında insanların olmazsa olmazlarıdır. Bunların dışında yapılacak olan çalışmalar elbette olacaktır, kentin imar düzenlemesi, yapılaşmanın kontrolü, yeni yaşam alanlarının imara açılması, yeni yeni sosyal donatılar, insanların sağlıklı yaşamı, eğitime katkı, yoksulların barınması yeme içmesi v.s gibi konularda da yerel yöneticiler belirleyici olmalıdırlar.

Tabi ki siyasi aktörlerin vaatleri doğru şeylerdir, ancak izliyorum da şu halde vatandaşın üç kuruşluk geliri ile marketlere girmesi, bırakınız istekleri ihtiyaç ürünlerini bile satın alması çok zor. Hayatın pahalılığı artık cepleri yakmakla kalmıyor adeta cepleri deliyor sanki.

İşte siyasi aktörlerden hiç biri iktidar olsun, muhalefet olsun toplantılarda esnaf gezilerinde parasızlıktan, geçinmenin zorluklarından hiç söz etmiyorlar. Hiçbir aktör Kırşehir de bir ekmeği insanların 7,5 liraya aldığını söz etmiyor. Fakirliğin her geçen gün arttığından söz eden yok. Bu kötü gidişatın nereye kadar gideceğini nasıl çözümler bulunması gerektiği söylenmiyor maalesef.

Bundan sonraki süreçte başkan adaylarının oluşturdukları meclis üyesi adaylarını konuşup yazacağız. Adayların seçim vaatlerini bir bir irdeleyerek gerçekçi olup olmadıklarına bakım yazıp çizerek memleketin yararına olanları ve olmayanları okurla paylaşmaya devam edeceğiz.

Burada kızmak, darılmak, kırılmak, gücenmek yok…

Burada gerçekler var…

Zira hayat geç kalmayı affetmiyor…

2024 baharının ilk güneşli günlerinde hafta sonunuzun iyi olması dileğiyle, mutlu kalın…