Son günlerin sürpriz kararlarıyla şaşkın ördeğe dönen vatandaşlar, iyi ve refah getirecek günlerin 2050’den sonraya ve daha ileri tarihlere sarkacağını, yetkili ve etkili şahıslardan duyunca ümidini ahirete bırakarak kimsenin görmediği yerlerde zühdü oynamaya başladı.

Siyasi konularda dünyaya kök söktüren Türkiye, ekonomi ve diğer konularda en geride taş topluyor. Başka ülkenin kültürü ve eğitimiyle sözüm ona yetişmiş ve kariyer yapmış kimselerde imdat ummak ne derece doğru bilinmez.

Eğer bir ülke kendi kasasının idarecisini yetiştiremiyor ve dışarıda ithal idareci arıyorsa bunun savunulacak ve masum görülecek bir tarafı olamaz.

Bir atasözü vardır herkes bilir “Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz. Kişinin aklının derecesi eserinde görünür”. Verilen görevde başarı sağlayamayan, bir başka görevde denenmeye kalkılıyor ve ceremesini halk çekiyorsa. Fakat “itibarda tasarruf olmaz!” mantığı devam ediyorsa daha biz çok taş toplamaya devam ederiz.

Ekonomide, asayişte, eğitimde, tarımda dış politikada başarının eseri görünmezken, toplum arasında gelir dengesizliği ve yandaş kayırmacılığının hat safhaya geldiği, milli bayramlarda Anıtkabiri ziyaret etmek isteyenlerden hangi partiye üyeliği soruluyorsa, artık bu işin cılkı çıkmış demektir.

Ücret ve emekli aylıklarında bile ayarlamalar yapılıyorken, bir yandaş kayırma ayrımcılık yapılıyorsa, hak, hukuk ve adalet bunun neresinde? Herhalde sadece parti ambleminde ibaret kalır.

Halkın vekiline on misli, halkada vekile verilenin 10/1 misli ücret hak görülüyorsa ve kendi vatandaşını açlığa mahkûm ediliyorsa bunda eşitlikten bahsedilemez.

Yurt dışında kendisine şans arayan gençlerin neden ülkeyi terk etmesi, mizahi konuşmalarla geçiştirmeye çalışılması, konuya ne kadar hâkim olduğunun örneği bir yöneticiye.

Türkiye’de her beceriksizliğin bir bahanesi ve sebebi belirleniyor ve her suçun bir sorumlusu başkası gösteriliyor suç ona yükleniyorsa, bunun adı nedir acaba? Türkiye’de siyaset seçim ve geçim üzerine yapılır. Devlet malının deniz olan ülkenin bir gün denizi bittiğinde ortada kimselerin kalacağı merak konusu…