Mahalli idareler seçimleri, kendime ait özel sorunlar derken uzun bir süre Kırşehir’le ilgili yazı yazamamıştım. Bugün Kırşehir’in çözüme kavuşturulması gereken bazı problemlerini yazarak ilgilileri ve yetkili makamları göreve davet etmek istiyorum.

Öncesinde önemli bir konuya değinmek istiyorum.

12 Mayıs Cumartesi günü Terme Caddesi’nde faaliyet gösteren Türk Ocağı’nın bulunduğu sokağa Türk Ocakları Kırşehir Şubesi Başkanı Süleyman Doğan’ın üstün gayretleriyle Kırşehir Belediyesinin Encümen kararı ve Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu’nun onayıyla “Türk Ocağı Sokağı” adı verildi. 1912 yılında kurulan ve “ Türk’ün Ocağını Söndürenin Ocağı Sönsün.” Prensibiyle hareket eden bu ulu çınarın adının Kırşehir’de hizmet ettiği sokağa verilmesi sevindiricidir.

Bu nedenle bu konuda büyük gayret gösteren Türk Ocakları Kırşehir Şube Başkanı Süleyman Doğan’a, Kırşehir Belediyesi Encümen üyelerine ve Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu’na teşekkür ediyorum.

Hepimizin bildiği gibi Kırşehir’de Belediye Başkanlığı seçimleri CHP adayı Selahattin Ekicioğlu ve AK Parti adayı Dr. Osman Arslan arasında geçti ve kazanan CHP adayı Selahattin Ekicioğlu oldu.

Her iki adayda benim çok uzun yıllar tanıdığım, çok sevdiğim, saygı duyduğum Kırşehir sevdalısı insanlardır.

Seçim çalışmaları sürecinde her iki aday da benimde katıldığım toplantılarda projelerini anlattılar. Kırşehir için çok yararlı projeler vardı. İnşallah seçimlerde yeniden Kırşehir Belediye Başkanı seçilen CHP adayı Selahattin Ekicioğlu açıklamış olduğu projeleri yerine getirir. Getirmediği takdirde en sert şekilde eleştireceğimin bilinmesini istiyorum.

Ancak proje tanıtımlarında AK Parti Belediye Başkan Adayı Dr. Osman Arslan’ın bir projesi dikkatimi çekti. Proje Ankara’da bulunan Aselsan A.Ş’nin Kırşehir’e fabrika yapmasıydı. Bu proje işsizliğin çok olduğu ve dışarıya göç veren Kırşehir için çok önemliydi.

O nedenle Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ve CHP Milletvekili Dr. Metin İlhan’a seslenerek gurur meselesi yapmadan, bizim projemiz değil demeden en kısa zamanda AK Parti Belediye Başkan Adayı Dr. Osman Arslan ve Milletvekili Necmettin Erkan ile bir araya gelerek bu fabrikanın Kırşehir’e kazandırılması için çalışmalar yapmalarının Kırşehir’in faydasına olacağını düşünüyorum.

Artık halkın iradesine saygı göstererek, ayrışmayı bırakıp, Kırşehir için birlikte hareket etmemiz gerekiyor.Zira Kırşehir hepimizindir, Kırşehir’e yapılacak hizmet ve çakılacak çivilerle kazanan Kırşehir olacaktır.

Bu konuyla ilgili bir-iki örnek vermek istiyorum. Anavatan Partisi’nin iktidarda olduğu ve Kırşehir’de üç milletvekili çıkardığı yıllarda 1990 yılında Kırşehir’de SHP’den Belediye Başkanı seçilen ve kısa bir süre önce aramızdan ayrılan merhum Dr. Cahit Gürses, dönemin Anavatan Partisi Kırşehir Milletvekilleri Kazım Çağlayan ve Gökhan Maraş’la işbirliği yapmayı başardı ve onların sayesinde bazı hizmetleri getirdi.

İşte bugün Masal Parkı olan alanı Toprak Mahsulleri Ofisi’nden Kırşehir Belediyesi’ne kazandıran ve buraya Hayvanat Bahçesi yaptıran Başkan Cahit Gürses, bu hizmeti dönemin Milletvekili Kazım Çağlayan’la kurduğu diyalog sayesinde gerçekleştirmişti.

Yine Kazım Çağlayan’la Belediye’ye pek çok araç gereç kazandıran Başkan Gürses, maddi anlamda da verdiği katkılardan dolayı Kazım Çağlayan’a ölene kadar hep saygı ve sevgisini ifade ettiğini de yakından biliyorum.

Yine 1991 yılında Kültür Bakanı olan Gökhan Maraş’ı Bakan olduktan sonra Kırşehir’e geldiğinde karşılamış, çiçek takdim etmiş, ilçe ve kasabaları birlikte gezmişlerdir. Bu gezi sırasında Kültür Bakanı Gökhan Maraş, Belediye Başkanı Cahit Gürses’e “Başkan ayrı partilere mensubuz ama aynı şehrin insanlarıyız ve aynı şehre hizmet etmeye çalışıyoruz. Burada siyaset, particilik yapmak Kırşehir’in zararına olur. Sizden ricam belediyenin sorunları nelerdir, borcu kaç TL’dir, yapılması gerekenler nelerdir? Bunları hazırlayarak bir dosya halinde bana getir, birlikte Kırşehir’e hizmet edelim” demiş, bunun üzerine Belediye Başkanı Cahit Gürses hazırladığı dosyayı Kültür Bakanı Gökhan Maraş’a sunmuş ve Kırşehir için birlikte hareket etmişlerdir.

Ayrıca Kültür Bakanı Gökhan Maraş Kırşehir Belediyesinin işlerinin takibi ve çözüme kavuşturulması için bir müşavir görevlendirmiştir. Bu birliktelik Kırşehir’e önemli hizmetler kazandırmış, belediyenin borçları ödenmiş, çalışanlar maaşlarını zamanında almış ve sonuçta kazanan Kırşehir olmuştur.

Bu örneği vermemin nedeni işin içine Kırşehir girince gerisi teferruat olmalı, ayrışmamalı ve birlikte hareket edilmeli, CHP-AK Parti ayrımı yapılmadan bir araya gelerek Kırşehir’e hizmet edilmelidir. Bu konuda en büyük görev Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ile AK Parti Milletvekili Necmettin Erkan’a düşmektedir.Kırşehir’in buna çok ihtiyacı vardır.

Ayrıca Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu’nun Kırşehir trafiğini rahatlatmak ve daha kaliteli ulaşım hizmeti vermek için seçim öncesinde açıklamış olduğu ve seçimlerden sonra çalışmalarına başladığı lastikli tramvay projesinin de Kırşehir’e önemli katkılar sağlayacağını düşünüyor, bu projenin takipçisi olduğumu belirtiyorum. İnşallah çok önem arz eden bu proje en kısa zamanda hayata geçirilir.

* * *

Uzak, yakın, cadde, sokak, demeden sürekli Kırşehir’i gezen birisi olarak gördüğüm ve tespit ettiğim bazı problemleri gündeme getirmek istiyorum.Aslında bunların bir kaçını daha önce gündeme getirdim ama bir sonuç alamadım.

Maalesef her şehre nasip olmayan ve Kırşehir’in içerisinden geçen Kılıçözü Irmağımız var. Bu ırmak Kırşehir için çok önemli bir şanstır. Ancak gelin ve görün ki Kılıçözü Irmağının hali içler acısıdır.  İçerisinde her türlü atıklar var, birde doğal olarak ırmağın içerisindeki yosunlar, otlar ayrı bir çirkin görüntü vermektedir.

Yine Terme Caddesi’nin biraz altında kurulan pazar yerinin arka tarafından, Grand Terme Otel’in arka tarafına doğru akan Kılıçözü Irmağının etrafı insanların emniyeti için demirler ve tel örgülerle çevrilmiş ancak demirlerden bir bölümü sanki birileri tarafından kasıtlı şekilde kesilmiş, bazıları da kasıtlı olarak eğilerek zarar verilmiş gibi.

Grand Terme Otel’in arkasında bulunan saç bir köprü var, bu köprü çok eskimiş, kenarlarındaki emniyet demirleri sökülmüştür. Çocukların, öğrencilerin, gençlerin, yaşlıların, engellilerin geçtiği bu köprü tehlike arz etmektedir.

Kırşehir’in temizliği ve güzel görünümü için Kılıçözü Irmağının en azından Meytaş civarındaki köprüden başlamak üzere Grand Terme Otel istikametinden Hızırağa’ya kadar temizlenmesi ve kesilen, sökülen, eğilip bükülen emniyet demirlerinin ve tel örgülerin yenilenmesi ve harap durumunda olan, tehlike arz eden sac köprünün yerine beton köprünün yapılması o civarda yaşayanlar için büyük bir hizmet olacaktır.

Maşallah DSİ Kırşehir İl Müdürlüğü sanki ırmağa girecek hal var gibi dalga geçercesine “Irmağa girmek tehlikeli ve yasaktır” levhası koymuş ama haricinde bir iş yaptığını da nedense göremiyoruz.

Bu konuyla ilgili Kırşehir Valisi Sayın Hüdayar Mete Buhara’ya seslenerek Kılıçözü Irmağının Kırşehir’e yakışır şekilde temizlenmesi ve gerekli çalışmaların yapılması için ilgili kurumlara talimat vermesinin yerinde ve doğru bir karar olacağı düşüncesindeyim.

Ayrıca Kayabaşı Mahallesinde KayaşeyhiTürbemiz var. Bu türbenin yenilenmesi ve çevre düzenlenmesinin yapılması için defalarca yazılar yazdım.

Türbenin ve çevresinin bu durumu Osmanlı İmparatorluğu’nun kurulmasında emeği olan Kayaşeyhi’ne ve Kırşehir’e yakışmıyor. Kayaşeyhi Türbesinin restore edilmesi ve bulunduğu alanın çevre düzenlenmesinin Kırşehir’e yakışan şekilde yapılmalıdır.

Burada işin büyük kısmı Kırşehir Belediyesi’ne düşmektedir.Sonuçta  bir araya gelerek Kırşehir’e hizmet etmekten kazanan Kırşehir olacaktır.