Almanya Miltenberg kentini gezmek başlı başına bir zevk küçük bir yer ama büyük bir tarih. Daracık sokaklar, tarihi evler, çok büyük tarihi bir sur. Resimlerle anlatmak gerek ama bütün bir gazeteyi kaplar.

Yapıldıkları gün gibi duruyorlar ve korunuyorlar. Aynen biz de olduğu gibi!!!

Yeşili de koruma altına almışlar. Her yer ormanla kaplı Kanada’da yeşil ve ormanlık diye hayran kalmıştım. Ama Almanya'daki ormanlık alanları görünce hayranlığım buraya kaydı. Sadece orman ve yeşillikler mi? Börtü böceği de akıl almaz bir şekilde koruyorlar.

Dedim ya aynı bizim gibiler!

Alman tarihine baktığımızda hepimizin yakından tanıdığı bir isim var Hitler... Hoca cenaze namazında sorar ya cemaate, "nasıl bilirdiniz?" diye. Hitleri de biliyorsunuz işte nasıl olduğunu.

Ama öğrendiğime göre Almanya bu büyük yeşil ve orman sevgisini Hitlere borçlu.

Almanya'nın ormanlarla kaplı olmasının talimatını Hitler vermiş ve bu nedenle Almanya ormanlarla kaplanmış. Bir insan hep kötü olamaz ya.

* **

10 yıl önce uçaktan İstanbul'u izliyorum her yer yemyeşil. Geçen yıl yine uçaktan İstanbul'u izledim. İçim burkuldu nerede o güzelim yeşillikler?

Tarihimizi de koruyamadık kendimizden örnek. Nerede o çok eski Valilik, Ziraat Bankası, Cumhuriyet İlkokulu binaları, eskiler çok iyi bilir.

Eskiler çok iyi bilirler, olacak, nerede kelimesi yok. Gerisi güzel. Sevgiler, selamlar.

 

* **

Bir de Hitlerin döneminde yaşanan Yahudi katliamı var. Bütün Dünya bunu biliyor.

Miltenberg'i gezerken kaldırımlara döşenmiş küçük plaketler var. İsimler, tarihler yazılı, merak ettim öğrendim. Sizlerle paylaşmak istedim.

Bu sadece bir örnek ve bir aile.

Mouselevy-1880 baba, thereselevy-1895 anne, yvettelevy-1928 kızları. Bu aile plakalarını çakılı olduğu yerden alınmışlar, götürülmüşler ya da burada öldürmüşler. Baba 30.3.1943'te, anne-kız aynı gün 18.4.1944'te öldürülmüşler.

* **

22 Mayıs'ta yapılacak olan Kırşehirsporolağan kongresi umarım takımımız için hayırlı olur. Eski yönetim devam mı eder, yeni bir yönetim mi görevi devralır bilemem. Ama kim gelirse gelsin gönlümüz Kırşehirspor'u iyi yerlerde görmek istiyor.

Bana sorarsanız eski yönetim kalmalı ve Kırşehirspor'u eski konumuna taşımalılar.

Kongre Kırşehirspor'a hayırlı olsun.

* **

12 Mayıs'’ta kutlanan Anneler günü tüm annelerimize kutlu olsun.