Ortadoğu ülkelerinden kaçıp gelen sığınmacılara kimi zaman misafir gözüyle bakıldı, kimi zaman da komşunun mağdur insanları olarak, yıllar geçti ne misafirlikleri bitti ve ne de mağduriyetleri…

Şimdilerde artık onlar da kendilerinin misafirlerini de kabul etmiyorlar, mağduriyetlerini de. Türkiye’ye kalıcı olamaya geldiklerini, çeşitli sebeplerle gitseler bile geri gelebileceklerini düşünmekteler.

Özellikle Suriye’den, Afganistan’dan ve Irak’tan gelenler ilk geldikleri yıllarda her türlü işi erbabı olmasalar bile yapabileceklerini gösteriyorlardı ama şimdilerde iş öyle olmuyor maalesef.

Her işi yapmıyorlar, bir de ucuza yapmıyorlar, onlar da artık seçici davranıp beğenme ve kazançlı işi tercih ediyorlar.

İşte binlerce yabancının gelip ülkemizde çeşitli iş kollarında çalışmaya başladıktan sonra da işsizlik maalesef her geçen gün daha fazla artış göstermeye başladı.

Artık yabancıların ülkemize gelip düzensiz yaşamı tercih etmeleri ile birlikte, toplumun huzurunu bozmaya yetmiş gözüküyor. Buna çözüm bulması gereken mevcut iktidardır. İktidar ne yabancıların düzensiz yaşamlarına çözüm bulabiliyor, ne de bu nedenle artan işsizliğe çözüm bulamıyor maalesef ki...

Bayram günlerinde guruplar halinde kendi ülkelerine gidip, bir süre sonra da yeniden dönüş yapmaları kendi ülkelerinde güvensizlik ortamının artık son bulduğunun göstergesidir, öyleyse misafirlikleri de son bulmalıdır. Yine bunu sağlayacak olan da mevcut iktidardır.

Yaşamımızın içinde olan birçok iş kollarında yabancı şahıslar çalıştırılmaktadır. Daha evvel sadece tarım ve besicilik alanında faaliyetleri vardı, ama işin şekli iyiden iyiye değişiyor gibi…

Şöyle de bir algı var, bizim insanımız çalışmaz ki..! Eh üretim alanında bulunması gereken insanlarımıza sosyal yardım adı altında küçük yardımlar yaparak üretimin dışına çıkartıp tüketici olması durumu teşvik edilirse bu alanların yabancılara bırakılması kaçınılmaz olur ve aynı zamanda işsizliğin artmasına da davetiye çıkartılmış olur. Tüm bunlar iktidardan çözüm bekleyen konulardır.

İktidar yabancıların ülkelerine gönderilmelerini teşvik etmeli ve bunların çalıştığı iş kollarından boşalan yerleri, kendi işsiz insanımızı sosyal güvenlik şemsiyesi altına almak suretiyle çalıştırılması doğru yaklaşım olur ki, işsizliğe bir nebze olsun çözüm de bulunmuş olacaktır.

Yabancıların gelmesi ve düzensiz yaşamları işsizliğin artmasına sebebiyet verdiği gibi, asayiş sorununu da beraberinde getirmiştir. Gruplar halinde çarşı pazarda gezmeleri, insanlara sataşmaları, her an her yerde kavgaya hazırmış gibi davranmaları maalesef milletimiz tarafından tepki ile karşılanmakta ve buna bir türlü çözüm de bulunamamaktadır.

Şimdi iktidar bir an evvel bu sorunun daha fazla büyümesine sebebiyet vermeden önlem almalı ki, toplumun bozulmaya yüz tutan huzurunun teminini yeniden sağlayabilsin.