Edepsiz; utanılacak işleri sıkılmadan yapan, utanmaz, sıkılmaz, terbiyesiz anlamında kullanılır.

"Edepsizliği marifet sananlar,

Edepli insanı aptal sanırlar. "

Bazı kişiler vardır toplum içerisinde sürekli utanılacak işler yaparlar. Bu yaptıklarını da sanki bir marifetmiş gibi ballandıra ballandıra anlatırlar.

Öyle insanlar vardır ki cinsiyeti ne olursa olsun fuhuştan, zinadan kaçınmazlar. Utanma ve arlanmayı tamamen bırakmışlar bu işlere devam ederler. Böyle kişilere edepsiz denmez de ne denir?

"Cehennemin en pis kokan yeri,

Zina yapanların bulunduğu kısımdır."

Bir insan evlilik bağı olmayan bir kişi ile namus dışı davranışta bulunuyorsa edepsizdir. Hayasızdır. Utanmazın en büyüğüdür.

"Hayatınıza giren bazı insanlar çorbaya düşen sinek gibidir.

Çıkarıp atsak da midemizi bulandırmıştır bir kere."

Sakın unutmayın. Hayat insanı değil, insan insanı harcıyor bu devirde. Edepli sandığın birisi ile hayatını birleştirirsin. Canını, malını her şeyini güvenirsin. İşiyin ve geçimiyin peşinde koşarsın. Güvendiğin kişi evden çıktığın zaman başkaları ile gizli gizli görüşüyorsa, namus dışı davranışlarda bulunuyorsa. Yakalandığı anda da külliyen inkar ediyorsa bu kişi edepsiz ve hayasız değil de nedir?

Karamsar olmaya gerek yok ama, "Kimseye gözün kapalı güvenme. Çünkü, tanıdığın her insanın içinde tanımadığın bir insan vardır."

O insanı sen göremezsin. Görseydin zaten tanımana gerek kalmazdı.

Erkek adam hata yapar, ama asla yamuk yapmaz. Çünkü edepsiz değildir. Kötülük ve edepsizlik düşünmez.

La Erdi der ki;

"Güzel görünen herkes bir gün yaşlanacak, ama iyi insanlar yaşlansalar da iyi insan olarak hep kalacaklar."

İbret almak isterseniz, edepsizlik yapan kişilerin akıbetlerine bakıp ibret almalıyız. Edepsizlik yapanların akıbetlerinin iyi olduğunu hiç görmedim. Ya toplumdan dışlanır, ya kodese gönderilir, ya da tahtalı köye kalıbı dinlendirmeye.

Erkek olsun bayan olsun her zaman edepsizlikten uzak durmalıdır. Her iki tarafta ihanet etmemelidir. İhanetlere tanık oldukça,yalnızlığın bir lütuf olduğunu anladım.

"Kader utansın diyorlar, utanması gereken o kadar yüz varken!"

Edepsizlik kader değildir. Soysuzluktur. Terbiyesizliktir. Kişiliği kaybolmuş insandır.

"Vicdanımıza koyabileceğimiz temiz bir elimiz var mı, yok mu? Bütün mesele budur."

Sözün özü, başkalarının malına, canına, namusuna, göz koymak edepsizliktir. Bin doğru yapsan da, bir yanlışını konuşur tanıdığın insanlar. Bir edepsizlik yaptığın zaman şimdiye kadar yapmış olduğun tüm güzel şeyler kaybolur gider. Sadece yanlışlar ve kötülükler edepsizlikler söylenir.

İşte böyle!

“Mum olmak kolay değildir, Işık saçmak için önce yanmak gerek!"

Saklanması gereken bir şeyi ifşa etmek ve insanların güvenini sarsmakta bir edepsizliktir. Öfkenizi sizi seven insanlardan da çıkarmak bir edepsizliktir.

İşte böyle sevgili arkadaşlarım.

"Edep öyle güzel bir elbisedir ki kim giyse yakışır. "