Rahmetli sanatçımız, Kemal Sunal bir söyleyişinde “Ben filmlerimde insanlara her zaman bir şeyler anlatmaya, ders vermeye çalıştım ama insanlar bir şeyler anlamak, ders almak yerine sürekli güldüler, beni anlamadılar” demişti.
Herkes gibi bende Kemal Sunal’ın filmlerini çok seyrettim, çok güldüm. Özellikle “Zübük” filmini bıkmadan usanmadan defalarca seyrettim ve anlatmak istediğini de çok iyi anladım.
Bu örnekleri neden verdim. Yazılarımda sürekli Kırşehir’in sahip olduğu potansiyeli kullanamadığımızı başta siyasetçilerin Kırşehir’e üvey evlat muamelesi yaptığını, kendi içerisinden çıkan siyasetçilerin ve sivil toplum kurumu başkanlarının bencil, duyarsız ve sorumsuz davranışları, Kırşehir’i düşünmedikleri ve birlik beraberliği sağlamadıkları için Kırşehir’in gelişemediğini, sürekli geriye gittiğini belirtirim.
Ancak yazılarımı okuyan bazı değerli okurlarım ne demek istediğimi anlamayarak benim sürekli Kırşehir’i küçük düşürdüğümü, karaladığımı, kötü gösterdiğimi söyleyerek eleştirilerde bulundular. Hakarete varmayan eleştirilere her zaman açık olduğum gibi seviyeli eleştiri yapanlara teşekkür ediyorum.
Maalesef ülkemiz insanı Kemal Sunal’a güldüler, Kırşehir’in insanı beni anlamadılar.
Sayın Valimiz HüdayarMete Buhara’nın Kırşehir Valiliği görevine atandıktan on beş gün sonra 1 Haziran 2022 tarihinde “Kırşehir’e Hoş Geldiniz” başlıklı yazımda Kırşehir’in problemlerini geniş bir şekilde yazarak bilgilendirmiştim. Sonrasında “Kırşehir Çiğdem” Gazetesi heyeti olarak kendisine hayırlı olsun ziyaretine gittiğimizde Sayın Valimiz yazmış olduğum yazıyı okuduğunu, çıktısını alarak masasının üzerine koyduğunu, yazımın kendisi için büyük bir şans ve rehber olacağını belirterek teşekkür etmişti. 
Hayırlı olsun ziyaretimizde Sayın Valimiz Hüdayar Mete Buhara’yı heyecanlı, istekli ve kararlı görmüş kendi kendime " İktidar partisinden olan siyasetçiler önüne set çekmezlerse Kırşehir’e faydalı hizmetler yapar” demiştim.
Tabi Sayın Valimiz görevine yeni başladığı için biraz zaman tanımak, beklemek ve gözetlemek gerekirdi. Bende aynen öyle yaptım. Aramızda kalsın Sayın Valimizi takip etmeye heyetler halinde ziyarete gidenlere Valimizin Kırşehir hakkındaki görüşlerinin neler olduğunu sormaya devam ettim.   
Bunlardan en önemlisi 28 Kasım 2022 tarihinde Kırşehir’de “Helebiş Gecesi” düzenlemek için İstanbul, Ankara ve ülkemizin değişik illerinden gelen İş insanları ve akademisyen hocalarımızda 27 Kasım 2022 tarihinde Sayın Valimizi ziyaret ettiler.
Bir gün sonra Terme Otel’de düzenlenen ve davetli olduğum Helebiş Gecesi’nde çok sevdiğim, saygı duyduğum, uzun zamandır görme imkânı bulamadığım çok değerli akademisyen hocalarımızla, doktorlarımızla, iş insanlarımızla, ağabeylerimizle görüşme imkânı buldum. 
Konuşmamızın bir bölümünde çok değerli hemşerilerimize “Sayın Valimizi nasıl buldunuz, Kırşehir hakkında neler düşünüyor?” dedim. Bu değerli hemşerilerimiz “Valimizi Kırşehir’in problemlerine hâkim ve çözecek kadar kendine güvenen, heyecanlı, istekli ve kararlı gördük” dediler. 
Bu cevap karşısında çok sevindim ve  “Ben de aylar önce bu kanaate varmıştım. Demek ki yanılmamışım” dedim. Ancak ne yalan söyleyeyim içimden Kırşehir’de iktidar partisini temsil eden siyasetçiler izin verecekler mi?” dedim.
Bir süre sonra katıldığım 18 0cak 2023 tarihinde Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirilen Kırşehir S.S. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Genel Kurulunda Sayın Valimiz Hüdayar Mete Buhara önceden hazırlanmayan, koruması ve özel kalemi tarafından dosya ile önüne konulmayan, sade, doğal ve içinden geldiği gibi bir konuşma yaptı.
Sayın Valimizin konuşması o kadar etkileyici ve akıcıydı ki hem can kulağıyla dinledim, hem telefonuma videoya kaydettim. İnanın Sayın Valimiz konuştukça keyifle dinliyor, dinledikçe keyif alıyordum. Çünkü hem uzun zamandır hiçbir Valimizden Kırşehir için bu denli üretken ve keyifli bir konuşma dinlememiştim hem yıllardır benim savunduğum konulara değiniyordu.
Konuşmasına “Kırşehir’in çok özel, müstesna bir şehir ve çok büyük imkanlara sahip olduğunu, bilgili, kaliteli, kültürlü ve eğitim seviyesi yüksek insanların olduğunu, okullardaki eğitim kalitesinin ve başarı düzeyinin çok yüksek olduğu için ülkemizde adından söz ettirdiğini söyleyerek konuşmasına başlayan Sayın Valimiz çok önemli bir konunun altını çizerek, Kırşehir olarak kendimize güvenmemizi ve Kırşehir’den bir şey olmaz anlayışından vazgeçmemizi, Kırşehir’in potansiyelinin farkında olmamızı Kırşehir’le ilgili olumsuz görüşleri bir kenara bırakmamızı ve gardımızı düşürecek anlayıştan vazgeçmemizi söyleyerek “Kırşehir kalkınacak, gelişecekse hep birlikte yapacağız, başkası gelip yapacak değil. Burada en önemli konu kendimize inanmamız, güvenmemiz, birlik ve beraberliği sağlamamız” olduğunu belirtmiştir.
Doğru söze ne denir?
Bende yıllardır Kırşehir’den bir şey olmaz, Ankara ve Kayseri arasına sıkıştığımız için gelişemiyoruz anlayışından vazgeçmemizi bencilliği ve siyaseti bir kenara bırakarak hep birlikte hareket edip, çalışarak Kırşehir’in gelişmesini sağlayabileceğimizi söyler ve diğer iller nasıl gelişmişlerse bizde aynı şekilde gelişiriz derdim.
Sayın Valimizin bu konuşmaları benim yıllardır yazdıklarım nedeniyle doğru yolda olduğumu göstermiştir.
Kırşehir’in Türkiye’nin ve kara parçalarının hesaplandığında dünyanın ortasında olduğunu konum olarak çok önemli ve değerli bir alanda olduğumuzu söyleyen Sayın Valimiz Hüdayar Mete Buhara, Kırşehir’in Aşıkpaşa, Ahi Evran, Yunus Emre, Hacı Bektaş gibi onlarca değerlerinin olduğunu, Kırşehir’in bilgili, kültürlü, kaliteli insan yetiştirmede öncü olduğunu bu değerlerin başka hiçbir ilde olmadığını ifade etti.
Yine yıllardır bende aynı görüşleri paylaşır ve “Konya’nın sadece Mevlana’sı var, Ankara’nın Anıtkabir dışında sadece Hacı Bayram Velisi var. Bu iller buraların tanıtımını en güzel şekilde yapıp, turist gelmesini sağlarken Kırşehir’de onlarca değerler var ama biz bu değerlerimizin tanıtımını yapamıyor, turizme açamıyor Kırşehir’in ekonomisine katkıda bulunmasına sağlayamıyoruz” diyorum.
Demek ki benim tespitlerim doğru.
Yıllardır yazıp, mücadele etmeme rağmen Aşıkpaşa Türbesinin görünümünü kapatan ağaçların kesilerek önünün açılmasını sağlayamadık. Oysa Konya’da yıllar önce Mevlana Türbesinin görünümünü engelleyen önündeki ağaçlar kesilerek Türbenin görünmesi sağlanmıştır.
Sayın Valimiz konuşmalarında gerçeklerin altını çizmeye ve müjdeler vermeye devam ediyordu.
Sayın Valimizin verdiği müjdeler arasında Organize Sanayi Bölgesi’nin genişletilmesi için kararının Tarım Bakanlığı’ndan çıktığını, Sanayi Bakanlığıyla görüştüklerini, buraya yatırım yapmak ve yüzlerce personel çalıştıracak olan çok sayıda iş adamının kendileriyle görüştüğünü söylemesi Kırşehir’de işsizliğin azalması, göç alması, nüfusunun artması ve dolayısıyla milletvekili sayısını üçe çıkması bakımından önemlidir.
Aynı şekilde organize sanayi bölgesinin genişletilmesini, sağlam bir alt yapı oluşturarak yatırım yapacak iş insanlarına gerekirse bedava arsa verilmesini ve iş insanlarının günlerce resmi dairelere giderek işlerini takip etmeleri yerine oraya yapılacak bir hizmet binasında görevli olan personellerin iş adamlarının işlerini takip etmelerini veya hemen orada bitirmelerini yazardım.
Yine sürekli gündeme getirdiğim konulardan olan çevre yolunun bitirileceğini, yıllardır şehrin ortasında bekleyen Hükümet Konağı inşaatının en kısa zamanda bitirilerek hizmete sunulacağını söyleyen Sayın Valimizin sözleri Kırşehir’i hem bir utançtan kurtarması bakımından çok önemlidir.
Kırşehir’e yapılacak olan yeni bir hastane içinde yakında ihaleye çıkılacağını, Üniversite Hastanesinin temelinin yakında atılacağını söyleyen Sayın Valimiz kendilerinin seyir makamı olmadıklarını, hiçbir konuya sessiz kalamayacaklarını, Kırşehir’in problemlerini çözmek için eksiği tamamlayan, emek harcayan, gayret eden makam olacaklarını, bu konuda kendileri dahilherkese görev düştüğünü söylerken, “Yeter ki kırıcı olmayalım, şevkimizi kırmayalım, hep birlikte güvenle, inançla çalışarak birbirimize moral ve cesaret vererek çalışalım” diyerek konuşmasını tamamladı.
Sayın Valimiz HüdayarMete Buhara’nın Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Genel Kurulu’nda önceden hazırlanmamış sade, doğal, etkileyici, çözüm yolları üreten, müjdeler veren ve Kırşehir’in yaralarına parmak basan sonra yanına giderek benim yıllardır savunduğum konuları gündeme getirerek adeta beni haklı çıkartan konuşmasından dolayı teşekkür ettim ve kendisinden izin alarak köşemde yayınlamak üzere birlikte fotoğraf çektirdik.
Yalnız burada;Melik Gazi Türbesinin çevre düzenlemesinin çok kötü olduğunu, Kırşehir'e yakışmadığını acilen düzenlenmesi ve çevre duvarının yapılarak tarihi eserin güzel bir görünüme kavuşmasının her bakımdan yararlı olacağını…Yine Kayabaşı Mahallesi’nde Şehir Hamamının ilerisinde bulunan Hacı Bölükbaşı’na ait  konağın durumunun içler acısı  olup, kapıları açık, camları kırık olduğundan içerisine uyuşturucu kullananlar tinerciler, otçular girerek yatıyorlar, kırıp döküyorlar veya başka amaçla girenler oluyor. Bu konak sit alanı ilan edilerek koruma altına alındımı, alınmadı mı? Eğer koruma altına alınmışsa Kültür Müdürlüğü tarafından gerekli tadilat ve restore çalışmalarının yapılması, koruma altında değilse konağın sahiplerine, mirasçılarına ulaşılarak gerekenin yapılmasının sağlanması tarihi bir konağın yeniden kazanılması ve konağın içler acısı durumdan kurtarılmasını sağlayacak olmasını Sayın Valimiz Hüdayar Mete Buhara’nın bilgisine sunuyorum.