Atatürk'ün liderliğinde, otel odalarında değil de, savaş meydanlarında yani cephede kurulan bir partidir Cumhuriyet Halk Partisi.

Kurucu liderinden sonra, İsmet İnönü, Bülent Ecevit, Altan Öymen, Hikmet Çetin, Deniz Baykal Genel Başkanlık yaptı ve halende Kemal Kılıçdaroğlu Genel Başkan olarak parti başında bulunuyor

Demokrasinin tamı tamına 100 yıl önce, yani 9 Eylül 1923 tarihinde Mustafa Kemal kesintiye uğradı, darbe yıllarında kapatılan tüm siyasi partiler gibi CHP’de kapatılmış, önce SODEP, sonra Halkçı Parti, daha sonra SHP kurulmuş ve bir süre siyaset arenasında olduktan sonra yeniden tüm bunların yerine, CHP yeniden kurularak Türk siyasetinde bugünkü yerini almış ve demokrasi mücadelesini sürdürmektedir.

Yüz yıllık geçmişinde, Türkiye Cumhuriyeti Devletini o savaş yıllarından sonra yeniden inşa etmek vardır. Yollar, köprüler, barajlar, fabrikalar kurmak, tarımda makineleşerek verimli toprakları işlemek vardır.

Merkez Bankası’nın, Devlet Malzeme Ofisi’nin, Sümerbank’ın, üretim çiftliklerinin, Toprak Mahsulleri Ofislerinin kurularak milletin hizmetine sunulması vardır.

Kadın hakları, Türkçe harfler, kılık kıyafet düzenlemesi, insanlara soyadlarının verilmesi gibi alanlarda yapılan yenilikler. Daha doğrusu devrimler 100 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde kurulan Cumhuriyet Halk Partisi’nin bu ülkeye. bu millete yaptığı hizmetlerdir.

CHP kuruluşundan bu yana kurucu liderinin ilkeleri doğrultusunda hareket eden halkçı, milliyetçi, cumhuriyetçi, laik, devletçi, devrimci bir partidir. Kurtuluş Savaşı yıllarından, 1974 yılında yapılan Kıbrıs barış herekatı'na uzanan ve orada bir devlet kurulmasına öncülük eden mazisi vardır Cumhuriyet Halk Partisinin.

Kuruluşundan bu yana fırtınalı yılları da görmüş, güneşli günleri de...

9 Eylül 1923 günü 100. yılını kutlayacağımız Cumhuriyet Halk Partisi bugün yaşanan tartışmaları en kısa sürede atlatacak, o kurucu ilkeleriyle aydınlık bir gelecek için, güneşli günlerde millete hizmet vermeye devam edeceğine inancımız tamdır.

Nice 100 yıllar dileğiyle kuruluş günün kutlu olsun Cumhuriyet Halk Partisi…