Merhaba sevgili “Kırşehir Çiğdem” okurları. Bildiğiniz üzere yerel seçimler yapıldı. KırşehirimizinBelediye Başkanını halkımızın teveccühleriyle yeniden Selahattin Ekicioğlu kazandı. Hayırlı olsun.

Ben aslında bu dönemin Selahattin Bey açısından ilk seçim başarısı olarak görüyorum. Çünkü bir önceki dönem ittifakların olduğu bir dönemdi. Şimdi fazla karışan ve konuşanın olmadığı ve taleplerin olmadığı yeni bir dönem olacak. Çok iyi biliyorum ki Selahattin Bey adam kayırmaca ve “şu adam falanca partinin adamıdır işe alayım, bu adam öteki partinin adamı işe alayım” demedi. Gayet objektif bir yönetim şekliyle sadece Kırşehirli hemşerilerinin taleplerine cevap vermek istemiştir. Bu yüzden Kırşehir’imizin hala birçok eksikleri olduğu noktasında, bu eksikleri gerek “Kırşehir Çiğdem” gazetesinin değerli yazarları olarak bizler hatırlatacağız, gerekse kendi yanındaki kurmayları kendisine eksikleri hatırlatacaktır. Çünkü artık Kırşehir’in hizmete ve yatırımların israftan uzak bir şekilde yapılmasının zamanı diye düşünmekteyim. Bunu da yapacaklarından eminim.

Geçen gün internette bir video izlemiştim. Kırşehir Avrupa’da (tam hatırlamadığım için net olarak yazamayacağım kusura bakmayın) en güzel kentleri arasında gösterilmiş. Bu şu anlama geliyor-ki bence de doğru. Kırşehir Belediyesi güzel işlere imza atıyor.

Duyduğum kadarıyla yeni dönemde belediye olarak Kent Park’ın geliştirilmesi konusunda çalışma yapacakmış. Naçizane ben de bu konuda bir fikir de bulunmak istiyorum. Bu hamle güzel olacak. Ama Kent Park’ın geliştirilmesi yapılırken, öncelik kültür ve sanat olmalı. Tiyatro, sanat sergi salonları ve yöresel sanatçıların rahatlıkla türkülerini söyleyerek halkla buluştuğu salonlar yapılabilir. Çocuk ve kadınlara yönelik eğlence yerleri yayılabilir.

Kırşehir artık sadece Ankara Caddesi ve Terme Caddesi’nden ibaret olmamalı. Şehri geniş sosyal faaliyetlerin yer aldığı merkezler kazandırılabilir. Bugün Kent Park’ın yanında kafelerin bulunması kahvehane kültürünün de bittiği anlamına gelmekte. Aslında o tür yerler bizim kültürümüzü oluşturan yerler. Ancak gelişime ayak uyduramadıklarından, bir türlü toplumun geneline hizmet veren yerler haline dönüşemediler ne yazık ki.

Yıllar önce babasının kahvehanesinde çalışmış biri olarak o tür yerlerin artık gerek federasyon, gerekse belediyeler aracılığıyla yeni bir statü kazandırılması icap etmekte. Ama Kent Park’ın etrafının daha fazla boğulmaması da gerekli. O yüzden kültür ve sanata yönelik yerlerinde yeni yapılacak olan Kent Park’ın devamında yerini alması için çalışmalar yapılmalı. Ayrıca şehrimizde yön tayin sistemi yetersiz. Dışarıdan gelen vatandaşlar gidecekleri yerleri rahat bir şekilde ulaşmaları için gerekli düzenlemelerin yapılması bir zaruret olmuştur.

Bir diğer önemli konuysa araç park alanların da engelli araç park alanlarının sınırlı sayıda olması ve duyarsız araç kullananların da bencilce araçlarını getirip oralara park etmeleri. Emniyet bu konuda cezai müideleri uygulamış olsa da insanların bencillikleri yüzünden bu cazalar bir anlam taşımamakta ne yazık ki.

Neyse birazda size bırakarak diyorum ki yeni dönem ilimiz ve halkımıza hayırlı olsun. Umarım yüzlerin güldüğü bir beş yıl geçirirsiniz. Saygılar…