“Bir millet sanat sanatçıdan yoksunsa tam bir hayata sahip olamaz.

Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlından biri kopmuş demektir.

Hepiniz, milletvekili olabilirsiniz... Bakan olabilirsiniz... Hatta cumhurbaşkanı olabilesiniz... Fakat sanatçı olamazsınız.

Sanatçı, toplumda uzun çabalardan sonra alnında ışığı hisseden ilk kişidir.”

ATATÜRK

Osman Babuşçu, 1950 yılında Isparta'da dünyaya geldi. Güzide Taranoğlu, Onur Akay, Halil Soyuer, gibi ünlü sanatçıların şiirlerini besteleyen Osman Babuşçu'nu şarkıları, Zeki Müren tarafından yorumlandı.

--Kanımda kıvılcım Canımda Ateş (Söz: Güzide Taranoğlu - Müzik: Osman Babuşçu)

--Şu Felek Yüzüme Gülmeyiversin (Söz ve Müzik: Osman Babuşçu)

--Senin Yüzünden (Söz: Onur Akay - Müzik: Osman Babuşçu)

***

Osman Babuşçu ile Kadıköy’de bir mekânda buluşup ayrıntılı konuştuk. Masamızda Yakacık’tan Erdal Bingöl’de vardı.  Ortak tanıdığımız, değerlerimiz olan Güzide ve Bilal Taranoğlu’nu rahmetle andık! Hatta Isparta’dan yakınımız Metin Ertokuş’un eşinin Babuşçu’nun akrabası olduğunu da öğrendim. Dolayısıyla Sn Babuşçu ile biz de akrabayız. Masamızda sağlık da uzun uzun konu sağlık da edildi.

Osman Babuşçu, Türk silahlı kuvvetlerimizin üst kademesinden emekli olan, dolu dolu, geniş çevresi olan, etkin bir kişiliğe sahip ve en önemlisi ünlü bir sanatçıdır. Gerek Isparta’da, gerek Ankara’da, gerek İstanbul’da ve gerekse bulunduğu çevrede sevip sayılan bir değerdir.

Beste yapar umuduyla kendisine Haykırış adlı şiir kitabımdan imzaladım. “Gönül ne çay ister, ne çayhane / Gönül sohbet ister, çay bahane.” Tekrar görüşmek dileklerimizle ayrıldık.

*