Bu Pazar anneler gününü kutlayacağız. Dünyada ilk defa 1908 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde kutlanmaya başlanmış ve daha sonrada dünyanın birçok ülkesine yayılmış ve Mayıs ayının ikinci hafta sonu anneler günü olarak kabul edilmiştir. Ülkemizde 1955 yılından beri anneler hatırlanmakta ve annelere adanmış özel bir gün olarak kabul edilmekte ve kutlanmaktadır.

İnsanlık için anneyi anmaya senede bir gün yetmez. Anne her gün anılmalıdır. Anneye yaşam boyu sevgi ve saygı gösterilmelidir. Zira unutulmamalıdır ki her bir birey annenin canından can bulmuştur. Bir insan için canını evladının canı ile bütünleştiren kutsal varlığımız olan annesiz bir yaşam düşünülemez.

Evini çekip çevirendir anne. İşini yapan, aşını hazırlayandır, çocuğuna bakan, yedirip içiren, onu büyütendir anne. Çocuğu hasta olunca hasta olandır, çocuğu yemeğini yemeden yiyip içmeyendir anne. Anneler bazen yanımızda olmasalar bile yüreğimizde, zihnimizde yaşar.

Bir anne için, evlat kaç yaşında olursa olsun hep çocuktur diye düşünür ve o gözle de bakar, zaten davranışları da hep öyle olur. Anne çocuklarına iyiliği, doğruluğu, temiz ahlakı, çalışmayı öğretendir. Evladının başkalarına zarar vermemesini, herkesle iyi ilişkiler kurmasını ve sevgiden, saygıdan, hoşgörüden geri durulmamasını öğretendir anne.

Anneler yücedir,

Anneler ışıktır,

Anneler sevgi doludur, fedakardır anneler.

Anneler kutsaldır,

Annelerin yüreği derin, kucağı sımsıcaktır.

Anne hep koruyan, hep gözetendir.

Anne aile birliğini ve düzenini sağlayandır,

Tüm yaşamını çocuklarına adayan, yılmadan usanmadan her zorluğa göğüs gerendir anne.

Pazar günü annelerimizin bu özel günlerini kutlayacağız, yaşamlarını yitiren tüm annelerin mekanı cennet olsun. Hayatta olan annelere ömür boyu sağlıklı yaşam dilerken, Anadolu insanın en güzel deyişlerinden biri olan, “Ana gibi yar olmaz”ı da hatırlayıp, bu özel günde elleri öpülesi tüm annelerin önünde sevgi ve saygı ile eğiliyor, günlerini kutluyorum.