Son iki yazımda Kırşehir’de katıldığım etkinlikleri yazdığım için Kırşehir’in var olan, çözüm bekleyen problemlerinden uzak kaldım. Ama bu sürekli uzak kalacağımız anlamına gelmez. Özellikle benim ve gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”in olduğu yerde Kırşehir’in problemleri unutulmaz. Ancak Kırşehir’in problemleri dışında Kırşehir’de faaliyet gösteren kurumların ve okulların büyük emekler vererek alın teri döktükleri programlara katılmak ve gündeme getirmekte verilen emeklere saygı duymak açısından önemli olup, bir gazetenin ve gazetecinin görevidir diye düşünüyorum.

Bugün yazımda öncelikle yine bir etkinliği gündeme getirmek, ardından bizzat bana söylenen problemlerin çözüme kavuşturulması için önce Sayın Valimiz Hüdayar Mete Buhara’ya, sonrasında Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Ekicioğlu’na seslenmek istiyorum.

* *  *

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü Kırşehir Valiliği tarafından “AHİYAN GECESİ” adıyla çok önemli bir gece düzenlendi. Yoğun ilginin olduğu geceye eşimle birlikte katıldığım. Zor, stresli ve gergin zamanlar geçirdiğim bu günlerde bu program benim için çok iyi oldu.

Sunucuların güzel anlatımlarıyla Ahi Evran, eşi Fatma Bacı ve  Ahilik hakkında  çok güzel bilgiler verildi. Anlatılanları dinledikçe kendi kendime “Günümüzde bunları yapacak insanda, insanlıkta kalmadı” Demekten kendimi alamadım.

Özellikle  “HALİL-İBRAHİM” kardeşlerin buğday paylaşırken birbirlerine yaptıkları fedakarlıklar anlatılınca  insanlığımdan utandım.

“HALİL-İBRAHİM” kardeşlerin bu fedakarlıkları Kırşehir’de ve ülkemizde miras, para, menfaat için birbirleriyle küs olan  babalara, kardeşlere, ailelere ve insan olan herkese anlatılmalıdır.

Aslında sadece “HALİL-İBRAHİM” kardeşleri değil program sunucularının anlattıkları ibret dolu gerçek yaşanmış diğer olaylar ilkokuldan itibaren okullarda ders olarak okutulmalı, esnafa, vatandaşlara kitapçıklar halinde dağıtılmalıdır.

Bu sene ilk olduğu için hatalar ve eksiklikler olmuştur bu normaldir. İnanıyorum ki önümüzde ki yıllardan itibaren daha güzel bir “AHİYAN GECESİ” Düzenlenir, sunucuların anlattıkları ve herkesin öğrenmesi, bilmesi gereken ibretlik olaylar program çıkışında kitapçık halinde vatandaşlara dağıtılır.

Program sadece sunucuların anlattıklarından ibaret değildi. Programda, anlatılan konulara uygun türkülerde mevcuttu. Bu türkülerin hepsinde bir anlam, olay ve mana vardı. Yanılmıyorsam çoğunluğu Kırşehirli sanatçılardı.

Birde bu sanatçıları yöneten Prof. Dr. Kubilay Kolukırık Hocam vardı ki inanın performansına hayran kaldım. Prof. Dr. Kubilay Hocam yakinen tanıdığım değerli bir hocamdır. Kendisinin on parmağında on mağrifet olup, maşallah çalmadığı müzik aleti, söylemediği şarkı,türkü ve ilahiler yoktur.

Ancak burada üzücü olan ise Ahilikle ilgili bu güzel geceye esnafların ilgi göstermemesiydi. İnşallah önümüzdeki yıl için en kısa sürede çalışmalar yapılır ve esnafında katılımı sağlanır.

Katılımcılara çok güzel saatler yaşatan bu önemli “AHİYAN GECESİ”nindüzenlenmesinde başta Kırşehir Valisi Sayın Hüdayar Mete Buhara olmak üzere emeği geçen, alın teri döken herkese teşekkür ediyorum.

*   *   *

Geçtiğimiz hafta Kırşehir Fatma-Muzaffer Mermer Mesleki ve Teknik Anadolu Kız Meslek Lisesi’nin düzenlemiş olduğu “Tübitak 4006 Bilim Fuarını” yazmıştım. Bu yazımdan birkaç gün sonra Terme Caddesi’nde yürürken karşıma dört hanım kızımız çıktı. “Osman Bey” diye seslendiler. “Buyurun” dedim.  “Osman Bey biz Kız Meslek Lisesi öğrencileriyiz. Öncelikle okulumuz için yazdığınız yazıdan dolayı size teşekkür ediyoruz. Okulumuzu ve bizleri onure ettiniz. İzin verirseniz size bir sıkıntımızı söylemek istiyoruz“ dediler. “Tabi söyleyebilirsiniz, buyurun” dedim.

“Okulumuz Kız Meslek Lisesi olup, öğretmenlerimiz, eğitimimiz ve okul binamız çok kalitelidir. Öğretmenlerimiz her derdimizle ilgileniyorlar. Ancak Kırşehir Belediyesi’nin bir otobüsü dışında bizim okula otobüsler gelmiyor. Özel halk dolmuşları da okul önünden geçmedikleri için bizleri Bağbaşı Mahallesinde önceden Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü olarak hizmet veren binanın oradan indiriyorlar. Biz indikten sonra okulumuza bayağı yürümek zorunda kalıyoruz. Okulumuzda hep kız öğrenciler var. Özellikle gündüzlerin kısaldığı, gecelerin uzadığı aylarda sabahleyin saat yedi ve yedi buçukta havalar karanlık oluyor ve bizler zor anlar yaşıyoruz, bazen önümüze köpekler çıkıyor, bazen başka sorunlar oluyor, bizleri okul öğretmenleri karşılamaya geliyorlar. Sizden ricamız bizim bu sorunumuzu yazarak  eski Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nün oradan okulumuza kadar aydınlatma direklerinin dikilmesini, daha çok Belediye otobüsleri ile dolmuşlar bu bölgede yolcu taşımalarını istiyoruz” dediler.

Yıllardır kız çocuklarına okumaları, hayata atılmaları ve mesleklerini kazanmaları konusunda tavsiyelerde bulunurum. Ayraca sürekli kitap okumalarını tavsiye eder ve dersleri iyi olmayan ve kitap okumayan kız çocuklarına üzülürüm.Ama bu hanım kızlarımıza sorduğumda derslerinin iyi olduğunu, ders dışında kitap okuduklarını söylemeleri beni sevindirmişlerdir.

Evet kızlarımızın anlattıkları konu sadece öğrenciler için değil o istikamete giden herkes için önemlidir. Bunun yazı, kışı, gündüzü, gecesi var.  Bu nedenle MEDAŞ’ın oraya en kısa sürede  aydınlatma direklerinin dikmesi hayırlı bir iş olacaktır.

Buradan Sayın Valimiz Hüdayar Mete Buhara’ya sesleniyorum.

Sayın Valim; Fatma-Muzaffer Mermer Mesleki ve Teknik Anadolu Kız Meslek Lisesi’nden dört kız öğrencimizin anlattıklarını yazmaya çalıştım. Konu çok önemli olduğundan size seslenmek zorunda kaldım. Siz devletimizin en güvenli makamısınız. Konuyla ilgili sizden başka kimse ilgilenmez, sümen altı ederler.

Sayın Valim, Bağbaşı Mahallesi’nde daha önce Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü olarak  hizmet veren binanın oradan Fatma-Muzaffer Mermer Mesleki ve Teknik Anadolu Kız Meslek Lisesi ve o bölgedeki diğer okulları kapsayacak şekilde aydınlatma direklerinin dikilmesi konusunda ilgili birimlere talimat vererek çözüme kavuşturmanız, ülkemizin geleceği olan öğrenci kızlarımız için hayırlı bir iş yapmış olacak ve çok büyük dualar alacaksınız, zira bu çocuklar bizim çocuklarımızdır, geleceğimizdir.

Hacı Bektaş 13 yüzyılda söylemiş olduğu “Kadınlarınızı okutunuz, kadınları okumayan millet yükselemez.!” sözüyle kız çocuklarının okumalarının önemini belirtmiştir. Zira okuyan kız çocuğu önce kendisini yetiştirir, evlendiğinde çocuklarını ve gelecek nesilleri yetiştirir, ülkesinin gelişip, kalkınmasında önemli rol oynar.

Gelin bu kız öğrencilerimize yardımcı olalım.

*   *   *

Bana iletilen başka bir konu için de Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Ekicioğlu’na seslenmek istiyorum.

Sayın Başkanım; 112 Acil Servis civarında oturan aileler 112 Acil Servisin yanına otobüs durağı konularak o istikamete gittiklerinde 112 Acil Servis önünde inmelerinin kendileri için çok büyük bir hizmet olacağını söylediler. Kendilerini dinleyince haklı buldum.  Zaten belirli otobüslerin geçtiği 112 acil istikametine belediye olarak bir durak koyarak merkezden binen vatandaşların buradan inmelerini sağlar ve bu konuda yardımcı olursanız vatandaşın haklı bir talebini yerine getirmiş olursunuz.

Anadolu’da elçiye zeval olmaz demişler. Bir elçi olarak bana söylenen sorunların çözüme kavuşturulması için Sayın Valimiz Hüdayar Mete Buhara ile Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Ekicioğlu’na bana söylenenleri ileterek durumu ilettim.

Gerekenin yapılacağına inanıyor konuların takipçisi olacağımı belirtmek istiyorum.