Mahalli idareler seçimleri yaklaştıkça siyasi partilerde de milletin karşısına çıkıp oy isteyebilmek için, Belediye Başkan Adayları, Belediye Meclis Üyelikleri ve İl Genel Meclis Üyelikleri isimleri belirleme çabaları büyük bir heyecan ve hareketlilikle devam edip gidiyor.

Öyle ya milletin karşısına çıkacak adayı milletin ismen tanıması yine adayın da seçmeni tanıması gerekiyor. Yapılacak olan yüz yüze sıcak iletişim ile gönüller alınarak oylar istenecektir. Tabi ki milletin hizmetine beş yıl süreyle getirilecek olan plan ve projeler de çok çok önem arz etmektedir. Zira yaşanılan kentin içme suyu, sokakların, parkların ve caddelerin temizliği yapılacak.

Fakir fukaranın önce işi sonra aşı verilecek. Kış aylarında geliri olmayanlar ile dar gelirlilerin evi ısınacak. Mahallelerden merkeze ve merkezden mahallelere olmak üzere ulaşım sağlanacak. Aç ve açıkta kalan insanımız varsa yiyeceği verilecek, evi barkı temin edilecek.

Şehrin daha da güzelleşmesi adına projeler sunulacak, eğitime katkı nasıl sağlanacak. Tüm bunları yerel yöneticiler yapacak, bu seçim de tüm bunların nasıl yapılacağı, parasal kaynakların nereden temin edileceği seçmene anlatılacak ve tesis edilen güven duygusu ile de seçmenden oy istenilecektir.

Şu anda en rahat parti MHP. Zira Kırşehir’de yerel seçime aday çıkartmıyor. Cumhur İttifakının antlaşması gereğince de AKP’nin adayını destekliyor.

Bu cephede şimdilik sükunet hakim desek daha doğru olur.

İYİ Parti henüz bir aday belirlemedi, adayı belirlenip sahaya inmesi halinde seçimin halen görünmeyen belirsiz yanı daha da netleşecek gibi.

Ülkemizin genelinde olduğu gibi Kırşehir’de de daha önce de belirttiğimiz gibi seçim yarışının geçeceği CHP ile AKP de hareketlilik yüksek.

CHP adayını çok önce belirledi ve yarışı bir adım da önde götürüyor. Şu ana kadar bir hata da yok sanki. Burada İl Genel Meclis Üyeleri de partinin üyelerinin katılımıyla pazar günü yapılacak seçimle belirlenecek, Mart 2024 yerel seçimlerinin plan ve projeleri zaten belediye başkanının çalışmalarıyla da yaptıklarım yapacaklarımın teminatıdır diyerek devam ediyor.

Burada yarışın diğer bir siyasi aktörü de AKP, onun Belediye Başkan adayı ve partilerin teşkilatlarıdır. Aday belirlemede geç kalınması, sokağa inmede daha aktif olamaması evet bir olumsuzluk olarak görülmektedir. Burada belediye başkan adayının parti teşkilatı ve Cumhur ittifakı bileşenleri ile birlik ve beraberlik içinde milletin karşısına çıkması, beş yıllık projelerini Kırşehir halkı ile paylaşması halinde, 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan seçimin henüz görünmeyen gri yanı yerini daha net ve daha şeffaf görüntülere bırakacaktır.

Tabi ki, önümüzdeki haftalarda siyasi aktörlerin saha çalışmalarını, şehri beş yıl süreyle yönetmek üzere belirlenen ekibi ve bunların çalışmalarını, ayrıca siyasetin matematiğini ve sokağın sesini objektif bakış açımızla yazıp çizerek Kırşehir halkı ile paylaşmaya devam edeceğiz.

Elbette temennimiz, Kırşehir için sevgiden, saygıdan ve hoşgörüden uzaklaşmadan mahalli idareler seçim sürecinin atlatılması olacaktır.