Geçtiğimiz Salı günü memleketin dört bir yanında 23 Nisan ulusal egemenlik çocuk bayramı sevinç ve coşku ile kutlandı.

Geçmiş yıllarda bu bayramın kutlanmaması için neler yapıldığını biliyoruz. Yetkililer tarafından çeşitli bahanelerle bayram kutlamalarının bir şekilde iptal edildiğini, kutlamalar yapılsa bile yetkililerden katılımın yapılmadığı yılları yaşadık. Ancak millet, Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği bu bayramı tüm yurt genelinde ve Kırşehir sokaklarında yaşlısı, genci, kadını, kızı ile birlikte tüm çocuklarla gönülden yıllarca kutladı.

Düşünüyorum da yıllarca milli bayramlarımız gereği gibi kutlanmaktan uzaklaşılmıştı, sanki Atatürk ilkeleri bir türlü benimsenmiyor ve benimsenmekte istenmiyor gibiydi. Ancak milletimiz yönetenlere inat tüm milli kazanımları kalbinde yaşattı, yılmadı, bıkmadı, değil 22 yıl bir 22 yıl daha geçse de unutmayacağı ve unutturmayacağı hususunda kararlıydı, son kutladığımız 23 Nisan bayramında bunu gördük ve yaşadık.

Bugün;

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan çocuk bayramı, 2019 yerel seçimlerinden ve son olarak da 2024 yerel seçimlerinin sonrasında milli bayramlarımız milletimizce atalarımızın şanına yakışır şekilde kutlanmaya başlanılmıştır.

Her ne kadar milli bayramların anlamı unutturulmaya çalışılsa da, 23 Nisan’ın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk ulusunun egemenliğini kazandığı ve ilan edildiği tarih olduğu bilinmektedir.

Yine, 23 Nisan’ın 1979 yılında UNESCO tarafından çocuk yılı olarak ilan edilerek uluslararası nitelik kazandığı da bilinmektedir.

Zira 23 Nisan’ı düğün veya eğlence bayramı olarak algılamak yerine, çocuklarımıza emanet edilen Türk ulusunun milli duruşu olduğu gerçeğini milletimiz bilmektedir. Bu bilinçle milli bayramlarımız son yıllarda daha coşkulu, daha heyecanlı bir şekilde kutlanmaktadır. En son kutladığımız 23 Nisan ulusal egemenlik çocuk bayramının tüm ülkemizde ve Kırşehir’de de çok coşkulu bir şekilde kutlandığını gördük.

Öyleyse, Milli bayramlarımızın özgürlüğümüzü ve egemenliğimizi kazandığımız bu önemli günleri coşkulu bir şekilde ve gururla kutlayarak, dünyaya ilan ettiğimiz bayramlar olduğu gerçeği ile hareket etmekte olduğumuz hiçbir zaman unutulmamalıdır.

Milli bayramlarımız milletimizin özgürlükleridir, bağımsız yaşama iradesidir, Cumhuriyetin kazanımlarıdır. Milli kazanımlarımız ebedi yaşayacaktır.

23 Nisan ulusal egemenlik çocuk bayramı ve tüm milli bayramlarımız kutlu olsun.