Evet bunu bir depremzede vatandaşımız soruyordu sinirli bir şekilde, “Biz Müslüman Türk Devleti miyiz?” diyordu.

Etrafında Edirne’den tutun Kars’a kadar, Antalya’dan tutun Karadeniz’in en ücra memleketinden yüzlerce belki binlerce insanın orada canları pahasına onlarla onların acısını paylaşmak için, onların yaralarını sarmak için, belki benim de bir yardımım olurda bir canın toprağın altından kurtarılmasına vesile olurum demek için, tüm ülkenin insanın seferber olduğunun farkında değildi içine düşen kor yüzünden.

Halbuki, öyle bir millet ki bu vatan toprağı üzerinde yaşayan halklar belki kendi içlerinde birbirlerine diş bilerken, böyle bir afet, yangın sel ve savaşta nasıl omuz omuza hareket etmesi gerektiğini ve birlik ve bütünlük içinde mücadele vermesi gerektiğini tarihler boyunca yedi cihana göstermiş bir topluluk bu topluluk. Her ne kadar zaman zaman ayrılıklar yaşansa da kutuplaşmalar olsa da bu halk düşenin yanında olmasını ve el-ele vererek zorlukların üstesinden gelmesini çok iyi bilir.

O yüzden hiçbir zaman toplum olarak birbirimizden umutlarımızı kesmeyelim. Alevisi, Kürdü, Türkü hepsi bu toprakların insanları. Tırlar dolusu yardım kolilerinin gönderilmesiyle tamahkârlık göstermeden elinin ne kadar bol olduğunu gösteren yine bu toplumdur.

Akşam sofrasına oturduğunda ekranda toprak altında kurtarılmayı bekleyenleri ve evsiz barksız soğukta üşüyüp titreyenleri seyrederken, sanmayın çocuklarına sadece sarılarak kendisi için sadece şükrettiğini, o insanlar için içinin acıdığını belki sizler görmüyorsunuzdur ama o insanların boğazından lokmaların geçmediğinden emin olabilirsiniz, sizinle birlikte onlar da üşüyorlar bundan emin olabilirsiniz.

Gece yatağa girdiklerinde sanmayın o insanlar rahat bir uyku çekiyorlar. Defalarca perdelerin açılıp deprem bölgesinde yaşayan kardeşlerimiz bugünde soğukta uyuyamadan gecelerini soğuğun ayazını yiyerek nasıl geçiriyorlar diye düşündüklerinden emin olabilirsiniz.

Siz kalbinizi ferah tutun sevgili depremzede kardeşlerim; bu ülke sizin yanınızda ve sizlerin hissettiğiniz acıların aynısını onlarda hissetmekteler merak etmeyin. Bu topraklara nasıl bir olup diri olup sahip çıkılıyorsa, aynı şekilde felakete uğrayan sizler içinde bir olup diri oluyorlar.

Allah yar ve yardınız olsun. Amin