Yara; vücut dokularının herhangi bir sebeple eksilmesi, bir kısmının yok olmasıdır.

Bu suretle kan kaybı, dışarıdan vücuda hastalık mikropları ile zararlı maddelerin girmesini kolaylaştırır.

Yaraları şöyle sıralayabiliriz:

1-    Kesik yaralar

2-    Parçalanmış yaralar

3-    Ezik yaralar

4-    Delik yaralar.

Bu yaralar gözle görülebilen yaralardır. Bir de gönül yarası vardır ki, bu yaranın sebebini bilmek ve bulmak oldukça zordur.

Hiç beklenmedik zamanda insanlar birisini sever. Karşılığını göremediği zaman gönlü ve kalbi yara alır. Bu yarayı iyileştirmek o kadar zor ki?!

Sevdiğin kişiyi bir başkası ile görürsün yine gönlün yaralanır, hık mık eder bir şey söyleyemezsin. Sadece şöyle beddua edersin.

"Rabbim hiç kimseyi, sevdiği insanı başka biriyle mutluyken görmeyi nasip etmesin."

İşte yara böyle alınır. Soğuk çay gibidir bazı insanlar adı dost ama sıcaklığı yoktur. O sıcaklık olmayınca kalbin yaralanır.

Hayatınızı sevdiğiniz bir insanla birleştirirsiniz. Yıllarınızı o kişinin mutluluğu için harcarsınız. Gün gelir sevdiğiniz kişi beklediğiniz limanda başka bir gemiye binmek ister mani olamazsınız. İşte o zaman kalbiniz yara alır.

Bir bakarsınız sevdiğiniz erkek harama bulaşmıştır. Çocuklarınızın babası, evinizin direğidir. Lakin bulaştığı yerden dönemez. Ne yapsanız oraya baş koymuştur. Yüreğiniz yara alır.

Yüreğinizin yara almaması için; iş çıkışı evi arayıp, bir şey eksik mi dediğinde, tek eksiğim sensin diyebilen biri olmalı insanın hayatında. İşte böyle bir eşiniz bekleyeniniz varsa o zaman yüreğiniz yara almaz. Evlatlarınız size karşı gelmiyor, söz dinliyorsa yüreğiniz yara alır mı hiç?

Yürek yara almaması için; bazen rüyaların gerçek olmasını itersin, bazen de yaşadıklarının rüya olmasını.

Yalanımız ortaya çıkmadıkça hepimiz dürüstüz. Gözünüzün içine baka baka yalan söyleyen insanın yapamayacağı kötülük yoktur. İşte böyle kişiler yaralar insanın yüreğini. Sevgi zorlukları aşmak içindir, yanlışları örtmek için değil.

Sözün özü:

"Biz dosta selamı, yâre sevdayı iyi biliriz.

 Yeter ki dost yürekli, yar vefalı olsun."

O zaman kimsenin yüreği yanmaz. Mermi yarası, bıçak yarası, ezik yaralar iyi olur. Tedavisi vardır. Ancak yürek yarasına ne demeli?..