Ne yazsam, ne söylesem bilemiyorum. Yazıyorum sesimi duyuramıyorum, yazıyorum sonuç alamıyorum. Bu da gösteriyor ki yazılarım ciddiye alınmıyor!

Türkünün birisinde:

“Dut ağacı dut verir, yaprağını gıt verir, oğlan büyük, gız küçük, sarıldıkça dat verir"  diyor ya bende yazılarımın karşılığını alamayınca ne yazık ki hiç “Dat” alamıyorum. Üstelik bu işi severek yaptığım halde.

Yıllardır yazıyorum, haykırıyorum Kırşehir yalnızlaşıyor, Kırşehir küçülüyor, Kırşehir sahipsiz, Kırşehir içten içe, ruhsal bir bunalıma, bir daralmaya doğru gidiyor.

Geleceğe dair önemli düşünceler tarihe karışıyor. Kırşehir içten içe tükeniyor diyorum.

Her şeye ve tüm olumsuzluklara rağmen yeni hayaller, yeni adımlar olur mu diye ümitle yazıyor, bekliyorum ama nafile sonuç alamıyorum.

Yazımda bulunan fotoğrafı incelediğinizde  ne demek istediğimi anlarsınız.

27 Ağustos Pazar günü Kırşehir Ahi Stadyumu’nda Kırşehir FK ile Erokspor futbol takımları karşı karşıya geldi. Mücadeleyi eski bir Kırşehirspor futbolcusu olarak protokol tribününde Kırşehirspor’dan ve Aşıkpaşa Mahallesi’nden ağabeyim Muzaffer Atabay ve eski başkanlardan Berat Bıçakçı ile birlikte seyrettim.

Karşılaşmadan önce söylenen İstiklal Marşı’mızdan sonra Kulüp Başkanı Çağatay Han Torun’a baktım inanın içim acıdı ve yıllardır “Kırşehir’in sahipsiz ve yalnız olduğunu boşuna yazmamışım” dedim.

Çağatay Başkan yalnızdı. Yanında Vali, Belediye Başkanı, Milletvekilleri, siyasi parti il başkanları ve sivil toplum kuruluşları başkanları yoktu.

Acaba Sayın Valimiz Hüdayar Mete Buhara neden yoktu? İl dışında mıydı, önceden belirlenmiş programı mı vardı veya rahatsız mıydı? Hadi bunların hepsi vardı o zaman temsilen yardımcılarından birisi neden yoktu?

İlimize  yeni atanan Emniyet Müdürü neredeydi?

Jandarma Alay Komutanı neredeydi?

Acaba ilimizde başta  iktidar partisi yöneticileri ve sayın milletvekili Necmettin Erkan neden yoktular? Kırşehir Belediye Başkanlığı CHP’den olduğu ve Kırşehir FK’ya Kırşehir Belediyesi maddi kaynak sağladığı için geçen dönem AKP’li Milletvekilinin dediği gibi AKP Kırşehir Teşkilatı Kırşehir FK’yıCHPKK takımı olarak mı görüyorlar?

Acaba Kırşehir FK’ya  her türlü desteği veren Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu neden yoktu? Hadi önceden belirlenmiş programları vardı diyelim, temsilen yardımcılarından  birisi neden yoktu?

CHP Milletvekili Metin İlhan ve CHP yöneticileri neden yoktular?

İlimizde faaliyet gösteren diğer siyasi partilerin başkanları neden yoktular? Protokolde boy gösteren sivil toplum kuruluşlarının başkanları neden yoktular?

Yazık, yazık. Kırşehir’in tek profesyonel takımı olan Kırşehir FK’nınve onun başkanının bu kadar yalnız bırakılması büyük üzüntü vericidir, ayıptır, günahtır.

Gelin “Kırşehir FK’yı CHPKK takımı!” demekten veya “küme düşsün, biz küme düşmesini istiyoruz” demekten vazgeçin, Kırşehir’e ve takımına sahip çıkın ve hep birlikte bu utançtan ve ayıptan kurtulun.

Eğer bu takım birilerinin istediği gibi küme düşerse sonrasında yüz milyon TL’de harcasanız bu takımı yeniden kuramaz, bu liglerde oynatamazsınız.

AK Partililer Kırşehir Belediyesi CHP’den olduğu ve destek verdiği için Kırşehir FK’ya sahip çıkmıyorlar ve destek vermiyorlar. Ama bilmelidir ki yaklaşık beş senedir İkinci Lig’de başarıyla mücadele eden bu takımı dönemin AK Partili Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci her türlü imkanları sağlayarak kurmuş, amatörden Üçüncü Lige, oradan İkinci Lige çıkarmıştır. Seçimlerden sonra göreve gelen CHP’li Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu “bu takım AKP’nin kurduğu takımdır” diyerek sahipsiz ve yalnız bırakmadı aksine her türlü imkanları sağlayarak Birinci Lige çıkarmak için play-off maçları oynamasını sağladı.

Kısaca sporda ve devlet işlerinde siyaset olmaz ve daima devamlılık esastır.

Köşe yazımla birlikte yayınlanan fotoğraf karesine bakın ve çevre illerin takımları da bu kadar sahipsiz mi diye düşünün.  Diğer şehirlerde yaşayanlar bu fotoğrafı görseler halimize gülerler.

Şu husus iyi bilinmelidir ki! Kırşehir FK takımı sadece Çağatay Han Torun Başkanın değildir. Herkesindir. Bütün Kırşehir halkınındır.

Çağatay Başkan ilimizde ticaretle uğraşan yanında 10’a yakın belki daha fazla personel çalıştıran iş adamıdır. Kırşehir FK’ya zaman ayıracağına, uykusuz geceler geçireceğine, futbolcu transferiyle uğraşacağına futbolcunun parasının nasıl ödeneceğini, nereden ve nasıl para bulacağının stresine gireceğine gider işinin başında durur, parasını kazanır, keyfine bakardı. Ama bunu yapmadı elini taşın altına sokarak KırşehirFK’yasahip çıktı.

O nedenle şehir olarak aklımızı başımıza alarak Kırşehir FK takımına ve onun başkanına sahip çıkalım,  yalnız bırakmayalım.

Kırşehir’de Kırşehir FK takımı sahipsiz, Başkanı yalnızda Kırşehir’e sahip çıkan var mı?  Kaderin mi, siyasetin cilvesi mi bilemiyorum Kırşehir’in de sahibi yok, Kırşehir’de yalnız. Bu konuyu yıllardır köşemde yazıyorum ama hiç ilerleme göremiyorum.

Özet olarak, birileri gelişen, büyüyen, yatırımların yapıldığı, spor faaliyetlerinin devam ettiği bir Kırşehir istemiyor.

Başta siyasetçiler olmak üzere vurdumduymazlık ve bencillik Kırşehir toprağının üzerine ölü insan, insanının üzerine ölü toprağı sermiş durumda.

Herkes kendisini düşünüyor, kendisine çalışıyor, Kırşehir’i, Kırşehir FK’yı düşünen yok.

Ortada Kırşehir’in çehresini değiştirecek, kalkındıracak, geliştirecek, işsizliği azaltacak, göçü durduracak sanayi yatırımlarını, demir yolunu, hızlı treni, askeri birliği getirecek gücü, isteği göremiyorsunuz. 

Karşımızda bataklıkta yol almaya çalışan, attığı her adım da biraz daha derine saplanan bir insan gibi kendi farkına varamayan, bataklıktaki sazlıklarla dahi mücadele edemeyen Kırşehir var.

Maalesef Kırşehir bir orta oyununa, geleceğe yönelip, gücünü yeni ümitlerle perçinlemesi gerekirken, vasıfsız insanların kaprislerine kurban ediliyor.

*    *    *                

Gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”in seri olarak başlamış olduğu ve her hafta yayımladığı Kırşehirspor’a emek vermiş futbol adamları serisinde bu hafta iki bölüm halinde Kırşehirspor’un unutulmaz ve efsane golcüsü aynı zamanda okulda beden eğitimi dersi öğretmenim, Kırşehirspor’dan hocam, günlük hayatta ağabeyim, dert ortağım olan Abdurrahman Cem kendisiyle ilgili bilgiler verip, anılarını ve sitemlerini anlattıktan sonra Kırşehirspor Başkanı Çağatay Han Torun’a seslenip, Kırşehirspor’da futbol oynamış eski futbolcuların protokolde maç seyretmelerini sağlayarak ahde-vefa göstermesini ve bu konuda benimle görüşmesini yazmış. Bu yazıyı okuyan Kırşehirspor Başkanı Çağatay Han Torun bana dönerek gelecek olanların isimlerini ve TC kimlik numaralarını istemiştir.

Çağatay Han Torun Başkanımıza bu duyarlı ve vefalı davranışından dolayı teşekkür ediyor ve bir konuda kendisine seslenmek istiyorum.

Başkanım, öncelikli protokolde görevli personellerinizle görüşerek konuşma üsluplarına dikkat etmeleri yönünde uyarılarda bulunursanız memnun oluruz.

Protokole Kırşehir için çivi çakmamış, yaralı parmağa merhem olmamış muhteremler rahatlıkla girerken Kırşehirspor’a emek vermiş, Kırşehir’e mal olmuş insanları almamak için hareket ederek “Önüne gelen protokole giriyor” ifadelerini kullanmasınlar.

Tanımadıkları, ne olduklarını bilmedikleri ve “önüne gelen” dedikleri insanlar geçmişte yaz-kış demeden, beş kuruş para almadan Kırşehirspor’da oynamış, sağlıklarından olmuş, ciddi sakatlıklar yaşamış, bir yıl okulundan kalmış, ömrünü Kırşehir ve Kırşehirspor’a vermiş eski futbolculardır. Bu insanlara “önüne gelen” ifadesini kullanmaları hoş bir söylem değildir.

Eğer aynı kişi veya diğer görevliler önümüzdeki maçlarda karşımıza yine aynı şekilde çıkarlarsa bu kadar anlayışlı olmayacağımızı bilmelerini isteriz.

Geçmişte Kırşehirspor’da top oynamış eski futbolculardan protokolde, Abdurrahman Cem, Muzaffer Atabay ve Osman İlhan olarak karşılaşmaları izliyoruz. Bir arkadaşımızda kendi isteği üzerine basın bölümünde takip ediyor. Eski Başkan olarak Berat Bıçakçı sürekli protokolde maç izlerken yine eski başkanlardan Musa Hangül protokolde geçtiğimiz sezon üç maç seyretmiş ama ona bile sorun çıkarmışlardı. Abdurrahman Cem hocam şu an Kanada’da olduğu için zaten maçları izleyemiyor.

Şu an toplam 6 eski futbolcu protokolde maç seyretmekte olup, bu insanların yan yana oturarak birlikte maç izlemeleri her açıdan güzel olacaktır diyor ve eski futbolcu Muzaffer Atabay ağabeyimle görüşerek protokolde maç seyredecek eski futbolculara birkaç ilave yaparak isim ve TC kimlik numaralarını size takdim edeceğimi belirtmek istiyorum.

İnşallah uyarımı dikkate alırsınız.

Bakalım önümüzdeki maçta nelerle karşılaşacağız?