Türk siyasetinin ünlü hatibi Millet Partisi (MP), Cumhuriyetçi Millet Partisi (CMP), Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi (CKMP)'nin kurucusu ve Genel Başkanı, Kırşehir Milletvekili (1950-1960) Kurucu Meclis Üyesi (1961) ve Ankara Milletvekili (1961-1973) Osman Bölükbaşı bundan tam 20 yıl önce 91 yaşında 6 Şubat 2002 tarihinde Ankara'da Hakk'a yürüdü.

OSMAN BÖLÜKBAŞI KİMDİR?

Gerçek adı Hacı Osman Bölükbaşı'dır.Mart-1911'de Nevşehir'in Hacıbektaş İlçesi'nin Hasanlar Köyünde doğdu.BabasıKaracakürt Aşireti'nin manevi önderi Hacı Ahmet Bölükbaşı nam-ı diğer Kör Hacı Ahmet (1881-1950), anası ise Nevşehir'in Kozaklı İlçesi Büyükyağlı Köyünden Akkoyunlu Aşiretinin kanaat önderi Hacı Hamza'nın kızı Zeynep Hatundur.

Bölükbaşı 4 yaşında iken anasını kaybetti.Hacı Ahmet Ağa ikinci evliliğini Kırşehir'de Hatunoğlu Kürt Aşiretinden bir hanımla yaptı.Kürt Hatun Osman Bölükbaşı'yı büyüttü.

Kurtuluş Savaşı yıllarında Hasanlar Köyü sık sık eşkiyalar tarafından taciz ediliyordu.

Varlıklı ve akıllı bir insan olan Hacı Ahmet Ağa 1922 yılında güvenlik gerekçesiyle Kırşehir'e göç etmek mecburiyetinde kaldı.Osman Bölükbaşı 11 yaşında iken Kırşehir'de ilkokula başladı. 1927-1930 yıllarında Kayseri Lisesinin orta kısmından, 1933 yılında İstanbul Erkek Lisesinden mezun oldu.

İTÜ'de öğrenci iken Milli Eğitim Bakanlığının açmış olduğu burslu yurtdışı öğrenci sınavını kazanarak Fransa'ya gitti.Nancy Üniversitesi Fen ve Fizik Enstitüsünün Matematik ve Astronomi Bölümünden başarıyla mezun oldu.Fransa'da lisans düzeyinde eğitim 3 yıl.

1938 yılında yurda dönen Hacı Osman Bölükbaşı önce Kandilli Rasathanesinde meşhur Fatin Gökmen Hoca'nın yanında asistan olarak çalıştı.Daha sonra Haydarpaşa Lisesi ve Çamlıca Kız Lisesinde matematik öğretmenliği yaptı.Kayserili Mucur Müftüsü'nün öğretmen kızıyla evlendi.Çocuğu olmadığı gerekçesiyle öğretmen eşinden boşandı.

Polatlı Topçu Okulunda 3 yıl yedek subay olarak vatani vazifesini ifa etti.Topçu Kurmay subaylara yüksek matematik dersi verdi.Askerlik sonrası İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik/Astronomi Bölümü asistanlığı için müracaat etti.

Şartları uymasına rağmen Bölükbaşı asistanlık kadrosuna atanmadı/atanamadı.Boş olan asistanlık kadrosuna 7 göbek CHP'li bir milletvekilinin oğlu atandı.Bu duruma çok üzülen Bölükbaşı memuriyetten istifa etti ve Yozgat'ın Fakılı İstasyonunda ticaretle iştigal eden babası Hacı Ahmet Ağa’nın yanına gitti. (1945)

Meşhur Fatin Gökmen Hoca'nın tavsiyesiyle yeni kurulan Demokrat Parti'de (DP) Müfettiş olarak göreve başladı.1946'da DP'nin Yozgat Milletvekili Adayı oldu.

90.000 oy almasına rağmen soluğu Sorgun Cezaevinde aldı.

1947 yılında yapılan DP 1'inci kongresinde yaptığı bir konuşmada Milli Şef İsmet İnönü'yü "TAÇSIZ VE TAHTSIZ KIZIL SULTAN" diye ağır bir biçimde suçladı.

DP'nin muvazaa partisi olduğu gerekçesiyle 1947 yılında partisinden istifa etti.

20 Temmuz 1948'de Mareşal Fevzi Çakmak ve arkadaşlarıyla birlikte Millet Partisini (MP) kurdu. 1948 yılında kurulan MP bugünkü MHP'nin hukuki babasıdır.

1949 yılında Milli Şef İnönü'ye suikast iftirasıyla hapse atıldı.Suikast iftirasının bir kumpas olduğu ortaya çıktı.1948 yılında Ankara'nın varlıklı bir ailesi olan Yağcıoğullarının kızı Mediha Büyükyağcıoğlu ile 2'inci evliliğini yaptı.3 çocuğu oldu.1992 yılında Mediha Hanım'dan boşandı.

1950 yılında Millet Partisinden Kırşehir Milletvekili seçildi.MP, laikliğe aykırı davrandığı gerekçesiyle 1953 -1954 yıllarında Ankara 5’inci Sulh Ceza Mahkemesince kapatıldı.(Türkiye'de Anayasa Mahkemesi 1962 yılında kuruldu)1954 yılında Cumhuriyetçi Millet Partisi (CMP) kuruldu.CMP 1954 seçimlerinde Kırşehir'de tulum yani 5 milletvekili çıkardı.

Bu duruma sinirlenen devrin Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın talimatıyla DP iktidarı CMP'ye oy verdiği gerekçesiyle 100 yıllık vilayet olan Kırşehir'i ilçe yaptı.Niğde'ye bağlı bir ilçe olan Nevşehir il olurken, Kırşehir, Mucur, Hacıbektaş, Avanos ve Kozaklı Nevşehir'e;

Kaman Ankara'ya, Çiçekdağı ise Yozgat'a bağlandı.

1957 yılında Kırşehir tekrar vilayet oldu ancak Hacıbektaş, Kozaklı ve Avanos gibi önemli ilçeler Nevşehir'de kaldı.Osman Bölükbaşı Kırşehirli olarak doğdu (Mart-1911) ve Nevşehirli olarak Ankara'da vefat etti. (6 Şubat 2002)

1957 yılında TBMM'de Kırşehir'in yeniden il olması görüşülürken Bölükbaşı Meclis kürsüsünde yaptığı konuşmada Meclis'in manevi şahsiyetine hakaret ettiği gerekçesiyle dokunulmazlığı kaldırıldı ve Ulucanlar Cezaevi'nin Hilton koğuşunda 165 gün misafir edildi.

Osman Bölükbaşı Meclis kürsüsünde yaptığı konuşmadan dolayı gayri kanuni olarak hapse atılan ilk ve tek siyasetçidir.Osman Bölükbaşı 1957 yılında yapılan seçimde Kırşehir'den tekrar milletvekili seçilmesi üzerine hapisten gecikmeli olarak tahliye edildi.

Cumhuriyetçi Millet Partisi (CMP) 1958 yılında Türkiye Köylü Partisiyle birleşti ve adı Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi (CKMP) oldu.CKMP'nin adı 1969'da MHP olarak değiştirildi.

Osman Bölükbaşı 1961'de Kurucu Meclis Üyesi oldu.1961 seçimlerine CKMP Genel Başkanı olarak giren Osman Bölükbaşı bu defa Meclis'e Ankara Milletvekili olarak girdi.

1961'de CKMP Türkiye'nin 3'üncü büyük siyasi partisiydi.1962 yılında bir grup CKMP'li CHP ile yani İnönü ile ortak hükümet kurmak taraftarıydı.Bu duruma şiddetle karşı çıkan Osman Bölükbaşı CKMP Genel Başkanlığından istifa etti ve tekrar Millet Partisini (MP) kurdu.(Amblemi Selçuklu Kartal’ı olan siyasi parti)Alparslan Türkeş ise 1965 yılında CKMP Genel Başkanlığına seçildi.1965 yılında kurulan Suat Hayri Ürgüplü koalisyon hükümetine MP 4 Bakan ile katıldı, Bölükbaşı ise Başbakan Yardımcılığını kabul etmedi.

1969 yılında Ankara Milletvekili seçilen MP Genel Başkanı Osman Bölükbaşı 1972 yılında MP Genel Başkanlığından, 1973'de ise Ankara Milletvekilliğinden ve Millet Partisinden istifa ederek aktif siyasetten 62 yaşında kendi isteğiyle çekildi.

Başbakan Menderes, 1955'de Bölükbaşı'ya şu teklifte bulunur:

"Sayın Bölükbaşı, biz aynı kökenden yani DP'den geliyoruz ve milliyetçi bir görüşe sahibiz.Size Başbakan Yardımcılığı, İçişleri veya Dışişleri Bakanlığını vermeye hazırım.Ne dersiniz?"

Bölükbaşı Menderes'e aynen şunları söyler:

"Sayın Menderes siz bu teklifi bana yapmamış olun ben de duymamış olayım."

Bu olayı bana anlatan rahmetli Bölükbaşı'ya saf saf diplomat kökenliyim ya "Osman Amca Paris'e Büyükelçi olabilir miydin?" diye sordum.

"Paris'e benim Büyükelçi olarak atanmam Kavas yani odacı tayini kadar kolaydı"diye cevap verdi.

Paris'e niye Büyükelçi olmadığını sorduğumda ise "Sevgili Yeğenim Vahit o zaman da Osman Bölükbaşı olamazdım" cevabını verdi.

Osman Bölükbaşı sayesinde yüzlerce insan mesela:Hasan Dinçer, Seyfi Öztürk, Nurettin Ok, Kamil Kırıkoğlu, Abdülhak Kemal Yörük, Hüseyin Ataman, İsmail Hakkı Akdoğan, İsmet Kapısız, Nurettin Ardıçoğlu, Ömer Zekai Dorman, Orhan Alp, Memduh Erdemir, Halil Özmen, Ahmet Bilgin, Ahmet Oğuz, Celal Tevfik Karasapan, Muhlis Ete vb. milletvekili ve bakan olmuşlardır.

Rahmetli Bölükbaşı bir gün bana dert yandı ve "Vahit o kadar ihanet gördüm ki bağrım Karacaahmet Mezarlığına döndü" dedi.

Osman Bölükbaşı 1963 yılında Millet Partisi Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili.

Emrinde 1959 model Cadillac bir araba var.Makam şoförü ise Cemal Ağa.

Türkiye'nin en güzel ve tanınmış ses sanatçısı , şarkıcısı Behiye Aksoy sevgilisi.

Behiye Aksoy Bölükbaşı'nın deyimiyle kendisine zırıl zırıl aşık.

1975 yılında ise emekli bir milletvekili.CMP, CKMP ve MP Genel Başkanı.

Bölükbaşı'nın kenfi deyimiyle "siyasi mevta".

Kızılay'dan dolmuşa binerek Çankaya Alaçam Sokaktaki konutuna gidecek.Bölükbaşı'nı dolmuş kuyruğunda gören Haymanalı dolmuş şoförü hayretle "Sayın Bölükbaşı sizde mi dolmuşa biniyorsunuz?" diye sorduğunda Bölükbaşı hiç düşünmeden şu tarihi cevabı veriyor:

"Bak evlat zamanında cebini doldurmayan şimdi dolmuşu doldurur."

Utanan dolmuş şoförü Bölükbaşı'dan ücret de almaz.

Teklifim üzerine yeni kurulan AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Ekim-2001'de Osman Bölükbaşı'yıİlbank'taki konutunda ziyaret ederek telkin ve tavsiyelerini aldı.

Rahmetli Bölükbaşı yoğun bakıma kaldırılmadan önce BBP Genel Başkanı rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte en son Numune Hastanesinde biz ziyaret ettik. (Aralık-2001)

Rahmetli Bölükbaşı rahmetli Demirel’i şöyle tarif ediyordu:

“Demirel’in kafası var,ama kalbi yok.Demirel’in adım atması hesaptır, kitaptır ve menfaattir.Süleyman Bey 2 şeyden korkar:Arkasında oy gücü ve parası olandan.Diğerleri Demirel’e vız gelir, tırıs gider.Ankara,16 Kasım 1981)

Bölükbaşı'ya göre hayatta insanın sonuna kadar güvenebileceği 3 dostu vardır.

Bu 3 dost şunlardır:

1-AKIL, 2-SAĞLIK,3- PARA.

Bu vesileyle demokrasi kahramanı Osman Bölükbaşı’yı rahmet ve minnetle anıyorum.

Cennet mekanı olsun inşaALLAH.